Vabzdžių valgymas populiarėja – ar lietuviai juos valgo?

Valgomi vabzdžiai
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-03-09 11:10
Pastaruoju metu visame pasaulyje vis dažniau kalbama apie vabzdžių valgymą ir jų naudą sveikatai. Nors tai europiečiams vis dar skamba neįprastai, pamažu kuriasi vabzdžių fermos ir daugiau žmonių nugaili baimes ir išdrįsta paragauti maistui paruoštų vabzdžių. Ekspertai mano, jog ilgainiui vabzdžių užkandžiai ar iš vabzdžių pagaminti miltai taps netgi įprastais maisto produktais kiekvieno virtuvėje.

Šiuo metu pasaulyje yra apie 1900 valgomų vabzdžių rūšių ir net 2 milijardai žmonių juos valgo reguliariai. Daugiausiai jie vartojami Pietų Amerikos, Azijos bei Afrikos šalyse. Vabzdžiai vertinami dėl savo maistinės vertės – juose gausu baltymų, proteinų, geležies, cinko, kalcio ir vitaminų. Pavyzdžiui, vabzdžiai turi 15 proc. daugiau geležies nei špinatai, daugiau proteinų nei mėsa ir tiek pat vitamino B, kiek jo yra lašišoje.

Vabzdžius kaip maisto priedą renkasi ir sveikos gyvensenos propaguotojai, nes vabzdžiai laikomi sveiku ir nekaloringu maistu. Jungtinės tautos paskelbė rekomendaciją apie valgomus vabzdžius, kaip kovos su alkiu ir aplinkos užterštumu būdą.

Vabzdžių valgymas Lietuvoje

Pamažu entomofagija (vabzdžių valgymas) ateina ir į Lietuvą. Pasak „Insektariumo“ (specializuoto nariuotakojų zoologijos sodo) vadovo Edgaro Čepulkovskio, didesnį susidomėjimą valgomais vabzdžiais jie pajuto jau prieš porą metų: „Nors pirmą kartą valgomų vabdžių į Lietuvą atsivežėme prieš 8 m., daugiau užsakymų pradėjome sulaukti palyginus neseniai. Vabdžius dažnai užsisako tiek pavieniai asmenys paragavimui, degustavimui ar vakarėliams, tiek ir įmonės.“

Vabzdžius galima vartoti ir kitu pavidalu, pavyzdžiui, užsienyje populiaru įvairiems kepiniams vartoti svirplių miltus. Iš jų netgi kepami sausainiai, pyragai, batonėliai.

Dažniausiai valgomi vabzdžiai yra lervos, vikšrai, Peru juodvabaliai, naminiai svirpliai, skėriai ir žiogai. Visgi, nenuostabu, kad daugumai vabzdžių valgymas vis dar atrodo atgrasus ir nepriimtinas: „Ši baimė dažniausiai ateina iš nežinojimo. Mūsų kultūroje tai nėra įprasta, tad natūralu, kad žmonėms nėra labai lengva peržengti psichologinį barjerą. Visgi, kai jie pamato, jog vabzdžiai yra tinkamai ir skaniai paruošti – pagardinti česnaku, sūriu, žolelėmis ir prieskoniais, dažnas išdrįsta pabandyti. Juolab, vabzdžius galima vartoti ir kitu pavidalu, pavyzdžiui, užsienyje populiaru įvairiems kepiniams vartoti svirplių miltus. Iš jų netgi kepami sausainiai, pyragai ar gaminami energetiniai batonėliai.“

Lietuvoje vabzdžius dažniausiai įsigyja egzotinių gyvūnų augintojai, žvejai ir paukščių augintojai, tačiau vis daugėja atvejų, kai jie įsigyjami ir vartojimui.

Vabzdžiai – ateities maistas

Šiuo metu vabzdžius skatinama vartoti kaip maisto papildą, naudingą organizmui. „Žinoma, nerizikuokite valgydami lauke pasigautų vabzdžių – jie gali būti užkrėsti pesticidais ar kitomis cheminėmis medžiagomis. Rinkitės vabzdžius tik iš patikrintų tiekėjų“, – primena E. Čepulkovskis.

Kol kas vabzdžių kaina gana didelė, tačiau ateityje, didėjant paklausai, tikrai kris. Kad ateityje vabzdžiai bus vartojami kaip maisto produktai neabejoja ne tik užsienio ekspertai, bet ir Lietuvos specialistai. Štai E. Čepulkovskis sako, kad ilgainiui vabzdžiai taps įprastu delikatesu, kurio galėsi paragauti tiek restoranuose, tiek nusipirkti prekybos centre: „Šiuo metu valgome krevetes, omarus, moliuskus ar sraiges, kurie Senovės Europoje taip pat atrodė nepriimtini mityboje ir juos išdrįsdavo valgyti tik varguoliai, o dabar jie jau valgomi masiškai, tad neabejoju, kad situacija pasikeis ir vabzdžių atžvilgiu. Bėgant laikui jie gali tapti netgi prabangos dalyku.“

Vabzdžių valgymas propaguojamas ir dėl to, jog vabzdžių auginimui suvartojama daug mažiau energijos, pašarų ir vandens, nei gyvulių ar grūdinių kultūrų auginimui, tad jų veisimas mažiau kenkia aplinkai.

Valgomi vabzdžiai
Valgomi vabzdžiai
Valgomi vabzdžiai
Valgomi vabzdžiai

Paragauti vabzdžių ir pamatyti daugiau nei 70 eksponuojamų egzotinių gyvūnų ir augalų plėšrūnų galite jau šį savaitgalį prekybos ir pramogų centre „Saulės miestas“, Šiauliuose vyksiančioje egzotinių gyvūnų parodoje.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai