TOP 10 vaikų ir paauglių klausimų tėvams apie pinigus ir atsakymai į juos

Vaikas ir pinigai
Šaltinis: Reklama
AA

Pirmiausia finansinio raštingumo įgūdžių vaikai mokosi iš tėvų. Dažnas sulaukiame ir ne visai patogių ar netikėtų klausimų iš savo atžalų. Kaip nepasimesti ir kaip atsakyti, kad vaikas suprastų ir būtų paskatintas domėtis daugiau?

„Swedbank“ Finansų instituto ekspertai paruošė atsakymus į 10 dažniausiai vaikų ir paauglių užduodamų klausimų apie pinigus.

5 mažųjų klausimai

Kaip galima gauti pinigų?

Pradinukams nėra įprasta užsidirbti pinigų, tačiau uždarbio principą mažiesiems lengviausia suprasti matant tėvus einant į darbą. Paaiškinkite, kad samdomo darbo esmė – kažkam suteikti prekę ar paslaugą. Už šią „pagalbą“ (suteiktą prekę ar paslaugą) jums sumoka. Per savo darbovietės pavyzdį papasakokite, prie kokios paslaugos ar produkto gamybos/kūrimo prisidedate kasdien ir kad už tai kiekvieną mėnesį gaunate atlyginimą.

Akcentuokite vaikui, kad svarbu pasirinkti mėgstamą darbą. Taip galima ne tik užsidirbti pinigų, bet ir užsiimti tuo, ką mėgsti labiausiai, tobulėti bei džiaugtis kiekviena diena darbe. Kai darbas patinka – jame ir sekasi geriau, o dažnai tai lemia ir geresnį atlyginimą.

Padėkite vaikams suprasti apmokamo darbo principą – leiskite jiems užsidirbti savų pinigų atliekant ne kasdienius darbus. Sukurkite mokėjimo sistemą ir iš anksto dėl jos susitarkite.

Patariama jau nuo mažų dienų plėsti vaiko supratimą apie pinigus ir būdus juos uždirbti. Papasakokite, kad pinigus uždirbti galima ne tik kas dieną einant į darbą. Vaikai turėtų žinoti, kad jų idėjos gali taip pat uždirbti pinigų, todėl drąsinkite juos svajoti ir kurti. Pradėti galima ir nuo idėjos atidaryti limonado kioską. Papasakokite, kaip ta idėja vėliau gali augti – galima išplėsti asortimentą arba atidaryti dar vieną kioską. Taip mažieji suvoks, kad, pasitelkę savo talentus, originalias idėjas ar išlaisvinę kūrybiškumą, taip pat galės užsidirbti.

Vaikas ir pinigai

Ar galime atsispausdinti daugiau pinigų? Pinigai juk niekad nesibaigia? 

Geriausia pradėti paaiškinant, kad pinigų atsispausdinti namuose negalime todėl, kad tokie pinigai bus netikri ir už juos negalėsime nieko nusipirkti. Akcentuokite, kad banknotų spausdinimas yra labai atsakingas ir sudėtingas procesas, už kurį atsakingi Euro zonos šalių nacionaliniai centriniai bankai ir Europos Centrinis Bankas. O spausdinami jie keliolikoje itin saugomų Europos spaustuvių.

Vaiką dar labiau sudominsite, patyrinėję tikrą banknotą ir papasakoję, kad banknotuose yra integruotos specialios žymės, kurias gali sukurti ir integruoti tik minėtos spaustuvės. Tik tokias žymes turintys banknotai yra tikri ir jais galime atsiskaityti už norimas prekes ir paslaugas.

Gana dažnai pinigai vaikams yra abstrakti sąvoka, taigi, jie gali manyti, kad šie niekad nesibaigia. Užuot paaiškinę, kad pinigai neauga ant medžių, pabandykite paaiškinti jiems taip, kad jie suprastų, jog pinigai yra ribotas išteklius.

Pavyzdžiui, jei vaikas laiko pinigus taupyklėje, papasakokite, kad tą patį darote su pinigais, kuriuos uždirbate darbe. Kaip ir taupyklėje, jūs negalite išimti iš banko sąskaitos pinigų, kurių neįdėjote.

Paaiškinkite, kad kiekvieną mėnesį į banko sąskaitą gaunate ribotą kiekį pinigų, kuriuos vėliau išleidžiate būtiniausioms reikmėms: maistui, būstui, mokyklai, darželiui, taip pat atsidedate taupymui bei pramogoms ir nebūtiniesiems pirkiniams: kelionėms, saldainiams ir panašiai. Jeigu pirktumėte viską, ką tik panorėję, pinigai banko sąskaitoje baigtųsi labai greitai ir likusią mėnesio dalį negalėtumėte nieko įsigyti.

Vaikas ir pinigai

Ar mes turtingi? Kas yra brangu ir kas yra pigu? 

Jau pradinėje mokykloje vaikai siekia apibrėžti save ir savo šeimas, palyginti su draugais ir likusiu pasauliu. Net jei girdėjo draugus kalbant apie turtingumą ar vargą, vis tiek sunku suprasti, ką tai reiškia.

Pabandykite suformuluoti vaikui sąvokos pasiturintis apibrėžimą. Svarbu atkreipti vaiko dėmesį į tai, kad yra žmonių, kurie turi daugiau nei jūs, tačiau yra ir tokių, kurie turi mažiau. Būti turtingam reiškia turėti ko nors daug, bet tai nebūtinai reiškia pinigus. Pavyzdžiui, galite sakyti, kad jūsų šeima yra turtinga laimės ir meilės vienas kitam.

Aiškindami sąvokas pigu ir brangu“, galite atsispirti nuo pavyzdžio, kad nusipirkti pigiai lengva, nes tam reikia nedaug pinigų. Brangiam daiktui reikia daugiau pinigų, jo įsigijimą reikia suplanuoti iš anksto, galbūt sutaupyti papildomų sumą pinigų ar net užsidirbti papildomai.

Taip pat reikėtų paaiškinti, kad pigus daiktas nebūtinai visuomet yra prastas, o brangus ne visuomet geras. Tikslinga vaikui paaiškinti, kad gana dažnai labai populiarūs daiktai būna brangesni, nes jų trokšta visi. Tačiau mažiau populiarus daiktas gali būti lygiai toks pat kokybiškas ir leidžiantis džiaugtis išskirtinumu.

Kodėl negali man nupirkti šito žaislo? 

Svarbiausia pabandyti išaiškinti vaikui, kad kas mėnesį uždirbame ribotą kiekį pinigų. Pirmiausia pinigus sumokame už būtiniausius dalykus, leidžiančius būti sveikiems ir stipriems (maisto produktai, būstas, vitaminai ir pan.). Visi kiti trokštami daiktai ir paslaugos daro mus laimingus, bet jie nėra būtini. Kodėl?

Ne viskas, kas daro mus laimingus, mums yra būtina ir sveika. Be to, išleidę pinigus žaislams, nebeturėsime jų būtiniems pirkiniams: maistui, drabužiams į mokyklą, elektrai ar internetui namuose.

Papildomai galite drauge su vaiku nupiešti ir iliustruoti savo kas mėnesį gaunamas pajams bei išlaidas. Kiekvienai išlaidų sričiai priskirkite (vizualiai sujunkite) atitinkamą sumą pajamų, kad parodytumėte, kaip tie pinigai išleidžiami.

Galite paaiškinti, kad visada tam tikra dalis pinigų nukeliauja į santaupas (nenumatytoms išlaidoms, didesniems pirkiniams), o kita dalis pinigų skiriama būtinosioms išlaidoms, tokioms kaip darželio ar mokyklos reikmenys, kasdienis maistas, būstas, kuriame gyvenate ir panašiai. Parodykite, kiek pinigų lieka pramogoms ar geidžiamiems žaislams ir kad trokštamas žaislas jau viršija likusį mėnesio biudžetą. Taip vaiko sąmonėje vizualiai užfiksuosite pinigų paskirstymo modelį.

Vaikas ir pinigai

Kodėl tau kiekvieną dieną reikia eiti į darbą? 

Pasistenkite išaiškinti platesnę ėjimo į darbą priežastį. Pradėti galite nuo pasakojimo, kad eidami į darbą atliekate visuomenei naudingus darbus, save realizuojate ir tobulėjate bei mokotės naujų dalykų. Pavyzdžiui, ugniagesys, kuris pasižymi drąsa ir noru gelbėti žmonių gyvybes, gesina ugnį, o gydytojas, kuriam rūpi, kad žmonės būtų sveiki, rūpinasi pacientų sveikata. Tuo tarpu duonos kepėjas, kuris mėgsta kurti naujus receptus, dirba tam, kad parduotuvėje visada galėtume nusipirkti duonos.

Visi šie žmonės už savo indėlį bendruomenei – atliktą darbą – gauna atlyginimą-pinigus. Uždirbtais pinigais galime atsiskaityti už šeimai reikalingus dalykus, pavyzdžiui, būstą, maistą, drabužius, galimybę eiti į mokyklą, lankyti mėgstamus būrelius ir kita.

Šis pokalbis su vaiku gali tapti proga papasakoti atžalai daugiau apie jūsų profesiją, pasidalinti smagiais ir galbūt sunkesniais aspektais. Tai tik dar geriau padės vaikui suprasti, kaip praeina jūsų diena darbovietėje ir kiek daug turite padaryti, kad galėtumėte įsigyti reikalingus daiktus ar paslaugas.

Vaikas ir pinigai

5 paauglių klausimai

Kodėl tiek mažai pinigų man duodate? Kitiems vaikams tėvai duoda daugiau. Tiek pinigų gaudamas niekada nesusitaupysiu… 

Padėkite jaunuoliui suprasti, kad pinigų žmonės uždirba skirtingai. Tai priklauso nuo jų išsilavinimo, darbo pobūdžio, galimybių dirbti ir pan. Kiekviena šeima pagal savo pajamas nusprendžia, kokioms išlaidoms ir kiek gali išleisti pinigų.

Pirmiausia būtina atsidėti dalį biudžeto būtinosioms išlaidoms, tada nenumatytoms išlaidoms ir bendriems norams bei tikslams: atostogoms ir pan. Atvirai pasidalinkite su atžala, kad jam ar jai paskirta kišenpinigių suma yra tokia, kokią leidžia šeimos biudžetas.

Taip pat svarbu papasakoti, kad kiekviena pinigų suma yra reikšminga ir prisideda prie taupymo tikslo siekimo. Jeigu svajonė atrodo nepasiekiama, pasiūlykite vaikui pergalvoti savo norus ir galimybes. Vertėtų pasiūlyti ir drauge paieškoti būdų, kaip sumažinti atžalos išlaidas arba kaip vaikas galėtų papildomai užsidirbti.

Kodėl negaliu pirkti, ko noriu? 

Vienas senovės mąstytojas yra pasakęs, kad svarbu yra ne gauti tai, ko nori, o žinoti, ko tau iš tiesų reikia. Šis posakis taikliai apibūdina ir šių laikų dvasią – neretai patys pasiklystame ir nebeskiriame tikrųjų savo poreikių nuo norų. Atvirai pasidalinkite su paaugliu, kad tai galioja ne tik suaugusiems, kurie turi didesnius finansinius išteklius, bet ir vaikams bei paaugliams – kartoms, kurios užaugo su internetu. 

Žinoma, norai ir svajonės gyventi geriau yra tai, kas veda žmoniją į priekį. Tačiau norai ir jų realizavimas turi ne tik finansinę išraišką. Pakalbėkite su vaiku apie tai, kiek norai kainuoja ne tik piniginei, bet ir visai planetai. Padėkite jam atsakyti į klausimą „Ar to man šiuo metu reikia labiausiai, ar nebandau džiaugsmo nusipirkti ribotų Žemės išteklių sąskaita?“.

„Noriu naujų džinsų, nes seni nebedžiugina“ − turintiems vaikų, tikriausiai, ne kartą teko girdėti tokį argumentą. Priimant sprendimą, pirkti juos ar ne, be keliasdešimties eurų džinsų kainos, yra ir kita papildoma kaina, kurią būtina papasakoti ir paaugliui.

Vienai porai džinsų pagaminti sunaudojama apie 7,6 tūkst. litrų vandens. Skaičiuojama, kad drabužių gamintojai kasmet sunaudoja apie 79 mlrd. kubinių metrų vandens – juo būtų galima užpildyti beveik 32 milijonus olimpinių plaukimo baseinų. Be to, drabužiams nudažyti sunaudojama 1,7 mln. tonų įvairių cheminių medžiagų. Tad klausimas atžalai turėtų būti paprastas – ar tikrai turimi džinsai jau nebetinkami dėvėti?

Paauglys ir pinigai

Kodėl turiu taupyti? 

Pasistenkite pozityviai atskleisti taupymo naudas, papasakokite, kad taupyti būtina tam, jog pasiektume didesnių finansinių tikslų ir svajonių. Dalį savo pinigų skiriame būtiniesiems poreikiams užtikrinti, o dalį reguliariai turime atsidėti taupymui, kad galėtume įsigyti didesnį pirkinį, išvažiuoti išsvajotų atostogų ar turėti pinigų nenumatytoms situacijoms (ligos, nelaimės atveju, sugedus automobiliui ir pan.).

Jeigu atžala atrodys ne iki galo įtikintas, atskleiskite, kad tik taupydamas:

  •  išvengsi skolų;
  • įgusi tvariai valdyti savo finansus;
  • pasiruoši nenumatytiems gyvenimo įvykiams ir išlaidoms;
  • susitaupysi didesniam pirkiniui;
  • galėsi investuoti ar įgyvendinti verslo idėją.

Gerai, galiu suplauti indus ir nuskusti bulves, bet kiek pinigų už tai gausiu? O jei paruošiu namų darbus, ar pridėsite kišenpinigių? 

Namų ruošos ar namų darbai yra šeimos nario pareiga, o už pareigas pinigai nėra mokami. Tai darome dėl savo ir vienas kito gerovės.

Taupyti taip nuobodu… 

Visų pirma, padėkite atžalai teisingai nusiteikti. Paaiškinkite, kad jeigu dažniau pagalvosime, jog taupydami artėjame link savo tikslų ir svajonių, taupyti bus lengviau ir smagiau.

Kitas būdas neprarasti motyvacijos taupant – konkretaus ir pasiekiamo tikslo iškėlimas. Tai lengviau padaryti pabandžius atsakyti į klausimus: kam taupau? Kokią sumą ir per kiek laiko noriu sutaupyti?

Norint, kad tikslas nepasimirštų ir labiau motyvuotų, pasiūlykite paaugliui pasidaryti svajonių žemėlapį, t. y. norimų daiktų / dalykų koliažą ir jį pasikabinti matomiausioje kambario vietoje.

Taip pat verta paieškoti kūrybiškų taupymo alternatyvų. Galbūt galima atsisakyti šokolado ir arbatos puodelio kavinėje arba parduoti savo nenešiojamus drabužius? Išlaisvinkite fantaziją ir drauge padiskutuokite su savo atžala.

Skaitykite daugiau

content
Gyvenimo būdas

Gretos Lebedevos rankose – antras bakalauro diplomas: studijų metu netrūko iššūkių

content
Gyvenimo būdas

Susituokė krepšininkas T.Rinkūnas ir D.Vaiginytė: po vestuvių paisys prosenelės patarimo

content
Gyvenimo būdas

Liepa Norkevičienė: „Greičiausiai daro išvadas tie, kurie apie mane nieko nežino“

content
Aktualu

Žygimantas Sabonis Palangoje vedė mylimąją Simoną Zinčenko

content
Aktualu

Pasauliui pristatytas naujas princo Williamo ir K.Middleton portretas: tokio pora dar neturėjo

content
Gyvenimo būdas

Anžela Adamovič 35-metį sutiko Paryžiuje: „Tokios atostogos mums su Žygimantu – pirmos“

content
Gyvenimo būdas

Erika ir Merūnas Vitulskiai: „Norime vaikus saugoti nuo neigiamų dalykų, kuriuos patys patyrėme“

content
Aktualu

Graikijoje krepšininkas Lukas Lekavičius vedė mylimąją Meliną: svarbiausia dalyvė – dukrelė Darija

content
Gyvenimo būdas

Vilniuje ištekėjo „X Faktoriaus“ nugalėtoja Milda Martinkėnaitė: meilę prisiekė atlikėjui Mantvydui Čiupliui

content
Gyvenimo būdas

R.Wilson ir mylimosios santykiai – rimti: supažindino su mama ir svarsto apie santuoką

content
Muzika

„Imagine Dragons“ pristato kinematografinį vaizdo klipą „Sharks“: kūrinį skyrė mylimam miestui

content
Aktualu

Aktorius Regimantas Adomaitis palaidotas Menininkų kalnelyje: amžinojo poilsio atgulė greta žmonos

content
Aktualu

Atsisveikinimas su netikėtai mirusia Irena Maroziene: bičiuliai rinkosi į „Stiklių“ kiemelį Vilniuje

content
„Eurovizija“

EBU sureagavo į Ukrainos pasipiktinimą: paaiškino, kodėl jai neleidžia kitąmet rengti „Eurovizijos“

content
Aktualu

Prancūzijos Rivjeroje susituokė šokėja E.Andreikaitė: amžiną meilę prisiekė verslininkui E.Barauskui

content
Muzika

Britų muzikos žvaigždė Tomas Odellas pirmąkart surengė koncertą Trakų pilyje

content
Muzika

Donato Montvydo premjera: vasariškas hitas „Bėgam“ ir išskirtinis vaizdo klipas

content
Aktualu

Atlikėjas Gamka – vienišas: po skyrybų su buvusia mergina Akvile parašė dainą

content
Aktualu

Skiriasi 91-erių žiniasklaidos magnatas R.Murdochas ir modelis J.Hall

content
Muzika

„Antikvarinių Kašpirovskio dantų“ premjera – piligriminis vaizdo klipas: akylesni pastebės svarbų akcentą

content
Aktualu

Mirė garsios Rusijos grupės „Laskovyj maj“ vokalistas Jurijus Šatunovas: dainininkui buvo 48-eri

content
Muzika

R.Ščiogolevaitė, V.Genytė ir A.Pilvelytė pristato dainą „Vilty“: prabilo apie trijulės draugystę

content
Aktualu

Žinomus žmones aplankė „Penktos kojos“ gyvūnai: Nainiai priglaudė Bruno

content
Aktualu

Liepa Norkevičienė: „Sunkiausia, kai esi vieniša“

content
Aktualu

Gabrielė Vilkickytė – apie ligą, kuri pakeitė požiūrį į gyvenimą: „Be jos aš būčiau kitas žmogus“

content
Aktualu

Kojos lūžį Kyjive patyrusi Ruslana neatvyko į koncertą Amsterdame: pasiuntė svarbią žinią

content
Aktualu

Lietuva atsisveikina su teatro ir kino grandu Regimantu Adomaičiu: prie urnos – ypatinga nuotrauka

content
Aktualu

Amsterdame koncertavusi Verka Serdiučka pakeitė savo hito žodžius: suskambo „Russia Goodbye“

content
Muzika

Eros Ramazzotti pristato naują dainą: kūrinys – iš rugsėjį pasirodysiančio albumo

content
Aktualu

Karą smerkiantiems A.Pugačiovai ir M.Galkinui – dar vienas Rusijos kirtis: žada konfiskuoti jų pilį

content
Stilius

Saugirdas Vaitulionis: „Be akinių nebegaliu“

content
Gyvenimo būdas

Į madingiausią vasaros vakarėlį Vilniuje rinkosi ryškiausi veidai: stilingai atšventė gimtadienį

content
Kultūra

Antrasis MO muziejaus žurnalo „MOgazino“ numeris: kas kuria miestus?

content
Muzika

I.Jankauskaitė pristato muzikinį klipą: įsiamžino jaunavedžių poros, finale – Ingos staigmena

content
Aktualu

Irenos Marozienės dukra paskelbė, kur ir kada vyks atsisveikinimas su netikėtai mirusia verslininke

content
Aktualu

Asta Valentaitė – apie paskutinį pokalbį su Irena Maroziene ir susitikimą, kuris nebeįvyks

content
Aktualu

Aktoriaus R.Adomaičio šeimos laiškas: „Regimanto gyvenimas buvo kupinas aistros“

content
Muzika

„Brainstorm“ gros Vilniuje: „Gyventi be gyvų koncertų – tai kaip kąsti sumuštinį per celofaną“

content
Muzika

Atlikėjas Gebrasy pristato naują vasarišką dainą „Šalia“: turi svarbų kvietimą

content
Muzika

Neišbaidė net lietus: sostinėje savo debiutinį albumą pristatė sparčiai populiarėjantis Gamka

content
Aktualu

Vilniuje – filmo „Kartą kaime“ premjera: garsūs aktoriai, raudonas kilimas ir 1949-ųjų „pikapas“

content
Aktualu

Andriaus Užkalnio jaunesnioji dukra Milda baigė mokyklą: „Aš tavimi didžiuojuosi“

content
Kultūra

Knygą „Atatrankos“ pristatanti N.Oželytė: „Noriu padėti kitiems, kaip kažkada pati sulaukiau pagalbos“

content
Aktualu

Dainininkė Daiva Starinskaitė tapo mama: su sužadėtiniu Chrisu susilaukė pirmagimio

content
Kultūra

Pokalbiai apie Joną Meką MO muziejuje kviečia prisiminti ir naujai atrasti išskirtinį kūrėją

content
Gyvenimo būdas

Princas Williamas švenčia 40-metį: karališkoji šeima dalijasi nematytais kadrais ir įdomiais faktais

content
Aktualu

Rimantė Kulvinskytė laukiasi antros atžalos: žinią pranešė kūrybiškai

content
Aktualu

Ingrida Martinkėnaitė pardavė būstą Palangoje: pasidairius svetur – įsigijo namus Gran Kanarijoje

content
Gyvenimo būdas

Susituokė Jehovos šeimoje augusi D.Rudžinskaitė ir T.Ivanauskas: vestuvės – be tėvų, bet su humoru

content
Muzika

Dainotas Varnas pristato naują kūrinį: daina „Disco“ – bandymas atrasti savo naują muzikos stilių