Transformuojamų paltų „4Moments“ kūrėja įsitikinusi – mada visų pirma turi būti atsakinga

Transformuojami „4Moments“ paltai/Gretos Bernotaitės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-11-12 15:53
Naujas prekės ženklas „4Moments“ moterims siūlo visam laikui atsisveikinti su spinta, lūžtančia nuo galybės skirtingų paltų ir pristato pirmąjį Lietuvoje sukurtą transformuojamą paltą. Palto transformacijos esmė slypi prisegamose detalėse, kurias derinant tarpusavyje vietoje vieno palto susikursite kelis skirtingus paltus, tinkančius bet kuriam sezonui ir bet kokiai progai. Skamba neįtikėtinai, ar ne? Idėjos autorei Neringai Jurgaitytei tai pasirodė įmanoma.

Neringa, kas tai per idėja ir kodėl būtent paltai?

Pripažinkime, kiekvieną sezoną keisti paltus yra gana didelė prabanga. Visų pirma, kokybiški paltai kainuoja brangiai. Ypatingai tada, kai jie yra pasiūti iš kokybiškų medžiagų – kašmyro, vilnos, alpakos vilnos ir pan. Antra, dažnai nesmagu dėl to, kad praėjusį sezoną įsigytas paltas jau nebedžiugina, tačiau yra visiškai nesusidėvėjęs, o juk kartais taip sunku save nugalėti ir įtikinti save jį toliau dėvėti. Kokia geriausia išeitis šioms, daugeliui moterų pažįstamoms problemoms?

Išeitis paprasta – transformacija. 4Moments paltų transformacijos esmė slypi užtrauktukais prisegamose detalėse. Tarpusavyje derinamos prisegamos palto detalės – skirtingų audinių, faktūrų ir spalvų prisegamos palto rankovės, palto sijonai, gobtuvas bei papildomi aksesuarai.

Visa tai sukuria palto transformacijos efektą ir jos dėka patį paltą ir jo stilių gali pakeisti kardinaliai.

Tokiu būdu moterims ar merginoms nebereikia apkrauti savo spintos keliais paltais – skirtingiems sezonams ar progoms, o norint pakeisti palto stilių, atitinkantį naujausias mados tendencijas, tereikia pakeisti vieną ar kelias prisegamas palto detales.

Ar Lietuvoje, pasaulyje jie turi analogų?

Tokio principo paltai yra pirmieji Lietuvoje, jie siuvami iš kokybiškų medžiagų – kašmyro ir vilnos. Visas kūrybos ir gamybos procesas vyksta Lietuvoje, paltų detalės – rankų darbo.

Pasaulyje konkrečių prekės ženklų, kurie kurtų būtent tokius paltus, su daug įvairių ir skirtingų detalių nesu girdėjusi. Tačiau tikriausiai klysčiau taip drąsiai teigdama, kad 4Moments yra pirmieji tai sukūrę. Tam tikrų „transformacijos“ užuominų, būtent su nusegamomis rankovėmis ar paltų kapišonų aksesuarais galime rasti mados namų „Max Mara“ linijoje „Here is The Cube.

Transformuojami „4Moments“ paltai/Gretos Bernotaitės nuotr.
Transformuojami „4Moments“ paltai/Gretos Bernotaitės nuotr.

Kaip kilo tokia idėja?

Manau, jog kiekvienam žmogui yra būtina išreikšti savo kūrybiškumą, tik taip mes galime pasiekti esminį – savęs aktualizavimo lygį, pilnai save realizuoti. Esu Vilniaus universiteto dėstytoja, studijuoju Vadybos krypties doktorantūroje, tačiau visuomet jaučiau, kad kol kas dar ne iki galo save realizavau, tad šiais metais išdrįsau įgyvendinti senai gvildentą svajonę – sukurti moteriškus transformuojamus paltus.

Visuomet žavėjausi mada, tačiau labiausiai žavi ta mada, kuri neša kažkokią naują žinutę mums vartotojams, visuomenei, pasauliui. Tą žinutę, savo prekės ženklo ir transformuojamo palto dėka, noriu nešti ir aš.

Kartu viena iš transformuojamų paltų idėjos gimimo priežasčių – siekis skatinti atsakingą vartojimą. Pati esu Verslo etikos dėstytoja, ir studentams dėstydama atsakingo verslo principus vis dažniau susiduriu su liūdna realybe: verslas, veikiantis hiperdinamiškoje aplinkoje bei susikoncentravęs į besaikį pelno siekimą, skatina nesaikingą vartojimą, tad tampa būtina kalbėti ir šviesti visuomenę bei vartotojus apie atsakingai verslo veiklą vykdančias praktikas.

Visuomenė „vartoja“ madą kaip niekada anksčiau ir be galo dideliais kiekiais. Šis fenomenas yra įvardijamas kaip greita mada (angl. „fast fashion“). O kartu su greita mada mes turime begalę iš šio fenomeno išplaukiančių problemų.

Darbuotojų išnaudojimas trečiosiose pasaulio šalyse, kur dažniausiai darbo užmokestis per dieną fabrikuose siekia nuo 1 iki 3 dolerių per dieną, priverstinis darbas, vaikų darbas, – tokiu būdu susiduriama ir su modernia vergove. 

Su greita mada seka ir įvairios aplinkos užterštumo problemos, o kadangi šiuo metu vienas iš populiariausių mados audinių yra poliesteris, skalbiamas jis išskiria mažas plastiko detales, kurios patenka į vandenį ir kasdien prisideda prie didėjančio vandens užterštumo.

Būtina paminėti ir milžiniškus sunaudojamo vandens kiekius tam, kad būtų pagaminamas Jūsų drabužis. Kad įsivaizduoti aiškiau apie kokius suvartojamus kiekius vandens yra kalbama – pavyzdžiui, tam, kad pagamintumėte vieną porą džinsų reikia sunaudoti maždaug 7000 litrų vandens.

Žinoma, kol kas mes esame per maži, tam, kad paliktumėme ryškų pėdsaką ir ženkliai prisidėtumėme prie pasaulio problemų išsprendimo. Tačiau šventai tikiu, jog svarbiausia pokyčius pradėti įgyvendinti pradedant nuo savęs, ir visai nesvarbu ar esate milžiniškas pasaulinis prekes ženklas, ar mažas rinkos dalyvis, svarbu suvokti šiandienines problemas ir neužsimerkti prieš jas mąstant, kad kas nors kitas jas išspręs.

Naujausi straipsniai