Vaizdo pamoka: kaip stabdyti kraujavimą? Išvenkite didžiausios klaidos!

Kaip sustabdyti kraujavimą? / Kadras iš vaizdo įrašo
Kaip sustabdyti kraujavimą? / Kadras iš vaizdo įrašo
Šaltinis: Ji24.lt
2016-07-02 10:59
AA

Vasaros metu padaugėja nelaimingų atsitikimų, todėl kviečiame sužinoti, kaip sustabdyti kraujavimą, jeigu atsidurtumėte tokioje situacijoje.

Savo patirtimi dalinasi jau šešerius metus pirmosios pagalbos žinių mokantis lektorius Oskaras Medzevičius iš VšĮ „Svarbus žingsnis“. Jis sako, kad pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, koks kraujavimas apskritai yra – stiprus ar silpnas. Pastaruoju atveju užtenka pleistro ar tvarsčio, atsižvelgiant į situaciją.

„Kur kas daugiau bėdų kyla dėl gausaus ir stipraus kraujavimo, kurį dažnas stabdo neteisingai“, – pastebi specialistas.

  • Pasak jo, jeigu matote, kad žmogus kraujuoja, reikėtų ant žaizdos dėti tris keturis rankos pirštus (švarius!) ir pradėti stipriai spausti, kadangi jau spausdami mes pradedame stabdyti kraujavimą.
  • Tuomet reikėtų surasti tvarsčio gabalėlį, o jeigu neturite nieko po ranka, tiks ir drabužio skiautė, skarelė (svarbu, kad būtų švarūs), kuriuos reikia dėti ant žaizdos, spausti ir vynioti tvarstį aplink žaizdą.
  • Jeigu matote, kad tai nepadeda, tuomet galite dėti dar gabalėlį tvarsčio ir toliau tvarstykite žaizdą. O.Medzevičius sako, kad kuo daugiau dėsite tvarsčio ant žaizdos, tuo geriau, mat kraujas skverbiasi per tvarstį ir pradeda džiūti bei krešėti, o kraujavimas sumažėja.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vaizdo pamoka: kaip atlikti dirbtinį kvėpavimą ištikus nelaimei? Pataria specialistas

  • Tvarstyti žaizdą reikia pakankamai stipriai. Atlikdami šį procesą, galite tvarstį vynioti kryžiuodami virš žaizdos, kad stipriau prispaustumėte. Jeigu situacija vis tiek prasta, galite susirasti kietesnį daiktą ir, jį prispaudę ant žaizdos, toliau tvarstyti (tai gali būti akinių futliaras, telefonas ir kt. panašios formos daiktai). Lektorius pabrėžia, kad tam gali tikti ir didelis tvarsčio gabalas: „Taip darydami mes sukuriame vadinamąjį spaudžiamąjį tvarstį, kuris kietu pagrindu užspaudžia tiesioginę žaizdą“.
  • Taip pat galite pakelti sužeistą galūnę (šiuo atveju ranką), ją sulenkti bei užspausti priešais esančią kraujagyslę (žr. vaizdo pamoką, ten parodyta, kaip tai daryti).
  • Po visų traumų, sužeidimų ir esant kraujavimui galima naudoti ir šaldančias priemones. Ką padaro šaltis? Jis, pirmiausia, nuima skausmą ir sutraukia kraujagysles.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vaizdo pamoka: kaip gaivinti užspringusį vaiką ir kokių klaidų vengti

  • Dėmesio! Didžiausia klaida, kuri pasitaiko, kai žmonės stabdo kraujavimą, tai įvairūs užveržimai virš žaizdos. „Jokiu būdu to nedarykite, kadangi daugelis nemoka to atlikti teisingai. Galite tik dar labiau pakenkti, nes į galūnę kraujas nepateks ir ji pradės apmirinėti“, – tikina O.Medzevičius.