Teismas dėl knygos apie Henriką Daktarą: Daktarai dalinai laimėjo bylą ir uždirbo kompensaciją

Henrikas Daktaras / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.
Autorius: Saulius Chadasevičius
Publikuota: 2012-04-16 16:12
Teismas iš dalies tenkino Henriko Daktaro ir Ramutės Daktarienės ieškinį dėl apie juos parašytos knygos. Daktarams priteista 6 000 litų kompensacija.

Vilniaus apygardos teismas išnagrinėjo civilinę bylą dėl uždraudimo atlikti veiksmus, keliančius žalos atsiradimo grėsmę ir pažeisiančius asmens teisę į atvaizdą, privatų gyvenimą ir jo slaptumą bei asmenines neturtines autorių teises.

Taip skambiai įformintą bylą dviems atsakovams – bendrovei „Balsas.lt leidiniai“ ir žurnalistui Dailiui Dargiui, iškėlė garsūs ieškovai: Ramutė Daktarienė ir Henrikas Daktaras.

Daktarai teisme pareiškė pretenzijas dėl D.Dargio parašytos ir „Balsas.lt leidinių“ išleistos knygos „Tikroji Daktarų istorija“. Ieškovai šioje byloje reikalavo, kad knygos autorius ir leidėjai atlygintų turtinę bei neturtinę žalą, bendra ieškinio suma siekė 100 000 litų. Daktarus papiktino, kad naujojoje knygoje be leidimo panaudoti paties H.Daktaro parašytos knygos „Išlikt žmogumi“ fragmentai, be to, ant viršelio be leidimo panaudotas Kauno nusikalstamo pasaulio autoriteto Henytės atvaizdas.

Pirmadienio pavakarę bylą išnagrinėjęs teisėjas Antanas Rudzinskas paskelbė sprendimą. Teismas Daktarų šeimos ieškinį patenkino iš dalies ir priteisė ieškovams 6 000 kompensaciją. Ši suma yra neturtinės žalos atlyginimas už tai, kad knygoje apie H.Daktarą jos autorius be artimųjų leidimo paskelbė, kokia liga sirgo Henytės tėvas.

Teismas taip pat pripažino autorinių teisių pažeidimus. Teismo sprendime pažymima, kad D.Dargio knygoje tam tikri teksto fragmentai parašyti naudojantis paties H.Daktaro išleista knyga „Išlikt žmogumi“, tačiau šaltinis nėra nurodytas.

Teismas atmetė ieškovų pretenzijas dėl nuotraukos, panaudotos ant D.Dargio knygos viršelio. Teisėjo vertinimu, H.Daktaras yra pagarsėjęs dėl savo nusikaltimų, todėl yra prilygintinas viešajam asmeniui. Be to, konkreti nuotrauka buvo padaryta viešo teismo proceso metu, posėdžių salėje.

Sprendimas neįsiteisėjęs, šalys turi teisę rašyti apeliacinius skundus.

Apie šio civilinio ginčo peripetijas portalas 15min.lt išsamiau pasakojo ankstesnėse publikacijoje (žr. susijusius straipsnius).

15min.lt

Naujausi straipsniai