Trenerio patarimai: norite tobulinti kūną? Nepasikliaukite „Youtube“

Romanas Teličėnas. Fizinis rengimas / fotor.lt nuotr.
Romanas Teličėnas. Fizinis rengimas / fotor.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2013-06-26 12:07
AA

Internete pilna įvairiausių patarimų, ne išimtis ir treniravimosi tema. Atrodo, vien įsijungęs socialinį tinklą „Youtube“, galėtum susidaryti visą reikalingą treniravimosi programą. Deja, profesionalūs treneriai abejoja internete pateiktų pratimų kokybe bei nauda žmogui.

Štai fizinio rengimo ir plaukimo treneris Romanas Teličėnas su renginių organizatoriais Time leaders šią vasarą iniciuoja projektą „Treniruokimės sąmoningai“. Seminarų metu žmonės bus ne tik skatinami būti sąmoningai fiziškai aktyvūs, bet taip pat jiems bus praktiškai patariama, kaip išvengti dažniausiai daromų savarankiško treniravimosi klaidų.

 

„Mano, kaip trenerio, tikslas – suteikti žmonėms žinių, kad kiekvienas, vadovaudamasis jomis, galėtų savarankiškai treniruotis. Ir kad šis treniravimasis būtų naudingas tiek žmogaus organizmui, tiek jo gyvenimo kokybei, – sako R. Teličėnas. – Juk organizmas nėra buities prietaisas – neužtenka tik instrukciją paskaityti. Tai – mokslas, reikalaujantis supratimo, nuolatinio rūpinimosi, todėl vien elementariai aprašytų instrukcijų nepakaks“.

 

Profesionalus treneris dalijasi mintimis, kodėl negalima pasikliauti patarimais internete, norint taisyklingai išlavinti pagrindines žmogaus fizines savybes, t. y. greitį, ištvermę, jėgą, lankstumą, vikrumą ir koordinaciją:

 

Romanas Teličėnas. Fizinis rengimas

 

► Internete sunku rasti 100 proc. tikslios informacijos. Be to, nėra garantijos, kad žmogus šią informaciją supras teisingai. Dažniausiai pratimai aprašomi: „sukite rankas į priekį kažkiek ir atgal“, bet neparašoma, kokia turi būti veiksmo amplitudė, koks sukinio greitis ir t. t.

 

► Norint surasta informacija tinkamai pasinaudoti, reikia praktikos. „Praktika su treneriu yra pirmas svarbus žingsnis į sąmoningą ir teisingą treniravimąsi. Kiekvienas išklausęs trenerio patarimų turėtų su juo užtvirtinti žinias praktiškai. Būtina išmokti keletą apšilimo pratimų visoms raumenų grupėms, naudojant savo kūno svorį,  bėgimo technikos pagrindų ir kitų svarbių pratimų, – sako R. Teličėnas.

 

► Treniruojantis taisyklingai reikalingas ne tik visapusiškas kūno treniravimas, bet ir griežta fizinio krūvio kontrolė. Pavyzdžiui, bėgimo treniruotės metu reikia taisyklingai statyti pėdas, taisyklingai kvėpuoti, tinkamai dirbti rankomis – viso kūno darbas turi būti visiškai suderintas. Paskaičius informaciją internete, labai sudėtinga be trenerio pagalbos tai atlikti.

 

Sunku suvaldyti emocinę būseną: „Treniruojantis be patirties, jau po 5 minučių fizinio krūvio žmogus retai sugeba susitvarkyti su savo emocijomis, kurios kyla dėl nuovargio. Nesusitvarkoma tik todėl, kad neatsimenami pratimai, jų eiliškumas arba atlikimo technika“, – sako R. Teličėnas.

 

► Atliekant pratimus, labai svarbu išlaikyti viso kūno arba galūnių kampus. Tačiau tokios informacijos aprašyti suprantamai, kad ją tinkamai suprastų kiekvienas žmogus, neįmanoma.

 

► Raumenų tempimas yra labai svarbi treniruotės dalis, turinti griežtus reikalavimus, tokius kaip tempimo laikas, pakartojimų kiekis, kūno padėtis ir kvėpavimas. Net jei internete pateikiama tiksli informacija, be trenerio pagalbos niekada to nedariusiajam atlikti šiuos pratimus taisyklingai yra labai sunku. Pavyzdžiui, žmogus, darydamas vieną iš tempimo pratimų, įsivaizduoja, kad, lenkiantis iki žemės, svarbiausias tikslas – rankomis pasiekti kojų pirštų galus, tačiau nepagalvoja, jog esmė – ne galutinis taškas, bet pats procesas, t. y. ištiesti keliai ir tiesi nugara.

 

► Treniravimosi procesas vyksta daug greičiau, kai yra žmogus, kuris gali stebėti viską iš šono, patarti ir padėti išspręsti iškilusias problemas.

 

Pasak R. Teličėno, pagrindinės traumos dažniausiai ir patiriamos tada, kai žmogus treniruojasi savarankiškai, neišmanydamas visų treniravimosi niuansų. Tik atliekant pratimus taisyklingai, žmogaus kūnas gali būti tvirtas, stiprus, sveikas, gražus ir energingas.