Tuščios gatvės ir vėliavų jūra: užsienio žurnalistus nustebino Vilnius

Nato viršūnių susitikimo spaudos centro užkulisiai ir Vilniaus gatvės / BNS nuotr.
Nato viršūnių susitikimo spaudos centro užkulisiai ir Vilniaus gatvės / BNS nuotr.
Roberta Salynė, Ana Daukševič, Vaidotas Beniušis
Šaltinis: 15min
2023-07-11 14:27
AA

NATO sąjungininkų skrupulingai saugoma sostinė su uždarytomis ištuštėjusiomis senamiesčio gatvėmis ir Ukrainos vėliavų gausa Rusijos šešėlyje – tokį Vilniaus vaizdą tarptautinei auditorijai piešia užsienio žurnalistai, nušviečiantys Aljanso viršūnių susitikimą. Jie su 15min pasidalijo įspūdžiais iš Lietuvos.

Žavisi lietuvių parama Ukrainai

Ispanijos dienraščio „La Razón“ žurnalistė Esther Sanz Sieteiglesias 15min sakė, kad labiausiai ją stebino lietuvių parama Ukrainai.

Ji pastebėjo, kad Vilniaus gatvėse gausu vėliavų, plakatų ir meniškų Rusijos invazijos į Ukrainą refleksijų.

Vilniaus gatvėse patruliuoja kariai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Stebina ir Lietuvos parama Ukrainos stojimui į NATO. Net autobusuose sklinda politinės žinutės apie būtiną Kyjivo narystę Aljanse, – sakė Ispanijos žurnalistė. – Užsienio žurnalistams įteiktame sveikinimo pakete net bulvių traškučių pakelis primena, kad Europoje vyksta karas. Be skonio stipriklių, be konservantų ir už taiką. Ačiū, Ukraina – galima perskaityti ant pakuotės“.

Praėjusiais metais NATO viršūnių susitikimas vyko E.Sanz Sieteiglesias mieste – Madride.

Žurnalistų poilsio ir valgymo zona NATO viršūnių suvažiavime (10 nuotr.)

Kelias dienas Lietuvoje viešinti ispanų žurnalistė pastebėjo esminį skirtumą tarp renginio Ispanijos sostinėje ir Vilniuje – mūsų sostinės gatvės, lyginant su Madridu prieš metus, yra labai tuščios. Gal dar ir dėl to, kad jau liepos vidurys ir daugiau žmonių atostogauja, svarstė ji.

E.Sanz Sieteiglesias džiaugėsi sąlygomis žiniasklaidos centre „Litexpo“ rūmuose, gyrė greitą ir kokybišką interneto ryšį.

„Maisto dar nebandžiau. Pernai Ispanijoje kilo nedidelis konfliktas, nes vienas tipiškų ispaniškų patiekalų, patiektų valgykloje, buvo „Ensaladilla rusa“ („Rusiškos salotos“), o po šurmulio jį teko pakeisti į „Tradicional“ („tradicines“).

Nato viršūnių susitikimo spaudos centro užkulisiai / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Žurnalistiniu lygmeniu Ispanija labai domisi Švedijos įstojimu į NATO, taip pat kokia žinutė dėl prisijungimo prie Aljanso bus nusiųsta Ukrainai. Ar bus pasiektas sutarimas?“, – pasakojo NATO viršūnių susitikimą Vilniuje nušviečianti leidinio „La Razón“ žurnalistė.

Vilniaus susitikimas – vienas geriausių iki šiol

„Al Jazeera“ žurnalistė El Yahiaoui, atvykusi į Vilnių iš Belgijos, teigė laukianti iš Vilniaus viršūnių susitikimo daugiau, nei iš praėjusiais metais vykusio suvažiavimo Madride.

„Pernai suvažiavimas buvo nykus, neišgirdome nieko naujo. O Vilniuje jau vakar, dar prieš oficialų atidarymą sužinojome apie Švedijos ir Turkijos susitarimą. Tai yra gera žinia. Mums įdomiausios temos buvo būtent ši ir sprendimas dėl Ukrainos“, – kalbėjo žurnalistė.

Nato viršūnių susitikimo spaudos centro užkulisiai / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Oystein Bogenas iš Norvegijos televizijos „TV2“ Vašingtono biuro teigė, kad NATO aukščiausio lygio suvažiavimuose dirba nuo 2006 metų ir susitikimą Vilniuje vertina kaip vieną geriausių iki šiol.

Jis taip pat pabrėžė, kad vienas svarbiausių klausimų norvegams – kaimyninės Švedijos narystė NATO.

„Džiaugiuosi, kad vakar jau išgirdome šią žinią. Dabar laukiame gerų naujienų dėl Ukrainos“, – kalbėjo O.Bogenas.

Nato viršūnių susitikimo spaudos centro užkulisiai / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Įspūdžiai iš senamiesčio

Didžiausias Prancūzijos laikraštis „Le Figaro“ savo straipsnį iš Vilniaus pradeda Lietuvos sostinės senamiesčio aprašymu.

„Senamiesčio gatvės uždarytos eismui. Kelio pakraštyje, tarp oro uosto ir centro, didelis reklaminis stendas užduoda toną užsienio delegacijoms: Ukraina nusipelnė narystės NATO. NATO valstybių vadovai susitinka Lietuvos sostinėje, esančioje už kelių šimtų kilometrų nuo Rusijos anklavo Kaliningrado ir už keliasdešimties kilometrų nuo Baltarusijos sienos“, – rašo žurnalistas Nicolas Barotte.

Vilnius sekmadienį - prieš NATO viršūnių susitikimą / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Ispanų žurnalistai laikraštyje „El Pais“ rašo, kad sustiprintos saugumo priemonės juntamos vos nusileidus Vilniaus oro uoste.

„Šalia kilimo ir tūpimo tako matėsi Vokietijos ginkluotųjų pajėgų priešlėktuvinės gynybos sistemų „Patriot“ baterijos, kurių vienos buvo nukreiptos į Rusijos anklavą Kaliningradą, kitos – į Baltarusiją ir Rusiją. Vėliava aiškiai rodė, kam priklauso ši tolimojo nuotolio karinė įranga“, – rašo žurnalistai Andrea Rizzi ir Maria R.Sahuquillo.

Nato viršūnių susitikimo spaudos centro užkulisiai / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Jie pažymi, kad ispanai į Lietuvą atsiuntė oro gynybos sistemas „Nasams“, prancūzai – artilerijos pabūklus „Caesar“, o anglai su prancūzais – sistemas nuo bepiločių orlaivių.

„Lietuvos ir kitų Baltijos šalių – Latvijos ir Estijos – valdžia tikisi, kad šis vienkartinis pastiprinimas taps nauju žingsniu link didelių nuolatinių sąjungininkų pajėgų dislokavimo, kurios sustiprins jų pačių trapią gynybą“, – konstatuoja „El Pais“ žurnalistai.

TAIP PAT SKAITYKITE: NATO viršūnių susitikime dirbantiems žurnalistams jau paruošti nemokami pietūs: iš ko gali rinktis?

NATO viršūnių susitikimo išvakarėse Aljansas patvirtino naujus regioninius gynybos planus, o Turkija atvėrė kelią Švedijos prisijungimui prie NATO.

Derybininkai iki paskutinės minutės gludina poziciją, kaip apibrėžti būsimą Ukrainos narystę NATO.

Vilniaus centras NATO viršūnių susitikimo metu akylai saugomas pareigūnų (57 nuotr.)
+51