Tvarkymosi guru Toma Šokelė – lietuviškoji Marie Kondo, užkrėtusi tautiečius namų tvarkymo virusu

Toma Šokelė / Asmeninio albumo nuotr.
Toma Šokelė / Asmeninio albumo nuotr.
Karolina Butrimė
Šaltinis: Žmonės
2021-09-12 09:03
AA

Toma Šokelė – viena iš nedaugelio žmonių Lietuvoje, kurio socialinių tinklų įrašus peržiūrėjus apima noras išsikuopti namus ir gerai iššveisti vonios kambarį. Apie namų tvarkymo subtilybes ir iššūkius savo instagramo paskyroje „Susitvarkyk“ kalbanti moteris sako kelionę pradėjusi nuo namų tvarkytojos patirties Skandinavijoje. O nauji įgūdžiai leido pasvajoti ne tik apie grįžimą į gimtinę, bet ir savo darbo vietos susikūrimą. Su vyru du mažus vaikus auginanti T.Šokelė portalui Žmonės.lt atvirai pasakoja, kaip įpratinti tvarkytis visą šeimą ir kaip nepamesti galvos atėjus didžiajam rudeniniam tvarkymuisi.

Nuo ko prasidėjo „Susitvarkyk“ veikla?

Emigracijoje dirbdama namų tvarkytoja supratau, kad toks žmogus gali palengvinti buitį, bet netvarkos ir neorganizuotos buities problemos jis neišspręs. Mano didysis tikslas nebuvo tik namų tvarka. Pagrindinis troškimas, vis skambantis galvoje: „Susitvarkyk, susitvarkyk“. Per tvarkos įvedimą pokyčių siekiau ir kitose gyvenimo srityse. Paprastai sakant, siekiau tapti laiminga. Tada, kai viskas prasidėjo, prieš ketverius metus, tokia nesijaučiau, nors turėjau daug.

Kaip pati apibrėžtumėte tai, ką darote? Ar galima jus pavadinti namų tvarkymosi eksperte?

Savo veiklos apibrėžimo iki šiol negaliu sudėlioti. Kalbu apie namus, jų valymą, tvarkymosi rutiną, namų organizavimą, valymo priemonių, įrankių bei buitinės technikos pasirinkimus. Ieškau patogios buities ir efektyvių sprendimų, tam patogumui palaikyti. Patys gyvename name, todėl po truputį jungiasi ir lauko temos. Natūralu, jei mums kyla tam tikrų klausimų, kaip išspręsti susidariusią problemą buityje, taip ir kitiems namų šeimininkams šios temos nėra svetimos.

Pirmasis tipsas – nesumaišykite šių trijų darbų į vieną vietą. Pradėję tvarkyti spintą, nesiimkite valyti langų ir atvirkščiai.

Toma Šokelė / Asmeninio albumo nuotr.

Atėjęs naujas sezonas asocijuojasi su gausybe darbų, generaline namų tvarkymosi rutina ir kalnais nebereikalingų daiktų. Kaip tam tinkamai pasiruošti, nuo ko pradėti?

Kaip ir darbe laikomės darbo grafiko, tikslų, plano, taip ir namų tvarkyme yra eiliškumas, kurio turime laikytis. Namų priežiūrą galima išskirti į namų valymą, tvarkymą ir organizavimą.

Pirmasis tipsas – nesumaišykite šių trijų darbų į vieną vietą. Pradėję tvarkyti spintą, nesiimkite valyti langų ir atvirkščiai.

Antrasis – baigiam vieną darbą, pradedame kitą. Jei valome dulkes – tai darome visuose kambariuose, jeigu siurbiame – tai visas grindis. Padedame siurblį ir tada traukiame grindų plovimo šluotą. Pradėję tvarkytis stalčius, apsvarstome kiek laiko šiam darbui galime skirti ir jei turime valandą, neišrausiame visų stalčių vienu metu.

Toma Šokelė / Asmeninio albumo nuotr.

Daiktų atsikratymą reikia daryti grupėmis. Vienoje vietoje turėdami visus tos rūšies drabužius, žinosime ir matysime realų jų kiekį ir kiek jų reikia pasilikti.

Nepervertinkite savo jėgų ir negalvokite, kad per dieną visi namai privalo blizgėti. Dažnai tenka savimi nusivilti, tuomet rankos ilgam nebekyla. Netvarka ateina ne per vieną dieną, tad ir tvarkai sukurti reikia daugiau laiko. Burtų lazdelė nepadės.

Teko girdėti jus lyginant su pasaulyje milžiniško populiarumo sulaukusia japone Marie Kondo, kurios patarimai, kaip susitvarkyti namus, padarė perversmą daugelio žmonių namuose ir spintose.

Marie Kondo turi savą filosofiją, kuria remiasi kalbėdama apie tvarkingus namus. Iš tiesų, jos mokymo tips’ai pasklido visame pasaulyje. M.Kondo knygą perkaičiau jau baigusi savo pačios namų perversmą ir vis nusišypsodavau, pagalvojusi, kad ir pati kai kur panašiai dariau. Intuityviai. Labiausiai pasiteisinę patarimai drabužių lankstymas ir jų laikymas vertikaliai, dėžučių panaudojimas.

Tomos Šokelės tvarka namuose / Asmeninio albumo nuotr.

Marie Kondo gražiai pateikė daiktų atsikratymo ir kai kurių daiktų grupių laikymo sistemą. Belieka imti ir daryti. Tačiau be to, namuose dar turime ir valymo, organizavimo darbų. Ir didijį ramybės neduodantį klausimą: kaip namus susitvarkyti, ne tik tam kartui, bet ir ilgam išlaikyti tvarkingus?

Kai pokyčiai ateina lėtai ir apgalvotai, jie lieka ilgam, kitu atveju bus tik tam kartui. Tuomet gali nepaliaujamai skaityti patarimų knygas apie buitį, naršyti internete, ieškoti savo tvarkos guru, tačiau jei viduje nebus nuoširdaus noro imtis pokyčių, nepadės nei Marie Kondo, nei Toma Šokelė.

Tomos Šokelės šeima / Asmeninio albumo nuotr.

Gyvenant su vaikais išlaikyti tvarkingus namus dažnai yra neįmanoma misija. Visgi jums kažkaip pavyksta. Nuo ko pradėti ir kaip netapti tokia mama, kuri viską daro už visus, o vėliau pyksta, kad niekas nepadeda?

Mūsų gyvenimus palaiko ne griežtos taisyklės, o gairės. Būna visokių dienų, aplinkybių, ligų, ne nuotaika. Kaip suaugusiam, taip ir vaikui. Vaikai ir tvarka suderinami. Geriausia, kai tvarkytis ne reikalaujame, o mokome. Ne tik baksnojame pirštu, bet ir patys rodome pavyzdį.

Pagrindinis prašymas vaikams, baigus žaisti vieną žaidimą ar vienoje vietoje, sudėti atgal nebereikalingus žaislus ir tik tuomet traukti naujus. Žinoma, idealios tvarkos nereikia tikėtis ar reikalauti. Man pačiai svarbu ugdyti įprotį. Tikiu, kad vaikams suaugus, jiems patiems bus lengviau savo namų buityje.

Kas jus įkvepia? Kaip pailsite?

Mano uostas – šeima. Esu darboholikė ir galiu dirbti nesustodama. Jie primena, kai reikia išjungti darbinį mygtuką. Ilsėtis moku visur. Kartais tai puikiai pavyksta tvarkantis vonios kambarį uždarytomis durimis. Kartais pirtyje, žiūrint į jūrą ar restorane. Poreikiai poilsiui gana minimalūs.

Fotogalerija:

Tvarkymosi guru Toma Šokelė (10 nuotr.)
+4