Tomas Petryla. Kas atsitinka su žmogaus feisbuko anketa jam mirus ir ką tokiu atveju daryti artimiesiems

Tomas Petryla / Asmeninio archyvo nuotr.
Tomas Petryla / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-07-15 16:50
AA

Tikrai ne kiekvienas pagalvoja apie tai, kas nutinka su žmogaus feisbuko anketa, kai jis miršta. Ir turbūt nedaugelis žino, kad dabar pat galima pasirinkti tam tikrus nustatymus, ką reikėtų daryti su jo anketa po mirties. Tiesa, dažniausiai žmonės nėra pasirinkę pastarųjų nustatymų ir po mirties šis klausimas tenka artimųjų sprendimui.

Žmogaus netekties atveju yra keli pasirinkimai: nieko nedaryti ir palikti visus įrašus taip, kaip yra; paversti profilį į prisiminimų puslapį; anketą ištrinti visiškai. Trumpai aptarsiu kiekvieną iš jų.

Atrodytų, kad pats paprasčiausias variantas – nedaryti nieko ir palikti taip, kaip yra. Tačiau tai pats blogiausias variantas, kokį galite pasirinkti, mat tokiu atveju feisbuke gali įvykti įvairiausių nejaukių situacijų. Pavyzdžiui, anketos draugų rate nesantys žmonės gali gauti pasiūlymą priimti tą žmogų į draugus, o iš feisbuko galite sulaukti priminimo, jog pasveikintumėte jį su gimtadieniu. Taip pat labai nemaloni situacija galėtų būti, jei kažkas iš tolimų mirusiojo feisbuko draugų nežinotų apie jo mirtį ir ant profilio sienos keltų gimtadienio sveikinimus. Pripažinkime, kad šiais laikais turime daug įvairių feisbuko draugų, kurių realybėje net nesame sutikę ar artimiau bendravę.

Antrasis variantas skirtas tiems, kurie norėtų, kad žmogaus anketa po mirties liktų kaip tam tikra prisiminimų erdvė. Feisbukas suteikia tokią galimybę. Mirusiojo giminės ar artimi draugai gali kreiptis į feisbuką, jog to žmogaus anketa būtų palikta ir įjungta „Remembering“ funkcija. Tokiu atveju išvengiama anksčiau išvardintų nejaukių situacijų, o kiekvienas žmogus, patekęs į tokį profilį, iškart informuojamas apie žmogaus mirtį.

Nors ši funkcija dažniausiai naudojama tiems žmonėms, kurie buvo visuomenėje žinomi ar nusipelnę, ji yra prieinama visiems. Kaip toks profilis atrodo, galite pamatyti apsilankę šviesaus atminimo profesoriaus Leonido Donskio feisbuko anketoje. Kiekvienas žmogus gali nusistatyti, kas iš jo feisbuko draugų, jo mirties atveju, galėtų būti tokios anketos valdytoju.

Įjungus šią funkciją, minėtasis žmogus gauna apie tai žinutę ir ją patvirtinęs, prašančiojo mirties atveju, tampa tos anketos valdytoju. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokios prieigos suteikimas nereiškia, jog kitas žmogus galės naudotis mirusiojo anketa taip, kaip pats žmogus galėjo ja naudotis. Paskirtasis žmogus galės atlikti tik tam tikras funkcijas: pakeisti profilio ir viršelio nuotraukas, priimti naujų draugų užklausas, padaryti matomą įrašą ant jo sienos, tačiau jokiu būdu negalės prieiti prie to žmogaus asmeninių žinučių susirašinėjimo, tam tikros anksčiau įkeltos informacijos ištrynimo, naujų draugų kvietimo. Trumpai tariant, net jei ir būtų paskirtas profilio valdytoju, tas žmogus neturėtų prieigos prie tos jūsų profilio informacijos, kuri anksčiau nebuvo prieinama visiems draugams.

Trečiasis variantas – ištrinti anketą. Artimiems žmonėms, kurie nenorėtų, kad mirusiojo profilis jokia forma ir toliau liktų, galima kreiptis į feisbuką, kad tas profilis būtų panaikintas. Tokiu atveju feisbukui reikės pateikti tam tikrus dokumentus, įrodančius to žmogaus netektį ir artimą ryšį su tuo žmogumi. Patarimas, nenorintiems prarasti tam tikrų to žmogaus anketoje viešai skelbtų prisiminimų – tą informaciją reiktų išsisaugoti prieš ištrinant anketą, mat anketa dings visiems laikams. Tiesa, net ir ištrynus anketą, tam tikros privačios susirašinėjimo žinutės gali likti tų žmonių profiliuose, su kuriais buvo bendrauta feisbuko žinutėmis, bet ši informacija yra privati ir nebus matoma kitiems asmenims.

Teoriškai yra ir ketvirtasis variantas – palikti feisbuko prisijungimo duomenis kitam asmeniui, tačiau feisbukas šiuo klausimu yra kategoriškas ir griežtai draudžia tai daryti, mat niekas kitas negali prisijungti prie kito žmogaus anketos. Dėl šios savo taisyklės feisbukas net ir mirties atveju nesuteikia prisijungimų mirusiojo artimiausiems žmonėms.