Tik sloga ar sinusitas?..

Sloga / Fotolia nuotr.
Sloga / Fotolia nuotr.
2017-11-27 12:00
AA

Sakoma, net negydoma sloga praeina per savaitę. Jei užsitęsia ilgiau, gydytojai pataria nenumoti ranka, nes ji gali komplikuotis į sinusitą. Užleidus ligą, galimos komplikacijos. Kokie sinusų uždegimo simptomai ir kaip gydyti?

Jei po penkių septynių dienų sloga nemažėja, savijauta prastėja, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Suslogavę dažniausiai nekreipiame dėmesio, įsilašiname lašiukų, praplauname nosį druska, pageriame vaistažolių arbatos ir toliau dirbame įprastu režimu. Tačiau jei po penkių septynių dienų sloga nemažėja, savijauta prastėja, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Ypač jei tapo sunku kvėpuoti pro nosį, kaupiasi gleivių, kurias sunku išsipūsti, užgulė ausis, o paspaudus virš akių ar skruostus juntamas skausmas, kuris sustiprėja palenkus galvą. Šie simptomai gali signalizuoti apie sinusų uždegimą. Jį įprastai sukelia virusinė sloga, kuri vėliau išsivysto į bakterinę, nes prienosiniuose ančiuose susikaupusios gleivės sudaro palankias sąlygas daugintis bakterijoms.

Dažniau rinosinusitas kamuoja tuos žmonės, kurie bent kartą yra juo persirgę (ši liga linkusi sezoniškai kartotis). Arba jei turi netaisyklingą nosies pertvarą (įgimtą ar įgytą po traumos), nes tuomet susiaurėja gleivių nutekėjimo kanalas. Taip pat sinusų uždegimu dažniau serga turintieji alerginę ar lėtinę slogą, nosies polipus.

Kauptis gleives gali paskatinti ir psichologinės priežastys. Pasak alternatyviosios medicinos specialistų, nervingi, dirglūs, savimi nepasitikintys žmonės neretai turi įprotį nesąmoningai taip suraukti ir traukyti nosį, kad sekretas, gleivės kaskart įtraukiamos į vidų ir kaupiasi prienosiniuose ančiuose. O tai puiki dirva veistis infekcijos sukėlėjams.

TAIP PAT SKAITYKITE: Slogą ir kosulį įveikite paprastai!

Peršalimas / Fotolia nuotr.

Kaip gydoma

Įtarus sinusitą, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nusiųs konsultuotis su otorinolaringologu. Negydoma liga, būna, komplikuojasi į regos nervo uždegimą ar meningitą, kuris gali pažeisti minkštuosius smegenų dangalus. Tai rimta ir pavojinga.

Patiems eksperimentuoti vien naminėmis priemonėmis nereikėtų. Pavyzdžiui, lašindami česnakų sultis tik padarysite meškos paslaugą ir dar labiau sudirginsite pažeistą, infekcijos apimtą gleivinę. Taip pat gali pakenkti ir per stiprus druskos tirpalas, todėl geriau nosį plauti vaistinėse parduodamu fiziologiniu tirpalu.

Diagnozavus sinusų infekciją, jei ji neįsisenėjusi, kartais užtenka vartoti nosiaryklės gleives skystinančių ir uždegimą mažinančių preparatų, stiprinti organizmo atsparumą (sinusitas dažniausiai išsivysto nusilpus imunitetui). Veiksmingos ir fizioterapijos procedūros, o šalia ir naminės priemonės (garų vonelės, šildomieji kompresai). Sloguojant ar profilaktiškai patartina nosies ertmę tepti aliejiniais preparatais su bičių pikio ekstraktu – dezinfekuoja ir stabdo mikroorganizmų plitimą per nosiaryklę.

Tačiau infekcijai įsismarkavus, dažniausiai neapsieinama be antibiotikų, kuriuos turi parinkti ir skirti gydytojas. Kai sinusitas perauga į lėtinį, infekcija išplinta, kartais tenka operuoti.

Simptomai

• Užgulusi nosis, apsunkęs kvėpavimas.

• Išpučiamas arba į nosiaryklę teka tirštas, pūlingas žalsvos ar gelsvos spalvos sekretas, kuris dirgina ryklę ir provokuoja kosulį.

• Atrodo, kad nosis pilna sekreto, bet sunkiai išsipučia.

• Skauda akis arba aplink jas, kaktą, juntamas spaudimas skruostikaulių srityje.

• Galvos skausmas.

• Ūmėjant uždegimui padidėja kūno temperatūra.

Garų vonelės

Į dubenį su iki virimo temperatūros įkaitintu vandeniu įlašinkite 5 lašus eterinio arbatmedžių aliejaus. Apgobkite galvą rankšluosčiu ir užsimerkę pakvėpuokite. Šis eterinis aliejus naikina bakterijas, virusus, gerina kraujotaką ir slopina uždegimą. Procedūrą galite kartoti kelis sykius per dieną. Garų vonelėms tinka ir mentolis, taip pat greipfrutų ar eukaliptų eterinis aliejus.

Šildomieji kompresai

Kelis šaukštus druskos pakaitinkite sausoje keptuvėje. Supilkite į drobinį maišelį ir, uždėję ant nosies bei skruostų, palaikykite tol, kol kompresas atvės. Nedėkite karšto, kad nenudegintumėte odos. Procedūrą kartokite 3–4 kartus per dieną. Šiluma atpalaiduoja ir skystina gleives, skatina išsiskaidyti pūlius, gydo uždegimą. Vietoj druskos galite dėti ir šiltą virtą kiaušinį ar užsimerkę pakaitinti veidą prieš paprastą stalinę lempą. Tinka pašildyti skruostikaulius, nosį, kaktą elektrine šildomąja pagalvėle ar vandens pūsle.

Atkreipkite dėmesį

• Rinkdamasi vaistus nuo slogos, atkreipkite dėmesį į jų poveikį: vieni sutraukia nosies sekretą ir mažina užgulimą, kiti skystina ir palengvina kvėpavimą. Sutraukiantieji vaistai gelbsti, kai nosis bėga be sustojimo. Juos patartina vartoti ne ilgiau kaip savaitę, nes gali pažeisti gleivinę.

• Eteriniai aliejai turi savybę naikinti ligos sukėlėjus, be to, neleidžia išdžiūti nosies gleivinei. Tačiau aliejinių nosies lašų su eteriniais aliejais nereikėtų lašinti ilgiau kaip 7–10 dienų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Gydomosios arbatos 12 Zodiako ženklų