Vaizdo įraše iš protesto prie Seimo – aštrūs žinomų žmonių pasisakymai

mes-kaltinam-protestui-prie-seimo-neliko-abejingi-tukstanciai
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-03-15 22:52
Ketvirtadienio popietę priešais Seimą esančioje Nepriklausomybės aikštėje surengtas protestas po Seimo balsavimo dėl Mindaugo Basčio, kaltinamo sulaužius Seimo nario priesaiką ir pažeidus Konstituciją, apkaltos rezultatų. Į „Laisvės TV“ inicijuotą protestą suplūdo tūkstančiai lietuvių. 

Apsigobę Lietuvos vėliavomis ir rankose laikydami plakatus žmonės prie Seimo pradėjo rinktis likus dar valandai iki paskelbto protesto laiko. Per kelias valandas trukusį mitingą emocijos liejosi laisvai – būta daug švilpimo, skandavimo. Vis dėlto nuoskaudos, pyktis ir kiti jausmai neprasiveržė jėga, mitingas neišaugo į riaušes, kaip tai nutiko 2009-aisiais.

Šįkart ši didžiulė minia stengėsi išlaikyti dialogą ir nesiimti fizinių veiksmų. Žmonės tiesiog troško, kad Seimo nariai pagaliau išgirstų, ką jie nori pasakyti. Pasak Andriaus Tapino, toks ir buvo mitingo tikslas.

„Visuomenė išsakė savo reikalavimus. Jie yra susiję su pastaraisiais Seimo sprendimais, kurie papiktino turbūt visus. Dalį Seimo papiktino, Seimo pirmininką papiktino. Tai turbūt yra tas šapas, kurio reikėjo, kad žmonės išeitų į gatves“, – portalui Žmonės.lt sakė A.Tapinas.

„Tai, jog Seimas nesugeba susitarti ir balsuoja, nepaisydamas Konstitucinio teismo sprendimo, – priežastį, kodėl atėjo protestuoti, įvardijo operos solistas Rafailas Karpis. – Tai yra iššūkis visiems žmonėms. Manau, mes visi turime pasakyti, kad mes nesutinkame ir mes rinkome Seimą ne tam, kad jis taip elgtųsi.“

„Šio Seimo darbas, aš manau, dažniau juoką kelia nei susižavėjimą“, – pareiškė aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis.

Dar daugiau proteste dalyvavusių žinomų Lietuvos žmonių pasisakymų – vaizdo reportaže.

Pasisakė už pirmalaikius Seimo rinkimus

Kai Ramūnas Karbauskis pasirodė ant scenos, jį nušvilpė tūkstantinė minia. Politikas teisinosi susirinkusiesiems – esą, jei ne „valstiečiai“, M.Basčio apkaltos nė nebūtų buvę. Tačiau publikai sekėsi dar sunkiau tvardytis, kai Ramūnas dėl nenusisekusios M.Basčio apkaltos apkaltino konservatorius.

Socialdemokratas Gintautas Matonis siūlė nekaltini vieniems kitų. Pasak jo, kaltas visas Seimas. „Šiandien mes čia susirinkome todėl, kad manome, jog Seimas už tai yra atsakingas ir mes pasisakome už pirmalaikius Seimo rinkimus“, – pareiškė G.Matonis.

Dar vienas opus klausimas – Artūro Skardžiaus likimas Seime. R.Karbauskis patikino, kad balsuos už jo pašalinimą, jei Konstitucinis teismas nuspręs, jog jis pažeidė įstatymą. Užtat tiek liberalas Eugenijus Gentvilas, tiek G.Matonis, tiek konservatorius Gabrielius Landsbergis pareiškė, jog reikia tučtuojau spręsti A.Skardžiaus klausimą.

„Vienintelis sprendimas – šitas Seimas turi eiti lauk ir pakeliui išmėžti Artūrą Skardžių“, – sakė G.Landsbergis. Jam dėl pirmalaikių Seimo rinkimų pritarė visi diskusijos dalyviai. Tik R.Karbauskis sakė nesuprantantis, kodėl reikėtų tą daryti – esą po rinkimų „valstiečių“ Seime būtų tik daugiau.

Kilus neramumams pats pasitraukė iš Seimo

  • Kovo 13 d. Seimas slaptu balsavimu nusprendė nenaikinti M.Basčio, kaltinamo sulaužius priesaiką ir pažeidus Konstituciją, mandato.
  • Už tai, kad būtų panaikintas Seimo nario mandatas, balsavo tik 72 Seimo nariai, 21 buvo prieš, 24 susilaikė, o 11 biuletenių buvo negaliojantys. Tam, kad mandatas būtų panaikintas apkaltos būdu, už tai slaptu balsavimu turi pasisakyti ne mažiau kaip 85 parlamentarai.
  • Apkalta M.Basčiui surengta po to, kai praėjusių metų gruodį Konstitucinis Teismas paskelbė, jog politikas sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpdamas ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.
  • Kaip rašo delfi.lt, apkaltos metu klausiamas, kodėl tęsė bendravimą su buvusiais KGB darbuotojais, nors žinojo apie jų ankstesnę veiklą, M.Bastys pareiškė, kad jų praeitį turi vertinti istorikai, o jam jie yra Lietuvos piliečiai.
  • Kovo 14 d. M.Bastys nusprendė pats pasitraukti iš Seimo. Tai jis pranešė po to, kai buvo pradėtas organizuoti protestas „Mes kaltinam!“

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai