Teisininkas atsako. Ar gali buto nuomininkas be savininko sutikimo deklaruoti savo gyvenamąją vietą?

Svajonių būstas. / Fotolia nuotr.
Svajonių būstas. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: jankauskas.eu
2016-10-27 16:00
AA

Ji24 savo skaitytojams suteikia galimybę pasiteirauti teisininko rūpimu klausimu. Kiekvieną ketvirtadienį pateiksime atsakymą aktualia jums tema. Klausimus siųskite adresu ji24.lt@ji24.lt su užrašu „Teisininkui“.

Klausimas

Ar gali buto nuomininkas be buto savininko sutikimo deklaruoti savo gyvenamąją vietą išnuomotame bute?

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokatė Jūratė Šlitė

Visų pirma, primintina, kad pagal šiuo metu galiojančią Lietuvos Respublikos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo redakciją Lietuvos Respublikoje gyvenantys asmenys (Lietuvos Respublikos piliečiai, gimę ir gyvenantys Lietuvoje, Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai, atvykę gyventi į Lietuvos Respubliką ilgiau kaip 3 mėnesiams per pusę metų ir kt.) privalo deklaruoti savo gyvenamąją vietą, galimybės būti deklaruotam prie savivaldybės nebeliko. Dėl to, nepriklausomai nuo to, ar būstas kuriame gyvenate, jums priklauso nuosavybės teise, ar jį numojate, turite pareigą gyvenamosios vietos deklaravimo įstaigai pateikti duomenis apie jūsų gyvenamąją vietą.

Tuo atveju, jeigu jūsų gyvenamoji vieta yra išnuomotame bute, nuomininkas turi teisę savarankiškai, nesant atskiro nuomotojo sutikimo, deklaruoti savo gyvenamąją vietą jo bute ar name, pateikdamas abiejų šalių pasirašytą nuomos sutartį.

Advokatė Jūratė Šlitė. / Asmeninio archyvo nuotr.

Pažymėtina, kad šiuo metu galiojančioje Lietuvos Respublikos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo redakcijoje numatyta, jog deklaruojant gyvenamąją vietą, deklaravimo įstaigai – seniūnijai ar savivaldybės administraciniam padaliniui, gali būti pateikiamas arba gyvenamosios patalpos ar pastato savininko (bendraturčio) sutikimas, kad asmuo apsigyventų savininkui (bendraturčiams) priklausančioje gyvenamojoje patalpoje ar pastate, arba kitas dokumentas, patvirtinantis asmens teisę gyventi toje patalpoje ar pastate (pvz. nuomos ar panaudos sutartis). Ankstesnėje įstatymo redakcijoje pastarosios sąlygos nebuvo numatyta.

Laiką, kuriam nuomininko gyvenamoji vieta deklaruojama nuomotojui priklausančioje patalpoje ar pastate, apibrėžia nuomos sutartis. Jeigu sutartyje numatyta, kad turtas išnuomojamas 1 m., tai ir nuomininko gyvenamoji vieta bus deklaruojama 1 m. Tuo atveju, jeigu nuomos sutartis neterminuota, nuomininko gyvenamoji vieta taip pat bus deklaruojama neterminuotam laiko tarpui.

Svarbu pažymėti, kad nors teisės aktai nenumato, jog nuomos sutartyje turi būti atskirai įtvirtintas punktas, kuriuo nuomotojas aiškiai išreiškia savo sutikimą nuomininkui deklaruoti jo gyvenamąją vietą nuomotojo nuosavybėje, praktikoje, nesant aiškiai nuomos sutartyje išreikšto nuomotojo sutikimo dėl nuomininko gyvenamosios vietos deklaravimo, yra susiduriama su registracijos sunkumais.

Atkreiptinas dėmesys dar ir į tai, kad pagal šiuo metu galiojančią Lietuvos Respublikos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo redakciją, ir gyvenamųjų patalpų ar pastatų nuomotojams numatomi papildomi palengvinimai. Nuomotojai gali registruoti nuomininkus gyvenamosiose patalpose ar pastate sutartam ribotam laikui (bet ne trumpiau negu 1 mėnuo), po kurio nuomininko gyvenamosios vietos deklaracija automatiškai išnyksta, o nuomininkas įgyja pareigą deklaruoti naują gyvenamąją vietą ar pateikti naują dokumentą, pratęsianti teisę naudotis patalpomis ar pastatu, arba savininko sutikimą. Tad nuomotojams nebereikia eiti į valdiškas įstaigas, kad būtų išregistruotas nuomininkas.

Pateikiamas teisinis komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija.

Teisininkui klausimus siųskite adresu ji24.lt@ji24.lt.

Daugiau atsakymų į aktualius klausimus rasite „Teisininkas atsako“ skiltyje – spauskite ČIA.