Tyliam protestui Katedros aikštėje kviečianti G.Grinevičiūtė: „Noriu, kad visi turėtume teisę į meilę“

Greta Grinevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.
Greta Grinevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-03-29 16:58
AA

Seimui rengiantis svarstyti partnerystės įstatymo projektą, kuriuo siekiama įteisinti ir netradicinės orientacijos žmonių sąjungas, socialiniuose tinkluose netyla aršios diskusijos, peraugančios net į neapykantos kurstymą. Matydama besiliejantį pyktį, šokio menininkė Greta Grinevičiūtė (31) ryžosi neįprastai protesto akcijai sostinės Katedros aikštėje – aplinkinius kviečia susirinkti tyliai dainai už lygias teises į meilę.

„Esu pasiryžusi tai daryti iki tol, kol turėsiu jėgų ir kol pradės vykti pokyčiai lygių teisių srityje. Žinoma, galiu ir numirti iki tol, kol tai įvyks Lietuvoje“, – portalui Žmonės.lt kalba G.Grinevičiūtė.

Šokėja kiekvieną ketvirtadienį, 12 valandą, Katedros aikštėje kviečia aplinkinius prisijungti ir pabūti su daina. Pasak Gretos, nors kūrinys dar prieš renginį yra paskelbiamas socialiniame tinkle, jo nei mokėti dainuoti, nei kitaip specialiai ruoštis šiam pasirodymui nereikia. 

„Reikia tik užsidėti ausinuką, užsileisti dainą ir galima niūnuoti arba tiesiog būti su ta daina – jos pasiklausyti visiems kartu susirinkus Katedros aikštėje. Man atrodo, kad jau vien buvimas drauge turi prasmę, atsiranda bendrystės jausmas. Net ir dabar lengva jį pasiekti, kai mes šokame ir dainuojame pagal tą pačią muziką“, – įsitikinusi Greta.

Balandžio 1-ąją ji susirinkusių Katedros aikštėje ausinukuose kvies klausytis amerikiečių disko grupės „Village People“ 1978-ųjų kūrinio „YMCA“.

Greta Grinevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.

G.Grinevičiūtė pasakoja, kad idėja organizuoti akciją „Tyli daina už meilę Katedros aikštėje“ kilo pažvelgus į socialiniuose tinkluose besiliejančią neapykantą. Pasak šokėjos, iki tol ji niekada nesusimąstė, kokia susipriešinusi yra visuomenė.

„Mano socialiniame burbule neapykantos nėra, visi vieni kitus myli, tačiau vieną kartą feisbuke pamačiau, kas yra kalbama apie gėjus, lesbietes. Skaitydama komentarus pasibaisėjau. Tada pagalvojau, kaip mano draugai, kurie yra homoseksualūs, turėtų gyventi šioje laisvoje šalyje, kurioje jie yra visiškai nelaisvi ir šitaip puolami? Nusprendžiau, kad reikia nieko nelaukti ir tiesiog eiti į aikštę. Dainuoti, kalbėti apie tai, jog mes visi esame tokie patys žmonės ir visi mylime vienodai“, – Žmonės.lt pasakoja G.Grinevičiūtė.

Greta Grinevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.

Greta neslepia nuostabos, jog visuomenė taip aršiai priešinasi lygių teisių į partnerystę oficialiam įtvirtinimui.

„Niekas juk nekovoja prieš tradicinę šeimą, niekas nesako, kad yra blogai būti heteroseksualiu, niekas apie tai nekalba ir niekada nekalbėjo. Tai kodėl mes turime kalbėti ir sakyti, jog homoseksualumas yra problema? Kodėl negalima visiems suteikti vienodų teisių tuoktis, įteisinti partnerystę?“ – kalbėjo ji.

Greta Grinevičiūtė / Beno Navanglausko nuotr.

Pasak G.Grinevičiūtės, protestui Katedros aikštėje kaskart kita daina pasirenkama neatsitiktinai.

„Susiradau žurnalo „Rolling Stones“ straipsnį, kuriame yra patalpintas sąrašas tokių dainų, kurios vienu ar kitu metu simbolizavo lygybę arba buvo mėgstamos LGBT bendruomenės. Šios dainos skirtingais laikotarpiais buvo it laisvės simboliai. Pagalvojau, kad būtų prasminga iš to sąrašo dainas ir rinktis“, – sako ji.

Paklausta, kiek laiko planuoja tęsti šią akciją, Greta sako, jog yra nusiteikusi tai daryti kiek tik reikės – jai svarbu, kad įvyktų pokyčiai.

„Iš pradžiu galvojau, kad tai vykdysiu dešimt savaičių, bet supratau, kad per mažai laiko. Tada galvojau, o gal daryti šimtą savaičių... Dar vėliau supratau, kad negaliu nubrėžti konkrečios laiko ribos, nes esmė yra ne dainų skaičius, o pokyčiai, kurių reikia. Kiek reikės, tiek ir eisiu, ir kviesiu žmones. Noriu, kad visi turėtume lygias teises į meilę“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

„Tyli daina už meilę Katedros aikštėje“ nėra pirmoji G.Grinevičiūtės visuomeninė akcija. Dar pirmojo karantino pradžioje mergina dalyvavo pasirodyme, siekiančiame atkreipti valdžios dėmesį į merdintį kultūros sektorių. Greta atvira – ji negali ramiai žiūrėti į neteisybę.

„Kartu su drauge Agniete Lisičkinaite esame subūrusios duetą „B&B“, dalyvaujame LGBT eitynėse, renginiuose. Taip pat nepraleidome švietimo reformų protestų, esame ir prie Baltarusijos ambasados surengusios meninį pasirodymą. Taip nutinka tada, kai jau nebegalime tylėti“, – sako G.Grinevičiūtė.