Trenerio patarimai, kaip save motyvuoti sportuoti vasarą

Treneris Remigijus Bimba/Asmeninio archyvo nuotr.
Treneris Remigijus Bimba/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2019-06-16 22:00
AA

Pradėti sportuoti – pusė darbo. Kaip nepasiduoti pasalūniškam vidiniam balsui: „Šiandien atsipūsk, o į sporto klubą nueisi kitą kartą?..“ Kas jau kas, o sporto treneriai žino būdų, kaip įveikti tą galvoje įsitaisiusį kenkėją.

Pirmiausia liaukitės save ėsti, kad esate tingūs ir neturite valios, o štai kiti... Motyvacijos stygius tarp pasižadėjusių sportuoti – universalus ir pasaulinis. Taigi kas padėtų praktikuoti kūno rengybą, kuri duoda visokeriopos ir apčiuopiamos naudos, ne priešokiais, bet sistemingai? Visi treneriai, beje, vienu balsu tvirtina: perskaityti, pasiklausyti patarimų – naudinga, tačiau niekas nepasikeis, jei jie nevirs veiksmais. Žingsnelis po žingsnelio.

1. Daugiau žinių! Kai žmogus ne tik aklai kartoja, ką siūlo treneris, bet ir pasigilina į pratimų fiziologiją, rezultatai gerėja. Nes kūno rengyba – fizinių ir protinių pastangų rezultatas. Dar tai – kompleksinis procesas, kuriame svarbūs įvairūs dalykai: kokius pratimus atlikti siekiant vieno ar kito tikslo, kaip atlikti juos tinkamai, kokiais intervalais, deriniais ir t. t. Galime tik pasidžiaugti, kad skaitmeninės informacijos laikais rasti žinių dominančiomis temomis kaip niekada paprasta.

2. Susirasti bendraminčių. Žinia, ir čia internetas – puikus pagalbininkas. Bendraminčių bendruomenė – labai stipri palaikomoji jėga siekiant tikslo. Kalbėtis su jais apie tai, kas rūpi, dalytis nesėkmėmis ir gauti patarimų, pasidžiaugti savo pergalėmis ir sulaukti nuoširdžių sveikinimų, palaikyti kitus ir dėl to jaustis gerai, – visas šias galimybes teikia virtuali erdvė. Aišku, tikras bendravimas – dar geriau! Svarbus dalykas – būti tokioje bendruomenėje aktyviam. Trenerių patirtis liudija, kad aktyviausi dalyviai pasiekia geriausių rezultatų.

3. Įdarbinti išmaniuosius prietaisus. Pajutus monotonijos skonį kūno rengybos programėlės ir gadžetai daugeliui puikiai pagelbsti, nes jais įmanoma fiksuoti kiekvieną žingsnį tobulesnio kūno ir geresnės sveikatos link. Jie gali pateikti įvairius grafikus, pastangų metraštį, priminti, kad laikas pasportuoti, informuoti apie įveiktą kilometražą, širdies veiklą, sudegintas kalorijas, naktinio miego kokybę ir kitus kūno parametrus. Tas programėles ir apyrankes galima pavadinti ir išmaniaisiais sportuojančiųjų žaislais, kurie padaro visą procesą kur kas įdomesnį. Pasirinkimas didžiulis, tad kiekvienas gali rasti sau tinkamiausią.

4. Su muzika. Stebėjimai rodo, kad kai žmonės daro monotoniškus ir kartais nemenkų fizinių pastangų reikalaujančius judesius klausydamiesi mėgstamos muzikos, su užduotimis susidoroja geriau. Naudinga tam tikrų įrašų klausytis tik sportuojant – melomanams jie būtų savotiškas atlygis už pastangas.

5. Lygiuotis į kitus. Lygiuotis į kitus, bet ne lygintis ir nervintis, kad nesi toks lieknas, greitas, valingas ir panašiai. Jaučiate skirtumą? Pasaulyje daug žmonių, kurie save sukūrė patys, nepaisydami įgimtų ar dėl įvairių aplinkybių atsiradusių kliūčių. Jie – geriausi pavyzdžiai ir motyvatoriai, nes tai, apie ką kalba, išbandė savo kailiu. Australas Nickas Vujicicius, gimęs be galūnių, bet žaidžiantis futbolą, golfą, plaukiojantis ir darantis kitus neįtikėtinus dalykus, – vienas iš jų. O jei sporto klube nuolat matote moterį, kurios kūnas jums atrodo tobulas, – kodėl ja nesusižavėjus ir nepamėginus į ją lygiuotis? Tik svarbu nepamiršti štai ko: mes – skirtingi (genai, amžius, svoris, fizinis pasirengimas ir t. t.), todėl kiekvienas einame savo keliu ir pasiekiame savo aukštumas.

6. Jausti dėkingumą. Dažniau save girkite už tai, ką jau pasiekėte, ką šiandien turite. Dėkokite ir sau, ir tai jėgai, be kurios nieko nebūtų. Tokias teisingas mintis labai paskatina žmonės, kurie, kaip Nickas Vujicicius, grumiasi su akivaizdžiai didesniais iššūkiais nei dauguma kitų. „Esu sutikęs daug žmonių, kurių kūnai atrodo tobulai, tačiau jie nejaučia nė pusės tos laimės, kurią radau aš“, – yra sakęs Nickas.

Ar reikia trenerio?

Galima sportuoti savarankiškai. Galima – padedamam profesionalo. Koks trenerio vaidmuo sportuojant ir ar jis būtinas?

Remigijus Bimba, asmeninis treneris

„Pradėjus kūno rengybos treniruotes nutinka dvejopai: žmogaus nusiteikimas sportuoti laikui bėgant prastėja ir motyvacija krinta arba, atvirkščiai – motyvacija didėja. Bus viena ar kita, lemia pasiektas rezultatas. Jei jis, tegu ir visai nedidelis (pavyzdžiui, moteris nori sumažinti svorį ir per mėnesį atsikrato vieno kilogramo), yra, noras toliau sportuoti paprastai nedingsta. Blogai, kai nematydamas rezultato žmogus pradeda karštligiškai eksperimentuoti: tai gali išprovokuoti ir traumas, ir kitus sveikatos sutrikimus. Štai kodėl tikslinga mankštintis padedamam ir prižiūrimam trenerio. Visų pirma, žmogus tada būna įsipareigojęs ne tik sau, bet ir treneriui sistemingai treniruotis sporto salėje. Antra, turėdamas žinių, kurių neturi sportuoti nusiteikęs žmogus, profesionalas padeda pasirinkti optimalų fizinį krūvį, sudaro asmeninę treniruočių programą. Svarbu lavinti tas kūno savybes, kurių trūksta, užuot lavinus ir taip dominuojančias. Kūno rengybos programą treneris sudaro prieš tai atlikęs testą ir įvertinęs žmogaus širdies ir kraujagyslių sistemą, kūno kompoziciją, lankstumą, fizines galimybes, sveikatos būklę, atsižvelgdamas į jo norus ir tikslus. Pakartotinis testavimas po mėnesio treneriui ir jo globotiniui parodo pokyčius, t. y. pažangą. Dar po mėnesio vėl vyksta testavimas ir paprastai matavimų rezultatai būna dar labiau apčiuopiami ir motyvuojantys. Norint gerų rezultatų, svarbu praktikuoti tą sporto šaką, kuri žmogui prie širdies, sportuoti sistemingai du tris kartus per savaitę ir su nuostata, kad trokštami pokyčiai ateis palengva.

Su žmogumi, žinoma, kalbiesi ne tik apie pratimus, jų atlikimo techniką. Motyvacijos dalis – iš profesionalo gaunamos žinios apie tai, kaip elgtis, kad mankštinimasis ir apskritai sveikas gyvenimo būdas netaptų slegiančia prievole. Rėmų reikia, bet jie neturi tapti kalėjimu. Žmogų motyvuoja, jei jis nesijaučia labai spaudžiamas, daro tai, kas jam patinka, ir pasiekia rezultatą, dėl kurio visa pradėjo. Labai sunkios, varginančios treniruotės, griežtas kalorijų skaičiavimas ne tik demotyvuoja, bet ir gali pakenkti sveikatai. Taip, rezultatą tokiais būdais galima pasiekti, bet labai tikėtina, kad ateis diena, kad žmogus palūš, nes jis nėra profesionalus sportininkas. Kur kas veiksmingesnė priemonė stiprinant pasiryžimą sportuoti reguliariai – paskatinimas ir pagyrimas už pasiekimus, tegu ir pačius mažiausius, galimybių akcentavimas. Tai – trenerio pareiga. Ir tai veikia visus be išimties, o ypač moteris. Todėl žmogui, nutarusiam sportuoti su treneriu, patarčiau susirasti profesionalą, kurio sprendimai ir veiksmai didina norą sportuoti, o ne atvirkščiai. Dviejų bendraminčių – sportuojančio žmogaus ir trenerio – aurų bičiulystė tikrai gali labai padėti siekti tikslo.“