Tekstilės meno bienalė „RIBA # 30“: parodos atidaryme – svečiai ir daugiau nei 50 autorių kūrinių

„RIBA # 30“ parodos pristatymas / Karlo nuotr.
„RIBA # 30“ parodos pristatymas / Karlo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-10-09 17:36
AA

Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje „Arka“ atidaryta IX-osios tekstilės meno bienalės „RIBA # 30“ paroda.

Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui skirtos bienalės idėja grindžiama mintimi, kad valstybė, kaip ir žmogus, išgyvena vaikystės, jaunystės ir brandos amžių, kurį skiriančios ribos žymi jau kitą – analitinį  – aplinkos ir egzistencijos vertinimą. „RIBA # 30“ skirta apmąstyti ribines valstybės raidos atkarpas bei laiko ir ribų poveikį žmogaus gyvenimui.

„RIBA # 30“ parodos pristatymas (170 nuotr.)
+164

„Ką apie pokyčius tekstilėje pasakoja „RIBA # 30“? Pirmiausia demonstruoja įveiktą cechinį menininkų susiskirstymą ir pakitusią tekstilės kaip audimo meno sampratą. Tarp daugiau nei penkiasdešimties autorių – ir pripažinti, ir nauji vardai. Parodoje dalyvauja ne tik įvairių kartų tekstilininkai, bet ir kitų sričių menininkai (grafikai, tapytojai, videomenininkai), eksponuojantys specialiai šiai parodai sukurtus darbus, – sako menotyrininkė Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė. 

Viena iš parodoje dalyvaujančių menininkių Indra Marcinkevičienė sako, jog šiuo metu ją ypač domina moters emocinis laukas. „Esu labai dėkinga Tekstilės Bienalės organizatoriams, kad priėmė mano kūrinį „Santa Morčius“ šių metų parodoje. Kuriu projektą „Madona“, kurio sudėtyje yra 12 kūrinių. Prie „Madonos“ esu prijungusi papildomą kūrinį „Santa Morčius“. 

Idėja šiam kūriniui kilo kaip alternatyva Meksikos Madonai „Santa Mortues“.

Lietuvoje, kaip ir daug kur, yra pasiklydusių žmonių, kai kurie forografuojasi glamūro
žurnaluose, vaidina ponias ir ponus prieš kameras. Deja, yra ir nematoma pusė. Daugeliui neberūpi atsakomybė, moralė ar visuomenės normos. Jie nebesilaiko pagarbos, etikos principų, tiesos ir bendro šeimos, visuomenės ar vasltybė gėrio siekio. Būtent tą pusę nusprendžiau nagrinėti savo meno kūriniuose. Tą elgesį ir pasimetimą seku savo pačios šeimoje, draugų tarpe, kasdieninėje mūsų žiniasklaidoje“, – teigia kūrėja.



„RIBA # 30“ parodos pristatymas / Karlo nuotr.

Tekstilininkai bendradarbiauja su kitų meno sričių atstovais, literatais, mokslininkais, siekia kūrinio plastinės ir prasminės įtaigos peržengdami rūšines kūrybos formas, pasitelkdami netradicines medžiagas ir technologijas. Jie demonstruoja nestandartinį mąstymą, intelektualų požiūrį, nuolat ieško naujų techninių jungčių, laviruoja tarp to, kas nauja ir atgyvenę, leistina ir draudžiama, formalu ir laisva.“

„RIBA # 30“ parodos pristatymas / Karlo nuotr.

Į ribos kaip skirties tematiką menininkai žvelgia plačiai, kurdami, prasmines asociacijas, poetines metaforas, medžiaginius ir technologinius akibrokštus, neretai provokuodami ir stebindami tradicijų ir inovacijų sampynomis. Parodos dalyviams rūpi meno kūrinio normų ribos, skirtys tarp primestų taisyklių ir jų laužymo, žanro grynumo ir jo nepaisymo, raiškos normų ir fantazijos proveržio.

Paroda galerijoje „Arka“ veiks iki spalio 30 dienos.