Vaistai nuo skausmo. Kokius rinktis?

Skausmas / „Fotolia“ nuotr.
Skausmas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-06 15:00
AA

Suskaudus dantį ar galvą, po traumos ar sukarščiavus gelbsti vaistai nuo skausmo ir uždegimo. Nors visi yra skirti skausmui ir uždegimui mažinti, jų poveikis šiek tiek skiriasi. Kokius ir kada tikslinga vartoti?

Šeimos gydytoja Edita Navickaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Išsiaiškinkite skausmo priežastį

Skausmas išduoda, kad organizmui kažkas negerai, kad turėtumėte suklusti, pailsėti, sumažinti darbo krūvį. Nors skausmo, ypač didelio, kęsti nereikėtų, jis silpnina imunitetą, kenkia širdžiai, neskubėkite gerti vaistų neišsiaiškinę jo priežasties.

Skausmo, ypač didelio, kęsti nereikėtų, jis silpnina imunitetą, kenkia širdžiai, neskubėkite gerti vaistų neišsiaiškinę jo priežasties.

Galbūt galvą skauda dėl to, kad padidėjo kraujospūdis – pamatuokite jį. Būtinai šalinkite priežastis, nes vaistai nuo skausmo tik numalšins nemalonius pojūčius. Galbūt jums reikia tik pailsėti, atsipalaiduoti ar išgerti kraujospūdį mažinančių preparatų. Itin rizikinga gerti skausmą malšinančius vaistus esant neaiškiems, ūmiems skausmams, tarkim, pilvo, skrandžio. Taip galite nepastebėti apendicito ir uždelsti. Laiku nesikreipus į gydytojus, jis gali trūkti. Pasekmės gali būti tragiškos.

Paracetamolis

Dažniausiai šis vaistas skiriamas trumpalaikiam karščiavimui mažinti. Tik nereikėtų skubėti mušti temperatūros, jei ji neviršija 38 laipsnių. Karščiuojant imuninė sistema išskiria medžiagų, kurios pačios kovoja su ligos sukėlėjais. Taip organizmas natūraliai apsisaugo nuo virusų ir infekcijų.

Paracetamolis taip pat tinka esant lengvam ir vidutiniam skausmui (galvos, dantų, menstruacijų, sąnarių ir kt.). Tačiau silpniau mažina uždegimą. Esant lėtiniams sąnarių skausmams, reikėtų rinktis kitus vaistus, kurie labiau gydo ir uždegimą.

Paracetamolis puikiai tiks, jei esate alergiški, sergate opalige ir negalite vartoti aspirino ar ibuprofeno. Tinkamomis dozėmis geriamas paracetamolis nekenkia vaikams, krūtimi maitinančioms ar nėščioms moterims.

Dėmesio. Negalima viršyti rekomenduojamos paros dozės, nes paracetamolis labai apsunkina kepenų veiklą. Perdozavus, vartojant daugiau kaip 5 g per dieną ir ilgą laiką, gali išsivystyti kepenų nepakankamumas.

Ibuprofenas

Šios grupės vaistai labiau tinka silpnam ar vidutiniam skausmui malšinti, kurio priežastis yra uždegimas (pvz., lėtinis sąnarių, dantų, ausų, raumenų ar ryklės), taip pat tinka karščiuojant, po traumų, operacijų, prasidėjus migrenai arba pirminės dismenorėjos, mėnesinių skausmui slopinti.

Ibuprofenas blokuoja prostaglandinų (į hormonus panašios medžiagos), kurie sukelia uždegimą ir dalyvauja perduodant skausmo impulsus, gaminimąsi.

Kadangi ibuprofenas dirgina skrandžio gleivinę, šiuos vaistus rekomenduojama gerti po valgio (jokiu būdu ne tuščiu skrandžiu). Dar vienas preparato minusas tas, kad jis gali sukelti alergiją, o vartojamas didelėmis dozėmis pakenkti inkstams.

Šeimos gydytoja Edita Navickaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Dėmesio. Palyginti su kitais vaistais nuo skausmo, ibuprofenas turi pranašumą – nuo jo neišsivysto priklausomybė ar atsparumas šios grupės preparatams. Be to, jis nedaro įtakos reakcijai, neslopina centrinės nervų sistemos veiklos. Vaistas mažina įvairesnio pobūdžio skausmą nei analginas ar paracetamolis.

Citramonas

Šis vaistas gamintas iš trijų veikliųjų medžiagų: acetilsalicilo rūgšties, paracetamolio ir kofeino. Acetilsalicilo rūgštis tinka nuo skausmo, karščiavimo ir uždegimo. Paracetamolis mažina skausmą ir karščiavimą, veikia centrinius skausmo receptorius. Centrinėje nervų sistemoje paracetamolis veikia temperatūros reguliavimo centrą, todėl išsiplečia periferinės kraujagyslės, pagerėja kraujotaka, didėja prakaitavimas ir nuslopsta karščiavimas. Kofeinas yra stiprus centrinės nervų sistemos stimuliatorius, darantis poveikį smegenų kraujagyslėms. Dėl to veiksmingai sumažėja tam tikros kilmės galvos skausmas.

Citramono paskirtis – slopinti silpną ir vidutinį skausmą (galvos, dantų, sąnarių, mėnesinių ir kt.). Tiesa, piktnaudžiauti šiuo vaistu negalima, nes gali atsirasti priklausomybė.

Dėmesio. Citramono nerekomenduojama vartoti, jei geriate kraujo krešėjimą mažinančius vaistus, vargina aukštas kraujospūdis, nemiga ir padidėjęs dirglumas, sergate bronchų astma, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa, taip pat per paskutinį nėštumo semestrą ir kt. Citramono negalima maišyti su svaigiaisiais gėrimais ir kitais nesteroidiniais vaistais nuo skausmo, nes acetilsalicilo rūgštis gali sudirginti virškinimo traktą ir sukelti kraujavimą.

Aspirinas

Aspirinas – acetilsalicilo rūgšties junginys, mažinantis skausmą, temperatūrą ir uždegimą. Jis labiau tinkamas aukštai temperatūrai mušti (silpniau slopina uždegimą). Tiesa, sergant reumatoidiniu artritu, didesnės aspirino dozės kartais skiriamos ir uždegimui slopinti. Aspirinas taip pat tinkamas nedideliam skausmui mažinti (gerklės, galvos, dantų, menstruacijų, raumenų ir sąnarių, nugaros ir kt.).

Mažos aspirino dozės (75100 mg) vartojamos kraujo krešėjimui (trombocitų agregacijai) slopinti sergant nestabilia krūtinės angina, po chirurginės vainikinių arterijų operacijos, trumpalaikių smegenų išemijos priepuolių ir smegenų insulto, venų trombozės ir plaučių embolijos, pakartotino ūminio miokardo infarkto, taip pat koronarinių arterijų trombozės profilaktikai. Nedidelės aspirino dozės skiriamos ir pacientams, sergantiems išemine širdies liga (skystina kraują, padeda išvengti trombų susidarymo). Tokiais atvejais šis preparatas vartojamas vakare, po valgio.

Aspirine esanti acetilsalicilo rūgštis dirgina skrandžio gleivinę. Tad jei turite jautrų skrandį, vargina padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, rinkitės nedirginančias skrandžio tabletes – jos būna padengtos specialia plėvele ir ištirpsta žarnyne.

Šeimos gydytoja Edita Navickaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Dėmesio. Aspirino negalima vartoti sergant lėtinėmis ligomis, opalige, padidėjus organizmo jautrumui ir pan. Nerekomenduojama vaikams iki 12 metų, ypač sergantiems virusinėmis ligomis (gripu, vėjaraupiais) ir smarkiai karščiuojantiems – preparatas gali pakenkti nervų sistemai.
Šio vaisto nevartokite likus 7–10 dienų iki planuojamos operacijos, nes jis mažina kraujo krešumą.
Juo nepatariama slopinti menstruacijų skausmo, ypač jei mėnesinės gausios.

Analginas

Šis preparatas ūmų vidutinį bei stiprų skausmą ir padidėjusią kūno temperatūrą. Jį rekomenduojama vartoti tada, kai kiti vaistai nuo skausmo nepadeda.

Vartojant šiuos vaistus gali padidėti odos jautrumas ultravioletiniams spinduliams (jeigu deginatės saulėje ar soliariume, nevartokite analgino). Preparatas taip pat didina tikimybę susirgti skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opalige, gali sudirginti virškinimo traktą. Tad visada prieš vartodami vaistą pasitarkite su šeimos gydytoju.

Vaikams iki 16 metų, taip pat žindančioms ir nėščioms moterims, senyvo amžiaus žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis (ypač širdies ir kraujagyslių, kepenų ar inkstų), analgino gerti negalima.

Dėmesio. Jeigu be priežasties atsirado didelis bendras silpnumas, nerimas, nukrito kraujospūdis, išpylė šaltas prakaitas, padažnėjo pulsas ar tapo sunkiai apčiuopiamas, sutriko orientacija, būtina nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją. Šie simptomai gali būti susiję su anafilaksiniu šoku.

Kaip greitai suveikia

  • Greičiausiai, per 5–10 minučių, suveikia čiulpiami, po liežuviu laikomi arba švirkščiamieji preparatai, nes jie iškart patenka į kraujotaką.
  • Į išangę dedamos žvakutės (skausmui ar uždegimui malšinti) taip pat veikia greičiau nei paprastos nuryjamos tabletės.
  • Per 15 minučių nemalonius pojūčius malšinti ima skysti (suspensijos) arba vandenyje tirpūs vaistai, nes skysčiai greičiau absorbuojami. Tiesa, skysti preparatai, pavyzdžiui, vandenyje tirpinamos aspirino tabletės, gali sudirginti skrandį. Tad jei sergate virškinimo trakto ligomis, vartokite tuos preparatus nuo skausmo ir uždegimo, kurie nedirgina skrandžio (ištirpsta žarnyne). Tokie vaistai būna padengti specialiu apvalkalu arba parduodami kapsulėmis.