Vakaras šviesaus atminimo dizaineriui Egidijui Sidarui: studentams suteikta galimybė varžytis dėl jo vardo stipendijos

Dizainerio Egidijaus Sidaro kurti modeliai "Audimui" / Dariaus Kučio nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-10-04 22:09
Kolekcijos pristatymas, tik be jos kūrėjo. Trečiadienio vakarą nebuvo gėlių ir iš lūpų sklindančio „Bravo!“. Tačiau buvo justi ugnis, kurią įžiebė šviesaus atminimo dizaineris tylusis elegancijos meistras Egidijus Sidaras.

Vilniaus dailės akademijoje vyko „Audimo” ir Egidijaus Sidaro kolekcijos „Miesto pulsas“ pristatymas. Dizainerio draugų, kolegų ir gerbėjų apsuptyje pristatyti ne tik kapsulinės kolekcijos modeliai, surengta ir Egidijaus Sidaro atminimui pagerbti skirta retrospektyvinė ekspozicija.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Pirmą kartą kolekcija buvo pristatyta šįmet „Mados infekcijoje“ ir nepaliko abejingų. Šiomis dienomis jau prasidės prekyba Egidijaus Sidaro kurtais modeliais „Audimui".

Apie dizainerio kūrybinį kelią prisiminimais dalinosi jo kolegė Kistina Kruopienytė, VDA docentė Renata Maldutienė, „Audimo“ ir Egidijaus Sidaro kolekcijos kūrimo ir vystymo skyriaus vadovė Raimonda Vizbarienė.

Dariaus Kučio nuotr.
Dariaus Kučio nuotr.

Apie kolekciją „Miesto pulsas“ kalbėjo mados tinklaraščio Lietuvoje www.bomberis.com įkūrėjas Arnoldas Remeika, prisipažinęs, kad kviestas pasidalinti mintimis apie Egidijų iš pradžių norėjo atsisakyti, nes...jautėsi kaltas prieš jį.

Gatvės, kasdiene mada labiau besidomintis tinklaraštininkas prisipažino, kad apie Egidijų Sidarą buvo susidaręs išankstinę nuomonę, jog tai tik klasikinių drabužių kūrėjas.

„Kai pamačiau jo pastarąją kolekciją, labai nustebau. Egidijus matė didelį mados paveikslą ir jį kūrė, o aš jį sau buvau įstatęs į rėmus, – kalbėjo Arnoldas Remeika. – Egidijų pažinojau kaip modernią klasiką propagavusį dizainerį, tačiau ši athletic leisure stilistikoje atlikta ir maksimaliai didmiesčio gyventojo poreikiams pritaikyta kolekcija, yra geriausias jo kaip dizainerio talento įrodymas".

„Jis turėjo išskirtinai gerą skonį, kuris nuo antikos laikų apibūdinamas žodžiu „saikas", – sakė Renata Maldutienė.

Dariaus Kučio nuotr.
Dariaus Kučio nuotr.

Egidijaus kolegė Kristina Kruopienytė pažėrė smulkmenų iš studijų laikų ir smagiai atkreipė dėmesį, kad dabar kūrėjai orientuojasi tik į vieną kurią nors kūrybos nišą, o štai šviesaus atminimo dizaineris ir visa karta, regis, mokėjo viską. Kristina pasakojo, kaip su draugais smagiai pastebėdavo, kad jei Egidijus turi klientę, tai apdaro eskizą jai kuria per naktis. Jo stiprybė ne tik vyriški drabužiai, jis kūrė net ir vaikams, dizainerė sakė tikrai žinanti, kad jis yra kūręs net ir karnavalines kaukes mažiesiems.

Dariaus Kučio nuotr.
Dariaus Kučio nuotr.

Jautrus mados namų „Cantas" Jolantos Mikalajūnienės, dirbusios kartu su Egidijumi, prisiminimas. Ji pasakojo apie dizainerio kuklumą, darbštumą – ne kartą jį yra užtikusi dirbantį ir savaitgaliais. Ponia Jolanta garsiai mąstė, kas ji jam buvo – tikrai ne tik žmogus, gaudantis dizainerio idėjas ir verčiantis jas pinigais, ji – ir patarėja, ir guodėja, ji – lyg vyresnioji sesuo.

Dariaus Kučio nuotr.
Dariaus Kučio nuotr.

„Egidijaus gyvenimas nutrūko prie didžiojo starto linijos", – Jolanta Mikalajūnienė įsitikinusi, kad Egidijus Sidaras dar būtų ne kartą nustebinęs pasaulį savo darbais.

Nuolat judantis miestas ir žmonės, palaikantys jo pulsą

Kuriant „Audimo" kolekciją dizainerį inspiravo miestas: niekad nemiegantis, kupintas judėjimo ir šlapias asfaltas. Tokiame mieste atsispindi naktinės didmiesčio šviesos, jis kupinas modernių žmonių, kažkur skubančių, ieškančių ir atrandančių.

Kolekcijos siluetai – laisvi, nevaržantys judėjimo laisvės. Oversize tipo striukės, storos berankovės liemenės. Kuriama aliuzija į skubančio miesto žmogaus gyvenimą, kuris nori atrodyti ne tik stilingai, bet ir jaustis komfortiškai kiekvieną dieną.

Šioje kolekcijoje ypatingą svarbą užima koloritas ir grafiniai piešiniai, esantys ant drabužių. Visur kuriama aliuzija į greitą ir modernų miesto gyvenimą. Naktinės miesto šviesos atsispinti marškinėlių ranovėse ir tamprėse. Judančio miesto vaizdai: tramvajai, žmonės, važinėjantys dviračiais – kuria įspūdį apie nuolat judantį ir besikeičiantį didmiestį, kurį dauguma iš mūsų mato kas dieną.

Kolekcija „Miesto puslas“ ypatinga ir tuo, jog tai iš dalies yra unisex kolekcija – dauguma drabužių tinka ne tik vyrams, bet ir moterims. Laisvi ir lengvai krintantys siluetai neįpareigoja, leidžia išlaisvinti vaizduotę ir drabužius derinti įvairiai. Todėl nors kolekcija sukurta vyrams, stilingos moterys gali rasti ir sau tinkamų variantų.

„Audimo“ kolekcijos kūrimo ir vystymo skyriaus vadovė Raimonda Vizbarienė, paklausta apie kolekcijos idėjos gimimą bei bendradarbiavimą su E. Sidaru teigė: „Globalizacijos bei urbanizacijos kryptis palaipsniui užkariauja pasaulį. Jos stipriai įtakoja ir dizainerius, kuriančius aprangą. Egidijui ta tema taip pat buvo artima. Juk ji kalba apie judėjimą, įvairovę, pasikartojantį megapolio ritmą. Tiksliau tariant „miesto pulsą“, pasireiškiantį mūsų darbo ar laisvalaikio aplinkoje“.

Apie tai, kodėl buvo pasirinktas būtent Egidijus Sidaras, ir kodėl modernistinę miesto idėją buvo patikėta perteikti būtent jam, „Audimo“ prekės ženklo vykdomoji direktorė Vesta Krungolcienė teigė: „Egidijų pasirinkome labiau galvodami apie jį kaip vyrų dizainerį. Matome, kad rinkoje dauguma mados prekinių ženklų stiprina vyriškų prekių kategoriją, tai pastebime ir mes. Taigi, čia duoklė” jiems“.

Pagerbtas šviesus dizainerio atminimas

Renginio metu buvo galima pasigrožėti ne tik pristatoma kolekcija, kuriai bet ir pačio Egidijaus Sidaro retrospektyvine ekspozicija, kur buvo pristatyti dizainerio darbai iš studijų laikų: eskizai, piešiniai. Vaizdo projekcijas ir muziką specialiai šiam vakarui kūrė Barbora Šulniūtė ir Paulius Markevičius.

Pasak E. Sidaro Bakalauro ir Magistro darbų vadovės VDA doc. Renatos Maldutienės, Egidijus jau studijų laikais išsiskyrė estetine pajauta, geru skoniu ir kūrybos kultūra. Jis sklandžiai gebėjo savo kūrybiniuose darbuose derinti du pradus: estetinį kūrybinį ir loginį racionalųjį. Egidijaus magistrantūros studijų baigiamasis darbas apėmė sudėtingą mados struktūros analizę ir paliko ryškų pėdsaką akademinėje mados dizainerių bendruomenėje. Dizaineris buvo kviečiamas dėstyti, recenzuoti ir vertinti jaunųjų kolegų darbus ir pasiekimus.

„Audimo“ kompanijos pagrindinė idėja – remti ir skatinti Lietuvos kūrėjus – buvo pademonstruota įsteigiant Egidijaus Sidaro vardo stipendiją Vilniaus dailės akademijos kostiumo dizaino katedrai. Dalis pelno nuo parduotos kolekcijos bus skirta pažangiausiam VDA kostiumo dizaino katedros studentui, kuris sukurs geriausią sportinį aksesuarą. Taip tarsi bus užbaigta tai, ko nespėjo Egidijus.

Ankstesnės „Audimo“ kolaboracijos:

2010 ir 2011 m. dviejų kolekcijų kolaboracija su „A&V“, 2012 m. pristatyta rudens-žiemos kolekcija su dizaineriu Juozu Statkevičiumi ir 2013 metų Kalėdoms kelių modelių linija su J. Statkevičumi. 2013 metais „Audimas“ kolaboravo su dizainere Sandra Straukaite. 2014 m. – su mados namais „KristiAndress“. 2016 m. su dizaineriu Robertu Kalinkinu ir mados namais „Daili“. 2017 m. pristatyta išskirtinė fotomenininko Algio Kriščiūno ir „Audimo“ marškinėlių kolekcija. 2017 m. pristatyta „Audimas by Kristi Andress“ kolekcija.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai