Už tėvynę kovoja ir Ukrainos muzikantai: aukoja labdarai, dirba su pabėgėliais ir imasi ginklo

Ukrainos muzikantai / Socialinių tinklų nuotr.
Ukrainos muzikantai / Socialinių tinklų nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-03-05 19:14
AA

Rusijos karinė invazija į Ukrainą sudrebino šalies gyventojų kasdienybę. Daugybė žmonių paliko šalį, tie, kurie liko Ukrainoje, priversti slėptis, o kita dalis stojo ginti tėvynės. Nepaisant to, visi ukrainiečiai savaip kovoja už savo šalį – jie liudija karo žiaurumus ir siekia į tai atkreipti pasaulio dėmesį. Karo akivaizdoje abejingi neliko ir Ukrainos menininkai. Jų socialiniai tinklai tapo neoficialiais naujienų sklaidos kanalais, o atsidavimą muzikai pakeitė duoklė nuo karo kenčiančiai savo tautai, rašo BBC.

Viena iš aktyvisčių – garsi Ukrainos didžėjė Olga Korolova. Praėjusį savaitgalį ji su dukra ir šunimi pabėgo iš savo namų Černigove. Ji pasiėmė tik tai, ką spėjo ir sugebėjo susigrūsti į du maišus.

„Vairavau kaip išprotėjusi“, – sako ji. – „Pamačiau bombą ir galvoje sukosi tik viena mintis: „Traukis dėl kūdikio“.

O.Korolova ilgas valandas praleido automobilyje, kol galiausiai kirto Ukrainos-Lenkijos sieną. Šioje šalyje tą pačią naktį ji turėjo koncertą. Viena geriausių Ukrainos techno muzikos didžėjų atsisakė įprasto repertuaro ir grojo tik Ukrainos atlikėjų muziką.

„Scenoje verkiau“, – BBC News pasakoja ji. – „Grojau ir verkiau. Tai buvo sunkiausias momentas mano gyvenime, bet žinojau, kad turiu ką nors daryti.“

O.Korolova visą savo honorarą paaukojo Ukrainos armijai ir labdaros organizacijoms, padedančioms dėl karo pabėgėliams. Kitą naktį savo „YouTube“ kanale ji surengė atskirą lėšų rinkimo akciją.

Nors seniau didžėjės socialinio tinklo „Instagram“ paskyra mirgėdavo nuo vaizdingų kelionių akimirkų ir nuotraukų iš pasirodymų naktiniuose klubuose, dabar jos profilis atrodo visiškai kitaip. Jame dominuoja naujienos iš Ukrainos – nuotraukos bei vaizdai įrašai, liudijantys Rusijos invazijos padarinius. O.Korolovos tikslas – parodyti gerbėjams, o ypač – rusams, koks yra Ukrainos naikinimo mastas.

„Esu šokiruota, kad Rusijos žmonės nemato tiesos“, – sako ji. – „Jie gyvena tarsi Šiaurės Korėjoje – be informacijos. Mano gerbėjai rusai siunčia žinutes: “Tai netiesa“, „Tai melas“, „Visi jūsų įrašai yra melas“. Jie nenori to matyti“.

Olga Korolova – tikrai ne vienintelė Ukrainos muzikantė, drąsiai ir daug kalbanti apie karo žiaurumus. Tą patį daro ir liaudies dainų atlikėja Khrystyna Soloviy, tikinanti, kad dabar visi muzikos pasaulio atstovai siekia budinti savo socialinių tinklų auditorijas.

„Mes skleidžiame informaciją apie įvykius Ukrainos miestuose ir bandome pasiekti rusus, paskatinti juos eiti į mitingus. Skelbiame, kad tai yra Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą“, – sako K.Soloviy.

Khrystyna Soloviy / Socialinių tinklų nuotr.

Šimtai Ukrainos menininkų platformoje „YouTube“ savo vaizdo įrašų miniatiūras pakeitė šalies vėliava, ant kurios buvo užrašyti žodžiai: „Kol jūs žiūrite šį vaizdo įrašą, Ukrainos žmonės miršta nuo Rusijos puolimo“.

Socialiniame tinkle „Facebook“ Ukrainos roko grupės „Okean Elzy“ lyderis Svyatoslavas Vakarchukas kas valandą skelbia su karu susijusias naujienas. Viename vaizdo įraše matyti, kaip jis lanko sužeistus kareivius ligoninėje, kitame – kaip jis, vilkėdamas neperšaunamą liemenę, sako kalbą Charkovo gatvėse. Jis pasidalijo įrašu ir apie tai, kaip savo automobiliu pristato maistą ir degalus į Kijevą.

„Esu gerai žinomas žmogus šioje pasaulio dalyje, tad stengiuosi pasinaudoti šia pozicija ir daryti viską, ką galiu“, – sako jis.

Svyatoslav Vakarchuk / Socialinių tinklų nuotr.

S.Vakarchukas – buvęs politikas, kuris 2008 m. atsisakė savo posto protestuodamas prieš korumpuotą Ukrainos politiką. Dabar su savo grupe „Okean Elzy“ jis neabejotinai yra vienas mylimiausių šalies dainininkų, 2014 m. sutraukęs didžiausią Ukrainos melomanų auditoriją.

Svarbu tai, kad jis toks pat populiarus Rusijoje. S.Vakarchukas tikina, kad naudoja visą savo kultūrinį kapitalą, jog pakeistų žmonių nuomonę apie dabartinį konfliktą.

„Jau per vėlu siųsti žinutes, skirtas tik gerbėjams“, – sako jis. – „Dabar aš dažniausiai kalbu su tokiais žmonėmis kaip Rusijos karių motinos – joms aiškinu, kad jei jie nesustabdys savo kariaujančių vaikų, juos atgaus tik mirusius. Bandau apeliuoti į jų instinktus“.

Svyatoslav Vakarchuk / Socialinių tinklų nuotr.

Didžėjė O.Korolova sako, kad Rusijos klausytojai – atsparūs tokioms žinutėms, tačiau ukrainiečių metalo grupės „Jinjer“ narys Eugene Abdukhanovas narys sulaukė visai kitokių atsakymų.

„Gavau keletą žinučių iš mūsų gerbėjų Rusijoje. Jie atsiprašė ir sakė, kad tikrai tam nepritaria. Iš rusų nesulaukiau jokių piktų komentarų, bandančių tai pateisinti. Nors kai kurie žmonės laikosi tokios militaristinės pozicijos, jiems yra pakankamai gėda“, – sakė E.Abdukhanovas.

Daugumai menininkų muzikavimas nebėra pagrindinis interesas. E.Abdukhanovas atidėjo savo kasdienį darbą, kad sutelktų dėmesį į dabartinę humanitarinę krizę. Šiuo metu jis steigia labdaros organizaciją, kuri teiks pagalbą kariuomenei ir civiliams. Netrukus su savo draugais jis ims vadovauti prieglaudai, teiksiančiai maisto atsargas, vandenį ir apsaugą dėl karinės invazijos pabėgusiems žmonėms.

Eugene Abdukhanovas / „Scanpix“ nuotr.

„Karas neabejotinai sugriovė mano vertybes“, – sako muzikantas. – „Aš nebegalvoju apie savo darbą, verslą, grupę, populiarumą ir panašius dalykus. Galvoju tik apie savo šeimą, nes jie yra už Ukrainos ribų. Jiems manęs labai reikia ir aš negaliu būti su jais.“

Vakaruose esančiame Lvovo mieste Khrystyna Soloviy taip pat dirba su pabėgėliais.

„Lvovas yra perpildytas, tad einu į pabėgėlių centrą ir teikiu jiems psichologinę pagalbą. Daugelis žmonių dar yra šoko būsenoje ir negali pasakyti, iš kurio miesto atvyko ar kada paskutinį kartą valgė. Aš pati beveik nemiegu ir neturiu apetito, bet jaučiuosi saugi“, – sako liaudies muzikos atlikėja.

Kai kurie Ukrainos muzikantai galvoja ir apie tai, ar jie galėtų stoti į karo lauką. Štai sakė pop-roko grupės „Boombox“ vokalistas Andriy Khlyvnyukas jau apsisprendė – jis paėmė ginklą į rankas ir prisijungė prie tėvynės gynybos.

„Nuvesiu savo vaikus į saugius namus, o tada grįšiu vykdyti vyriausybės nurodymus“, – neseniai „Euronews“ sakė A.Khlyvnyukas. – „Muzikantai yra taikdariai, bet dabar ne laikas groti gitara. Atėjo laikas pasiimti šautuvus“, – sakė jis.