Tiesūs dantys be breketų: misija įmanoma?

Balti dantys / Vida Press nuotr.
Balti dantys / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-02-25 09:22
AA

Gražios šypsenos pagrindas yra ne tik balti, bet ir tiesūs, sveiki, nenudilę dantys. Taigi ortodontinis gydymas breketais, siekiant atstatyti taisyklingą dantų ir sukandimo padėtį, niekam nebėra naujovė. Šiandien jau galima rinktis iš įvairiausių rūšių breketų – tradicinių, beveik nepastebimų ar net tvirtinamų iš vidinės dantų pusės. Tačiau jau kuris laikas, kaip galima tiesinti dantis be breketų.

„Netaisyklingas sąkandis ir kreivi dantys susiformuoja dar vaikystėje, dažniausiai dėl tam tikrų parafunkcijų, sutrikdančių žandikaulio formavimąsi: piršto čiulpimo, lūpų ar skruostų kandžiojimo, – paaiškina klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas odontologas Robertas Kirlys. – Taip pat įtakos netaisyklingos dantų padėties susidarymui gali turėti netinkamas čiulptukas ar net įvairios alergijos, kai žmogus dėl užsikimšusios nosies dažnai kvėpuoja per burną. Bėda ta, kad daugelis tėvų nenutraukia šių vaikų įpročių, nes paprasčiausiai retai kas žino, jog šie veiksniai turės neigiamų pasekmių ateityje.“

Dėl netaisyklingo sąkandžio – veido proporcijų pokyčiai

R. Kirlys teigia nemėgstantis specialiai gąsdinti pacientų, bet, anot jo, jie turi žinoti visas aplinkybes tam, kad su gydytojo pagalba galėtų priimti racionalų sprendimą ir gydymo metodą.

Dėl nudilusių dantų pažemėja sąkandis, pakinta net veido proporcijos, gali atsirasti neigiamos šypsenos linija, pagilėti lūpų kampučiai.

„Vaikystėje negydomas ir netaisyklingai funkcionuojantis sąkandis sutrikdo ir paties žandikaulio augimą, o ilgainiui dėl to gali išsivystyti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario patologija – funkcijos sutrikimai: gali atsirasti skausmas, traškesys žiojantis ar kramtant. Tokiais atvejais neretai prireikia sudėtingo ir ilgo gydymo ar net sąnario operacijos. Tačiau operacija atliekama tik išbandžius visus konservatyvaus gydymo metodus. Be to, jei prieš tai nebus išspręstos sąkandžio problemos ortodontiniu ar protezavimo būdu, sąnarys po operacijos gali vėl sugrįžti į buvusią ar net dar blogesnę padėtį.“

Tai dar ne viskas. Dėl netaisyklingos dantų padėties ilgainiui dyla dantys, todėl gali atsirasti tiek funkcinių, tiek estetinių problemų. Pirmiausia nudilus dantims maistas nebėra taip efektyviai sukramtomas – jis yra tiesiog trinamas. Natūralu, kad tai paveikia ir virškinimo sistemą. Dėl nudilusių dantų pažemėja sąkandis, pakinta net veido proporcijos, gali atsirasti neigiamos šypsenos linija, pagilėti lūpų kampučiai.

Specialios balinančios dantų pastos gali pašviesinti jūsų dantis, bet jei norite geresnio efekto, kreipkitės į odontologą. / „Shuterstock“ nuotr.

Dantų tiesinimas be breketų

Žmonėms, kurie dėl įvairių priežasčių nenori dėvėti breketų, siekiant ištiesinti dantis ir atstatyti sąkandį gydytojai jau gali pasiūlyti alternatyvą – dantų tiesinimą kapomis.

„Tai yra revoliucija. Breketai kai kuriuos žmones verčia kompleksuoti, o kai kuriems darbas ar profesija neleidžia jų dėvėti. Taigi teisinimas kapomis yra išeitis.“

Odontologas paaiškina, kad gydymas kapomis prasideda nuo dabartinės būklės nustatymo, veido nufotografavimo, dantų lankų antspaudų nuėmimo, skenavimo ir galutinio rezultato sudmodeliavimo trimatėje erdvėje.

Tad žmogus gali iškart matyti, kaip atrodys jo šypsena gydymui pasibaigus. Tuomet sudaromas individualus gydymo planas ir pagaminama keliolika porų kapų, kurių kiekvieną reikia dėvėti iš eilės po maždaug dvi savaites tol, kol bus pasiektas galutinis rezultatas. Mat keičiant kapų poras paeiliui, jos po truputį atstato dantis ir žandikaulį į reikiamą vietą.

Gydymo trukmė

„Atstatant sąkandį ir tiesinant dantis breketais, gydymo proceso kontrolė lieka gydytojo rankose, o tiesinant kapomis, dalį kontrolės perima pats pacientas. Ypač svarbią vietą užimą paciento bendradarbiavimas su gydytoju, nes kiek laiko kapos yra dėvimos, kontroliuoti gali tik pacientas“, – šypsosi R. Kirlys.

Gydymo kapomis trukmė paprastai yra tokia pati, kaip ir gydymo breketais, tačiau ji gana didele dalimi priklauso nuo paciento įsitraukimo ir motyvacijos: kuo daugiau laiko per parą žmogus dėvės kapas, tuo greičiau vyks gydymo procesas. Taip pat žmogus privalo pats stebėti savo būklę ir vieną porą kapų pakeisti kita tik praėjus ne mažiau kaip dviem savaitėms ir visiškai nebejaučiant spaudimo ir diskomforto. Tuomet tai reiškia, kad dantys jau pasistūmėjo į reikiamą poziciją, joje įsitvirtino ir galima pereiti prie kitos poros kapų.