Tyrimai, padėsiantys išvengti krūties vėžio: kodėl svarbu tikrintis

Automatinė krūtų ultragarso sistema (ABUS)/Organizatorių nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-10-23 10:29
Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1500 naujų krūties vėžio atvejų ir tai sudaro apie 20 proc. moterų piktybinių ligų. Ankstyva diagnostika – geriausias būdas užkirsti kelią ligos progresavimui. Apie naujus ir modernius diagnostinius tyrimus pasakoja „Affidea Lietuva“ gydytoja radiologė dr. Rūta Briedienė.

Ankstyvoje stadijoje simptomai gali būti nejuntami

Ankstyvas krūties vėžys dažnu atveju nesukelia skausmo ir neturi jokių simptomų. Apskritai skausmas yra retas krūties vėžio simptomas ir jis juntamas nebent vėžiui labai išplitus. Pažengusi liga gali turėti daug simptomų, tačiau dažniausiai pasitaikantys yra šie: krūties dydžio, formos, odos spalvos  ar reljefo pokyčiai, taip pat spenelio pokyčiai (įdubimas, pasisukimas į kitą pusę) ar išskyros iš spenelio (kartais gali būti ir kraujingos), padidėję pažastų limfmazgiai bei guzelių ar sukietėjimų atsiradimas krūtyje.

Diagnostinių tyrimų alternatyvos

„Diagnostine priemone“ galima laikyti ir vizitą pas šeimos gydytoją ar ginekologą – kai kuriuos pokyčius galima nustatyti apžiūros metu. Toliau, kaip pirminis krūtų ligų tyrimas pasirenkamas krūtų ultragarso ir/arba mamografijos tyrimas. Tiesa, krūtų mamografijos tyrimas daugelio moterų nėra itin mėgstamas. Krūtų magnetinio rezonanso tyrimas (MRT) šiai dienai yra jautriausias tyrimo metodas, papildantis mamografiją ir ultagarsinį tyrimą, ypač nustatant krūties vėžį. Be to, šį tyrimą pacientėms nesudėtinga atlikti, jis nėra skausmingas ir yra informatyvesnis nei kiti.

Atsiranda naujesnių, modernesnių ir, atlikimo prasme, šiek tiek paprastesnių tyrimu, kaip, pavyzdžiui, automatinė krūtų ultragarso sistema (ABUS). Tai – ultragarso principu pagrįstas tyrimas, tačiau jis – standartizuotas ir savo informatyvumu ir tikslumu lenkiantis įprastą ultragarso tyrimą. Jis atliekamas tik „Affidea Lietuva“ Šiaulių diagnostikos centre bei naujojoje „Affidea klinika“ Vilniuje.

ABUS tyrimas ypač tikslingas moterims, kurių krūtyse gausus liaukinis audinys. Paprastai tai dauguma moterų iki keturiasdešimties metų amžiaus, bei dalis vyresnių moterų. Didžiausias tyrimo privalumas – automatizacija, kurios metu krūties audiniai apžiūrimi standartizuotai, nepraleidžiant atskirų krūties audinio sričių, kas kartais nutinka įprastinio, rankinio ultragarso tyrimo metu.

Esant tankiam liaukiniam audiniui kas antrai moteriai mamogramose vėžys gali likti nepastebėtas. To išvengtume kartu atlikdami ir ultragarsinį ar ABUS tyrimą.

ABUS tyrimas trunka nuo dešimties iki penkiolikos minučių, priklausomai nuo krūtų dydžio bei tyrimą atliekančio radiologijos technologo įgūdžių. Atsakymas pateikiamas po gydytojo radiologo išvadų.

Automatinė krūtų ultragarso sistema (ABUS)/Organizatorių nuotr.
Automatinė krūtų ultragarso sistema (ABUS)/Organizatorių nuotr.

Dažniausiai krūties ligų diagnostikoje nepakanka vieno tyrimo, būtinas visų tyrimų sugretinimas, kadangi dauguma ligų, tarp jų ir krūties vėžys, gali pasireikšti įvairiais radiologiniais požymiais tiek mamogramose, tiek ultragarsinio ar magnetinio rezonanso tomografijos tyrimo metu. Dažnai tikslinis, koreliuotas ultragarsinis tyrimas ar tomosintezė gali būti atliekama ir po krūtų magnetinio rezonanso tomografijos (MRT). Svarbiausia – kuo anksčiau pastebėti pokyčius, o jei nustatytas vėžys – kuo tiksliau įvertinti jo išplitimą. 

Profilaktiškai tyrimą rekomenduojama atlikti kasmet, papildomai rekomenduojama tyrimus atlikti prieš pradedant naudoti hormonų terapiją, prieš hormoninės spiralės naudojimą, prieš planuojant nėštumą ar dirbtinį apvaisinimą, krūtų rekonstrukcijos ar augmentacijos implantais operacijas.

Daugiau informacijos apie krūties vėžio tyrimus rasite ČIA.

Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, už teksto turinį atsakingas partneris.

Naujausi straipsniai