Teatro apdovanojimus aplaistė džiaugsmo ašaros

Regina Varnaitė ir Aušra Krasauskaitė / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Regina Varnaitė ir Aušra Krasauskaitė / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-03-27 18:53
AA

Kovo 27 d. Kauno nacionalinio dramos teatre įteikti prestižiniai apdovanojimai - Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijos: „Auksiniai scenos kryžiai“ ir Boriso Dauguviečio auskaras. Ryškiausias teatrų metų renginys antradienio vakarą į laikinąją sostinę subūrė gausų kultūros srities elitą.

„Auksinių scenos kryžių“ teikimą energingu šokiu ir dainomis pradėjo jaunoji teatralų karta. Tuo tarpu pirmosios nominacijos „Jaunasis menininkas“ nugalėtoja iš trijų pretendentų tapo Aušra Krasauskaitė už šokio spektaklio „Karmen“ choreografiją (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras).

„Palaukite… Paverksiu… Labai ačiū. Ačiū Aukščiausiajam. Ačiū mamai ir tėtei, kurie dabar į mane žiūri iš dangaus. Ačiū žmonėms, kurie su manim ėjo ir eis“, – atsiimdama apdovanojimą iš R. Varnaitės rankų sakė A. Krasauskaitė.

Teatro vaikams ir jaunimui kategorijoje triumfavo instaliacijų spektaklio šeimai „Apie baimes“ kūrybinė grupė (Valstybinis jaunimo teatras): režisierė Olga Lapina, dailininkė Renata Valčik, dramaturgė Teklė Kavtaradzė, videoinstaliacijų autorius Mikas Žukauskas, kompozitorius Antanas Jasenka.

Komisija, vertinusi pretendentus į „Auksinius scenos kryžius“, šįmet pastebėjo dramaturgę Birutę Kapustinskaitę už dramą „Terapijos“. Autorė pasidžiaugė, jog šįkart buvo vertinami šio darbo atstovai.

„Tikiuosi, jog taip bus po metų, po metų ir dar po metų. Juk dramaturgų gretos Lietuvoje didėja“, – sakė autorė.

„Kūrybinio proceso metu daug eksperimentavome, improvizavome, todėl šis apdovanojimas priklauso visai komandai“, – sakė premiją pelnęs šviesų dainininkas Jakub Lech. Jis įvertintas už vaizdo projekcijas spektakliui „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Choreografų kategorijoje laurus nusiskynė Martynas Rimeikis už baletą „Procesas“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras).

„Smagu, kad įvertintas esu už spektaklį, kuriuo du metus tikiu. Ir… du metus netikiu. Tai, žinoma, komandinis darbas“, – kalbėjo M. Rimeikis.

Tarp šokėjų išskirti Gintarė Marija Ščavinskaitė ir Niels Claes už vaidmenis šokio spektaklyje „Aside“ (Šokio teatras „Padi Dapi Fish“), o scenografų – Renata Valčik už scenografiją instaliacijų spektakliui „Apie baimes“ (Valstybinis jaunimo teatras) ir miuziklui „Čikaga“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras).

„Auksiniu scenos kryžiumi“ pasipuošė Mindaugas Urbaitis už muziką baletui „Procesas“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras).

„Darbas buvo labai įdomus. Ir gaila, kad jis baigėsi. Tokių projektų pasitaiko retai, gal kas 15 metų“, – sakė kūrėjas.

Praėjusių metų geriausia operos soliste išrinkta Viktorija Miškūnaitė už Džuljetos vaidmenį operoje „Kapulečiai ir Montekiai“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras). Tai – antrasis atlikėjos pelnytas „Auksinis scenos kryžius“.

Geriausiu muzikos dramos spektakliui kūrėju pripažintas Algirdas Martinaitis už muziką spektakliui „Cinkas“ (Teatras „Meno fortas“ ir Valstybinis jaunimo teatras).

Dramos aktoriaus nepagrindinio vaidmens kategorijoje premiją pelnė Vainius Sodeika už Luckaus ir Wittenbacho II vaidmenis spektaklyje „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras), o pagrindinį vaidmenį įspūdingiausiai atliko ir kryžiumi pasipuošė Vytautas Anužis už Natano vaidmenį spektaklyje „Natanas išmintingasis“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras ir teatras „Utopia“).

Ašaros atsiimant apdovanojimą riedėjo geriausiai antraplanio vaidmens atlikėjai Kamilei Petruškevičiūtei. Ji laurus pelnė už Leros vaidmenį spektaklyje „Šokis Delhi“ (OKT/Vilniaus miesto teatras, Lietuvos muzikos ir teatro akademija) ir už vaidmenį spektaklyje „#beskambučio“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

„Teatras man visada buvo stebuklas. Ir jo atėjau į teatrą kurti. Vėliau teatras man tapo ir šeima. Ir namais“, – nesugebėdama nuslėpti jaudulio balse tarė K. Petruškevičiūtė.

„Auksiniu scenos kryžiumi“ už pagridinį vaidmenį nuo šiol galės didžiuosis Airida Gintautaitė. Ji buvo nominuota už Marie Trintignant vaidmenį spektaklyje „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras). Pati aktorė šiuo metu yra išvykusi į Kiniją, todėl apdovanojimą už ją atsiėmė G. Ivanauskas, viešai perskaitęs šmaikščią nominantės atsiųstą padėkos žinutę.

Bene svarbiausia vakaro nominacija atiteko Łukasz Twarkowski už spektaklio „Lokis“ režisūrą (Lietuvos nacionalinis dramos teatras). Jis, kaip ir daugelis kolegų, šiuo metu yra gastrolėse Kinijoje.

„Labai keista, kad tenka rašyti padėkos kalbą, kai net nežinai, ar esi laimėtojas. Bet, supratęs, jog šis vokas nebus atplėštas, jei nebūsiu įvertintas, galiu drąsiai išsilieti“, – laiške, kurį garsiai susirinkusiems perskaitė nugalėtojo kolegos, rašė „Lokio“ kūrėjas, ilgame tekste buvęs ir šmaikštus, ir detalus, ir dėkingas.

Padėka už gyvenimo nuopelnus įteikta Kauno nacionalinio dramos teatro aktoriui ir vyriausiam administratoriui Rimantui Štarui.

„Mieli žiūrovai, myliu jus, laukiu jūsų ir kviečiu į teatrą“, – sakė apdovanotasis.

Teatro apdovanojimai „Auksiniai scenos kryžiai 2017“ (127 nuotr.)
+121

Iš viso antradienio vakarą Kaune išdalyta 16 „Auksinių scenos kryžių“ ir vienas Boriso Dauguviečio auskaras. Jis atiteko trijulei – Vaivai Grainytei, Linai Lapelytei ir Rugilei Barzdžiukaitei.

Ekspertų komisijai buvo pateikti 93 pasiūlymai apdovanoti spektaklių kūrėjus ir 3 pasiūlymai Padėkos premijai. Pasiūlymus vertino kultūros ministrės įsakymu sudaryta komisija – Goda Dapšytė, Helmutas Šabasevičius, Ingrida Ragelskienė, Jūratė Račinskatė, Lina Klusaitė, Martynas Petrikas, Ramunė Balevičiūtė, Rasa Murauskaitė ir Remigijus Vilkaitis.

Toliau pateikiame visas nominacijas ir jų nominantus. Nugalėtojas – paryškintas.

Režisierius:

  • Eimuntas Nekrošius už spektaklio „Cinkas“ režisūrą (Teatras „Meno fortas“ ir Valstybinis jaunimo teatras);
  • Gintaras Varnas už spektaklio „Natanas išmintingasis“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras ir teatras „Utopia“) ir spektaklio „Pagalvinis“ režisūrą (Teatras Utopia, Kauno kamerinis teatras, Lietuvos muzikos ir teatro akademija);
  • Łukasz Twarkowski už spektaklio „Lokis“ režisūrą (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Dramos aktorė (pagrindinis vaidmuo):

  • Airida Gintautaitė už Marie Trintignant vaidmenį spektaklyje „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Regina Šaltenytė už Elzės Aleksandrovos vaidmenį spektaklyje „Elzės žemė“ (Klaipėdos dramos teatras);
  • Monika Šaltytė už Mae vaidmenį spektaklyje „Dumblas“ (Valstybinis Šiaulių dramos teatras).

Dramos aktorė (nepagrindinis vaidmuo):

  • Kamilė Petruškevičiūtė už Leros vaidmenį spektaklyje „Šokis Delhi“ (OKT/Vilniaus miesto teatras, Lietuvos muzikos ir teatro akademija) ir už vaidmenį spektaklyje „#beskambučio“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Aušra Pukelytė už vaidmenį spektaklyje „Cinkas“ (teatras „Meno fortas“ ir Valstybinis jaunimo teatras);
  • Rasa Samuolytė už Sonatos vaidmenį spektaklyje „Terapijos“ (OKT / Vilniaus miesto teatras, Heads & Hands scripthouse) ir Dorinos vaidmenį spektaklyje „Tartiufas“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Dramos aktorius (pagrindinis vaidmuo):

  • Vytautas Anužis už Natano vaidmenį spektaklyje „Natanas išmintingasis“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras ir teatras „Utopia“);
  • Sergejus Ivanovas už vaidmenį spektaklyje „Cinkas“ (Teatras „Meno fortas“ ir Valstybinis jaunimo teatras);
  • Darius Gumauskas už Cantat ir Wittenbacho I vaidmenis spektaklyje „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Dramos aktorius (nepagrindinis vaidmuo):

  • Juozas Bindokas už Valeko vaidmenį spektaklyje „Kasykla“ (Valstybinis Šiaulių dramos teatras);
  • Rytis Saladžius už Šemetos vaidmenį spektaklyje „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Vainius Sodeika už Luckaus ir Wittenbacho II vaidmenis spektaklyje „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Scenografas:

  • Marijus Jacovskis už scenografiją baletui „Procesas“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Fabien Lédé už scenografiją spektakliui „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Renata Valčik už scenografiją instaliacijų spektakliui „Apie baimes“ (Valstybinis jaunimo teatras) ir miuziklui „Čikaga“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras).

Šviesų dailininkas / vaizdo projekcijų kūrėjas:

  • Audrius Jankauskas už šviesų dizainą spektakliui „Cinkas“ (Teatras „Meno fortas“ ir Valstybinis jaunimo teatras), miuziklui „Adamsų šeimynėlė“ ir operetei „Misteris X“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras);
  • Jakub Lech už vaizdo projekcijas spektakliui „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras);
  • Eugenijus Sabaliauskas už šviesų dizainą miuziklui „Čikaga“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras), spektakliams „Lokis“ ir „Tartiufas“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Muzikos dramos spektakliui kūrėjas:

  • Vidmantas Bartulis už muziką spektakliui „Natanas išmintingasis“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras ir teatras „Utopia“);
  • Algirdas Martinaitis už muziką spektakliui „Cinkas“ (Teatras „Meno fortas“ ir Valstybinis jaunimo teatras);
  • Bogumił Misala už muziką spektakliui „Lokis“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Muzikos operai/baletui kūrėjas:

  • Rita Mačiliūnaitė už muziką operai „Į švyturį“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras);
  • Raminta Šerkšnytė už muziką operai vaikams „Penki Merės stebuklai“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Mindaugas Urbaitis už muziką baletui „Procesas“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras).

Operos / operetės solistas:

  • Andrius Apšega už Misterio X vaidmenį operetėje „Misteris X“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras);
  • Liudas Mikalauskas už Kapelijaus vaidmenį operoje „Kapulečiai ir Montekiai“ ir pono Beno vaidmenį operoje „Penki Merės stebuklai“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Viktorija Miškūnaitė už Džuljetos vaidmenį operoje „Kapulečiai ir Montekiai“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);

Choreografas:

  • Anželika Cholina už šokio spektaklio „Idiotas“ choreografiją (Anželikos Cholinos šokio teatras);
  • Gintarė Marija Ščavinskaitė ir Niels Claes už šokio spektaklio „Aside“ choreografiją (Šokio teatras „Padi Dapi Fish“);
  • Martynas Rimeikis už baleto „Procesas“ choreografiją (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras).

Šokėjai:

  • Gintarė Marija Ščavinskaitė ir Niels Claes už vaidmenis šokio spektaklyje „Aside“ (Šokio teatras „Padi Dapi Fish“);
  • Jeronimas Krivickas už Jozefo K. vaidmenį balete „Procesas“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras);
  • Beata Molytė už Karmen vaidmenį šokio spektaklyje „Karmen“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras) ir Nastasjos Filipovnos vaidmenį šokio spektaklyje „Idiotas“ (Anželikos Cholinos šokio teatras).

Dramaturgija:

  • Birutė Kapustinskaitė už dramą „Terapijos“;
  • Gabrielė Labanauskaitė už komediją „Žalgirės“;
  • Rimantas Ribačiauskas, Kristina Savickienė, Jonas Tertelis, Kristina Werner (koncepcijos ir teksto autoriai) už spektaklį „Žalia pievelė“.

Debiutas / Jaunasis menininkas:

  • Oksana Griaznova už šokio spektaklio „Asmens kodas“ choreografiją ir atlikimą (Šokio teatras „Padi Dapi Fish“);
  • Aušra Krasauskaitė už šokio spektaklio „Karmen“ choreografiją (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras);
  • Aktorius Paulius Markevičius už monospektaklio „Alberai, W.R.U.?“ koncepciją ir atlikimą.

Teatras vaikams ir jaunimui:

  • Instaliacijų spektaklio šeimai „Apie baimes“ kūrybinė grupė (Valstybinis jaunimo teatras): režisierė Olga Lapina, dailininkė Renata Valčik, dramaturgė Teklė Kavtaradzė, videoinstaliacijų autorius Mikas Žukauskas, kompozitorius Antanas Jasenka;
  • Spektaklio jaunimui „Kryptis“ kūrybinė grupė (Vilniaus teatras „Lėlė“): scenarijaus autorė ir režisierė Jūratė Trimakaitė, dailininkė Cerice Guyon (Prancūzija), kompozitorius Thomas Demay (Prancūzija), choreografė Sigita Mikalauskaitė;
  • Spektaklio vaikams „Žydroji paukštė“ kūrybinė grupė (Nacionalinis Kauno dramos teatras): režisierius Vaidotas Martinaitis, scenografas Artūras Šimonis, kostiumų dailininkė Aleksandra Jacovskytė, kompozitorius Antanas Jasenka, šviesų ir video instaliacijos autorius Vladimiras Šerstabojevas.