Kaip tėtis veikia asmeninį dukros gyvenimą

Tėtis ir dukra / Fotolia nuotr.
Tėtis ir dukra / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-06-01 09:00
AA

Psichologai sako, kad nuo to, kaip tėtis dalyvauja dukros gyvenime, priklauso daugybė dalykų, pavyzdžiui, pasitikėjimas savimi, savęs vertinimas, nuomonė apie vyro ir moters santykius...

Taigi, mieli tėčiai žinokite, kad jūsų rankose – jūsų vaiko likimas“, – tikina filosofijos mokslų daktaras, knygos „Fatherhood – Philosophy for Everyone: The Dao of Daddy“ redaktorius Michaelas Austinas. Ir prideda, kad darnūs santykiai kuriami vienas kito palaikymu, supratimu, meile bei švelnumu, o užvis labiausiai vengti reikėtų veidmainiavimo ir pripažinti savo trūkumus. Būtent taip savo vaikui atskleisite, kaip derėtų gyventi pasaulyje ir surasti atsakymus ir rūpimus klausimus. 

Nuo gimimo... 

Jūsų tarpusavio ryšys prasideda jau tuomet, kai dukrą pirmą kartą paimate ant rankų ir pradedate ja rūpintis. Prisilietimai, maudynės, žaidimai, saldūs sapnai, ašarų šluostymas, pasakėlių skaitymas prieš miegą – visa padeda kurti tą nepakartojamą jausmą, kad esate atsakingas už tą mažą mergytę, kurios neįmanoma nemylėti. M. Austino teigimu, tėčiai turi kuo daugiau laiko praleisti su savo dukromis, rūpintis jomis ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai bei palaikyti jų mamą. 

Ne paslaptis, kad dukrų pirmasis įsivaizduojamas „mylimasis“ dažnai būna tėtis. Giminei juokinga, kad mergytė dar švepluodama sako, kad užaugusi ištekės už savo tėčio, tačiau juokinga tik tiek, jog tai neįmanoma. O iš tiesų ji susidėlioja būsimo partnerio paveikslą pagal tai, koks yra jos tėtis.

Kai dukra vis greičiau auga 

Jeigu tėčiai aktyviai dalyvauja dukros gyvenime jau nuo pat pirmųjų dienų, jie puikiai mato, kaip jų vaikas keičiasi, auga, įgyja vis daugiau patirties, stebina savo išminties perliukais... Natūralu, jog ateina tas metas, kai dukra tampa paaugle, o jūs įžengiate į naują santykių etapą. Ji nebėra ta maža mergaitė, kurią migdydavote ant rankų ar žaisdavote su pliušiniu meškiuku. Ji mokosi būti moterimi ir elgtis su vyru. Ir netgi manipuliuoti, koketuoti ar kažko išmelsti, meiliai apsivyniodama rankutėmis tėčiui aplink kaklą...

M. Austinas pataria atkreipti dėmesį į dukros elgesį ir stengtis kuo daugiau dalyvauti jos gyvenime, kad neatsirastų prarajos, kurią vėliau sunku užpildyti. Paprasčiausi pokalbiai duoda labai daug: kurkite pasitikėjimą vienas kitu, išlaikydami darnius santykius. Tėtis turi padėti suprasti dukrai, kas vyksta jos gyvenime, išmokyti susigaudyti jausmuose, atrasti save kaip asmenybę, patarti ir tapti atrama.

Tėčio įtaka: kaip pasitikėti savimi

Tėčio dalyvavimas moters gyvenime yra labai svarbus veiksnys, padedantis jai pasijusti savimi pasitikinčia, išmokti save vertinti. Čia M. Austinas pastebi, kad tėčiai gali padėti sudėlioti taškus virš „i“. Jeigu dukra nepasitiki savimi arba pervertina galimybes, tėčio pareiga pagelbėti jai kurti visapusiškai vertingą savo gyvenimo kelią. Jautrumas, dėmesingumas, išklausymas, domėjimasis jos pasauliu moteriai užaugina sparnus. „Būtina daryti visus šiuos dalykus, kad ir kokie sudėtingi jie atrodytų. Tiesioginis dalyvavimas ir skatinimas pasitikėti savo jėgomis, moteriai sukuria saugią aplinką, kurioje ji auga kaip asmenybė", – sako M. Austinas. 

Dukra jau suaugo...

Kaip klostosi moters santykiai su vyrais, priklauso ir nuo to, kaip su ja elgėsi tėtis, ir ką jie vienas kitam jaučia, kokias situacijas išgyveno. Tėčio vaidmuo lemiamas ir formuojant tiek moteriškąsias, tiek vyriškąsias merginos savybes, nes ji žinos, kada reikia būti moteriškai ir švelniai, o kada griežtesnei ir apginti save, savo nuomonę.
 
Kvaila manyti (o juk toks požiūris vis dar populiarus), kad kai vaikas paaugs, tuomet tėtis ir pabendraus su juo – esą dabar jis vis tiek nesupranta, tad kam gaišti laiką. Tačiau mokslininkai įrodė, kad jog motinos įsčiose vaikas jaučia jam siunčiamą meilę, visas jos formas. O laiko sugrąžinti atgal neįmanoma. Tad pirmieji penkeri metai tėčiui turėtų būti vieni svarbiausių užmezgant kuo artimesnius ir šiltesnius santykius su dukra. Jeigu tėvas išlieka jai visiškai šaltas ir abejingas, visiškai neskiria dėmesio, tarsi programuoja ją nedarniems ateities santykiams su būsimu partneriu. Žinoma, ne visais atvejais tai pasitvirtina. Bet, kaip sakoma, išimtys tik patvirtina taisyklę.
 
O kai tėtis išleidžia dukrą už vyro, jam labai svarbu, kad jo mažąja princese būtų tinkamai pasirūpinta. Todėl nieko nuostabaus, kad į visus dukros draugus jaunystėje žvelgia tarsi pro didinamąjį stiklą.
 
Taigi, tėčiai turėtų savo mažosioms mergaitėms, taip pat ir mamoms bei kitoms moterims, negailėti pagarbos. M. Austino nuomone, būtent tėčio ir mamos santykiai turi didžiulę įtaką sėkmingam dukros asmeniniam gyvenimui.