T.Šliažaitė: kaip maitintis, turint autoimuninių susirgimų

Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo nuotr.
Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-03-22 11:55
AA

Kaip sau padėti atstatyti sveikatą, jei kamuoja autoimuninio pobūdžio susirgimai, įskaitant Hašimoto tiroiditą, reumatoidinį artritą, žvynelinę bei egzemą? Nors atrodytų, jog šie susirgimai neturi nieko bendra ir apima skirtingas kūno dalis, visi jie susiję – imuninė sistema nusprendžia mus pulti, kas išprovokuoja simptomus. Tad norint atsikratyti autoimuninio pobūdžio susirgimų, svarbiausia visą dėmesį skirti imuninei sistemai ir jos balansui.

Šį kartą noriu pateikti 3 svarbiausius patarimus, kuriuos naudoju savo praktikoje.

1. Net iki 80 proc. imuninių ląstelių randama mūsų virškinamajame trakte, tad optimalus virškinimo sistemos darbas yra vienas pačių svarbiausių tikslų.

Labai svarbu atkreipti dėmesį į keletą faktorių:

  • Ar gerai suvirškinate maistą? Jei skundžiatės blogu virškinimu, pilvo pūtimu – tai gali būti ženklas, kad jums trūksta skrandžio sulčių ar virškinimo fermentų. Tokiu atveju rekomenduočiau kiekvieno valgio metu rinktis griežinėlį citrinos arba ekologišką obuolių sidrą; beje, virškinimo fermentų gamybą taip pat skatina rukolos, krapų bei cibežolės vartojimas.
  • Ar maistas, kurį renkatės, jums tinka? Jei netoleruojate kažkokių maisto produktų, jų vartojimas gali pabloginti jūsų sveikatos būklę, o kai kurie mokslininkai spėja, jog tai gali būti net ir autoimuninio susirgimo priežastis. Tokiu atveju rekomenduočiau atlikti maisto netoleravimo testą, kurio metu yra nustatoma, kokiems produktams jūs turite reakciją. Jų atsisakymas yra vienas svarbiausių gydymo būdų. Jei šio testo atlikti negalite, siūlyčiau iš savo mitybos raciono kuriam laikui pašalinti visą gliuteną (kviečius, rugius, perlines kruopas ir t. t.), bei pieno produktus (ypač karvės). Iš savo patirties galiu paminėti, jog mano pacientai dažniausiai reaguoja į gliuteną, pieno produktus, kiaušinius bei braziliškus riešutus, bet labai gerai toleruoja mėsos gaminius, žuvį bei daržoves. Tad toks mitybos planas būtų saugiausias norint sau padėti pristabdyti tolimesnį ligos vystymąsi.
  • Detoksikacija – irgi labai svarbi. Toksinai, sunkieji metalai, pesticidai, plastikas, vaistų vartojimas, oro tarša ir kiti aplinkoje esantys toksinai turi neigiamą poveikį mūsų imuninei sistemai. Kai mūsų organizmas yra pastoviai atakuojamas toksinų ir jų kiekis pasidaro per didelis, mes skatiname sveikatos problemas. Tad reikia būti sąmoningiems ir rinktis maisto produktus, kurie yra ekologiški, iš mūsų senelių kaimo ar patikimo šaltinio, rinktis kuo natūralesnes valymo bei skalbimo priemones namuose, sumažinti plastiko vartojimą ir pasirūpinti, kad kepimo indai nenuodytų mūsų sunkiaisiais metalais. Detoksikacija yra natūrali organizmo funkcija, kuri vyksta pastoviai, jai tinkamai atlikti reikalingi antioksidantai bei baltymai. Rekomenduoju rinktis aukštos kokybės baltymus: mėsą, žuvį, kiaušinius, ankštinius produktus, taip pat žaliąją kalendrą ir spiruliną – šie produktai pasižymi sunkiųjų metalų išvalymu iš mūsų organizmo.
  • Taip pat vis daugiau gydytojų pripažįsta, jog mūsų imuninei sistemai turi poveikį žarnyno mikrobiota. Tam svarbu padidinti gerųjų bakterijų kiekį žarnyne. Pastebėta, jog kūdikiai, kurie gimė atliekant Cezario pjūvį, bei kūdikiai, kurie nebuvo maitinti motinos pienu, turi didesnį polinkį susirgti autoimuninio pobūdžio ligomis. Rekomenduočiau padidinti gerųjų bakterijų kiekį valgant raugintų kopūstų (jie turi būti nekaitinti ir gaminami nenaudojant acto), o jei gerai reaguojate į pieno produktus, galite rinktis ir natūralų ožkos ar avies pieno jogurtą. Probiotikų vartojimas taip pat labai naudingas, ypač jei jūs dažnokai gėrėte antibiotikus.
Sveikuoliški kopūstai / Shutterstock nuotr.

Nors vitamino D ir randama maiste (riebioje žuvyje, kiaušiniuose), jo įsisavinimas iš maisto yra pakankamai mažas.

2. Būtinai pasitikrinkite vitamino D kiekį kraujyje, šio vitamino trūkumas taip pat turi polinkį pabloginti autoimuninio pobūdžio susirgimus. Geriausias vitamino D šaltinis yra saulė. Nors jis yra kaupiamas mūsų organizme, nepakankamas vitamino kiekis gali sukelti ne vieną sveikatos problemą. Taip pat norėčiau paminėti, kad jei ir leidžiate laiką saulėje, bet naudojate nuo saulės apsaugančius kremus, didelė tikimybė, kad jums gali trūkti šio vitamino. Nustačius jo trūkumą, rekomenduočiau gerti papildus, nes nors vitamino D ir randama maiste (riebioje žuvyje, kiaušiniuose), jo įsisavinimas iš maisto yra pakankamai mažas.

3. Nepakeičiamos riebiosios rūgštys taip pat turi didžiulį poveikį mūsų sveikatai. Jų vartojimo santykis sveikam organizmui turėtų būti maždaug 4:1 (omega 6:omega 3), deja, šis santykis šiuolaikinėje mityboje yra dažnai priešingas. Omega 6 riebiosios rūgštys yra randamos sėklose, augaliniuose aliejuose (saulėgrąžų, sezamų, sojų), mėsoje, pieno produktuose bei kiaušiniuose. Renkantis ekologiškus gyvulinės kilmės produktus, santykis bus geresnis. Deja, per didelis šių riebiųjų rūgščių vartojimas gali turėti uždegimą keliantį efektą. Norint to išvengti, būtina rinktis pakankamą kiekį omega 3. Geriausi šaltiniai – riebios žuvys (lašiša, sardinė, skumbrė), linų sėmenys, chia sėklos, žalios lapinės daržovės. Šios riebiosios rūgštys gali būti vadinamos priešuždegiminėmis.

Įspėjimas mėgstantiems tuną: nors tunas ir turi gerą kiekį omega 3, nepatarčiau jo vartoti dažniau nei kartą per savaitę – dėl didelio gyvsidabrio kiekio.

Sveikuoliški kopūstai / Shutterstock nuotr.

Pabaigai noriu užsiminti, jog mūsų organizmas yra labai protingas ir jis visada bando išlaikyti balansą ir atsistatyti, tad padedant jam, suteikiant reikiamą maistą, duodant pakankamai poilsio, galima sustabdyti, išvengti ar net visai išsigydyti mus kamuojančius sveikatos negalavimus. Išsigydyti autoimuninio pobūdžio susirgimus yra ilgas procesas, tačiau įmanomas, ir čia paminėtų patarimų pritaikymas yra puikus pirmasis žingsnis sveikesnio rytojaus link.