Taupi motinystė. Ar tai įmanoma?

Pinigai / Vida Press nuotr.
Pinigai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-04-04 15:00
AA

Lyg ir tarpusavyje visiškai nederantys žodžiai – juk pasiryždamos susilaukti vaikelio, suskaičiuojame, kaip nepigiai atsieis mūsų mažasis stebuklas... Visgi sutaupyti, auginant vaiką, yra nemažai būdų, tik reikia šiek tiek pasukti galvą, o kai kada į viską nežiūrėti per daug rimtai.

Pirmosios „vaikiškos“ išlaidos prasideda kūdikėliui dar kuo ramiausiai (arba energingai) plūduriuojant mamos pilvelyje. Iki gimdymo likus maždaug dviem mėnesiams, būsimos mamos karštligiškai skuba susipirkti visą kraitelį. Skirtingais elektroninių svetainių, nėščios moters vadovėlių ir kitų šaltinių duomenimis, šis sąrašas susideda iš kone trisdešimties punktų. Pirmasis taupymo patarimas – nepirkite visko, ką jums „liepia“. Paklausinėkite kitų ne labai seniai gimdžiusių ir mažus vaikučius auginančių mamų, ko iš tiesų prireikė, o kas buvo tik vėjais paleisti pinigai.

Paklausinėkite kitų ne labai seniai gimdžiusių ir mažus vaikučius auginančių mamų, ko iš tiesų prireikė, o kas buvo tik vėjais paleisti pinigai.

Nustebsite, sužinojusi, kad maždaug pusė neva būtinų daiktų, taip ir liko neišpakuoti. Net jei paaiškės, kad kurio daikto ir neturite, prireikus per pusvalandį galima viską nusipirkti artimiausiame didesniame prekybos centre, tad iš anksto pasiruošti visoms įmanomoms aplinkybėms tikrai neverta.

Nepirkite visko nauja

Žinoma, kiekvienai mamai norisi, kad jos vaikeliui atitektų tai, kas geriausia ir gražiausia, bet šias sąlygas gali puikiai išpildyti ir daiktai, kuriais jau naudojosi kitas vaikelis. Kalbame apie brangesnius pirkinius – vežimėlius, automobilines kėdutes, lopšius ir loveles. Visus šiuo daiktus galima įsigyti keliais šimtais ar net perpus pigiau nei specializuotose kūdikių prekių parduotuvėse. Tereikia skirti šiek tiek laiko skelbimų portalų peržiūrai. Jei, pavyzdžiui, vežimėliui galite skirti 200 eurų, ko gero, protingiau bus nusipirkti dėvėtą, bet kokybišką nei abejotinos kokybės, nežinomos firmos, bet naują. Jei perkate padėvėtą lovelę, tereikia įsigyti naują čiužinuką.

Moteris su kūdikiu / Vida Press nuotr.

Beje, lovelės vaikučiui tikrai neverta skubėti nupirkti prieš jam gimstant. Gali būti, kad norėsite jį guldyti šalia savęs, o gal jis bus verksniukas ir reikalaus nuolatinio sūpavimo vežimėlyje. Išlaukti, kol vaikelis kiek ūgtels reikėtų ir prieš įsigyjant naujus ar dėvėtus maniežą, vaikštynę, kabinamas supynes ir kitus daiktus. Tik vaikui augant pamatysite, ar jie reikalingi. Protinga būtų prieš perkant naujus ar padėvėtus maniežą, sūpuokles, šokliuką ir pan., trumpam pasiskolinti tuos daiktus iš pažįstamų mamų. Išvydus mažojo reakciją, bus lengviau apsispręsti, ar skirti lėšų minėtiems daiktams.

Daugelis mūsų augome su kitų vaikų (sesių, brolių, pusseserių...) išaugtais drabužėliais. Nemaža dalis mamų ir dabar mielai keičiasi vaikų išaugtais drabužėliais, batukais, judėjimo priemonėmis. Taip ne tik sutaupoma pinigų, bet mažinamas vartojimas, daiktai prikeliami antram gyvenimui, užuot atsidūrę šiukšlinėse. Taip pat mezgamas glaudesnis ryšys tarp artimų mamų ir jų vaikų.

Sutaupykite maitindama

Daugelis mamų sako, kad jei būtų žinojusios, kiek kainuos mišinėliai, būtų ilgiau maitinusios krūtimi. Maitinti krūtimi išties nieko nekainuoja, jau nekalbant apie naudą kūdikiui. Taip pat sutaupoma ne tik pinigų, bet ir laiko. Visgi, jei krūtimi nebemaitinate, galite nesirinkti brangių mišinukų, bet maitinti, kaip mūsų mamos ir močiutės (košytėmis, karvės pienu ir t. t.) Jei nusprendėte maitinti mišinėliais, pirkite didesnes pakuotes, naudokitės akcijų pasiūlymais, junkitės su kitomis mamomis – kai kurios parduotuvės taiko nuolaidas priklausomai nuo užsakymo dydžio.

Sutaupyti galima ir auginant kiek didesnį vaikutį. Nebūtina pirkti brangių tyrelių parduotuvėse, kuo puikiausiai jas galima pasiruošti ir namuose. Tiesa, klaidingai įsivaizduojame, kad vaikučiui košes ir tyreles reikia virti atskirai. Suprantama, jam negalima tiek prieskonių, riebalų ir pan. Visgi daugelį maitinimų galima ruošti maistą ir didesniems vaikams bei suaugusiesiems, ir mažyliams drauge. Išvirkite mėsą ar daržoves viename puode ir išgraibykite vaikučiui skirtą produktų dalį į atskirą indą, o likusį tuomet gardinkite prieskoniais, sviestu, grietine... Pusryčiams visai šeimai virkite grūdų, kruopų, dribsnių košes. Tai pat dalį neutralios košės nukabinkite į atskirą indą, o likusią gardinkite uogiene, sviestu, pienu ar kitais priedais. Kai vaikutis jau ragauja visų maisto produktų, pamažu pratinkite prie prieskonių (juk svečiuose, ar vaikų darželyje) visi valgo vienodą maistą.

Pratinkite prie puoduko

Vaikas ant puoduko / Shutterstock nuotr.

Bene brangiausiai, auginant vaikutį, atsieina sauskelnės. Jų, žinoma, reikia naujų. Norinčioms sutaupyti, galime patarti tris dalykus. Pirma, vietoj vienkartinių sauskelnių, naudokite medžiaginius daugkartinius skalbiamuosius vystyklus. Jei manote, kad tai per sudėtinga, prieš pirkdami sauskelnes patikrinkite bent keletą parduotuvių: net to paties pavadinimo sauskelnės skirtingose parduotuvėse gali kainuoti nevienodai. Perkant didesnes pakuotes vieneto kaina būna mažesnė: turint galvoje sunaudojamus kiekius, per mėnesį gali sutaupyti ne vieną eurą. Protingiausia ir pigiausiai kainuojanti išeitis būtų kuo anksčiau pratinti vaikutį gamtinius reikalus atlikti ant puoduko. Vidutiniškai naktipuodis kainuoja apie 10 eurų, o jo užteks ne vieneriems metams. Žinoma, pradžioje padidės skalbimo išlaidos, tačiau pratinti prie puoduko vis tiek reikės ir šlapių kelnyčių anksčiau ar vėliau neišvengsite, o štai išlaidas sauskelnėms galite sumažinti iki minimalių.

Dalykitės vaiko priežiūra

Jei yra žmonių, galinčių ir norinčių padėti prižiūrėti vaikus, neatsisakykite (žinoma, jei jais pasitikite). Auklės paslaugos išties atsieina apvalias sumas, net jei ją samdytumėte tik dienai ar kelioms valandoms, tad jei turite nedirbančią močiutę ar tetą, priimkite siūlomą pagalbą. Valandėlei ar kelioms vaiką gali sutikti prižiūrėti ir draugė. Visgi, geriausia vaiko piežiūrą dalytis abiems tėvams. Jei mamai kažkur reikia išsprukti, vaikas paliekamas tėčiui ir atvirkščiai. Patogiausia tokius „pabėgimus“ susiderinti prieš kelias dienas.

Svetur, tarp artimų daugių ir kaimynių populiarėja pamaininė vaikų priežiūra. Vieną dieną abiejų moterų vaikai leidžia laiką pas vieną, kitą dieną pas kitą bičiulę. Grafikas derinamas, kad būtų patogu abiem pusėms. Tiesa, jei tokia vaikų priežiūra priimtina jums ir jūsų bičiulei, vis tiek pirmiausiai reikėtų įsitikinti, kad ir vaikai gerai sutaria ir į svetimą žmogų reaguoja palankiai.

Nešvaistykite žaidimams ir pramogoms

Tikriausiai nėra tokios mamos, kuri ranką pridėjusi prie širdies pasakytų, kad vaikas žaidžia su visais žaislais ir nepūpso didesni ar mažesni kalnai nenaudojamų... Nelengva, tačiau tenka pripažinti, kad šiandien vaikai yra tiesiog aptekę žaislais. Bent kokius septynis pliušinius žaislus (kurie, beje, labai kaupia dulkes ir yra sunkiai valomi) vaikutis gauna vos gimęs. Gal jam ir prireiks vieno saldesniam miegeliui, o kito žaisti nuėjus pas gydytojus, bet likusieji tik užims vietą.

Kiek žaislų reikia mažyliui? / Fotolia nuotr.

Dažna vos dviejų metų mergytė turi bent dešimt įvairių lėlių. Vaidmenų žaidimams reikia daugiausiai keturių, lieka dar šešios, taip pat visi jų drabužiai, bateliai ir kiti reikmenys. Berniukui žaisti pakanka trijų skirtingo dydžio ar spalvų mašinėlių, tačiau dažniausiai jų turi nevienženklį skaičių, o kur dar konstruktoriai, indeliai, knygutės, virtuvėlė, kamuoliukai, pieštukai ir t. t. Tačiau artimieji kiekviena proga ir toliau dovanoja bent po kelis žaislus (gimtadienių, didžiųjų metų švenčių metu ir t. t.). Neatsispiriate ir jūs prašymui nupirkti dar ką nors. Kaip žinia, vaikiški žaislai tikrai nepigiai kainuoja, o naudos realios nelabai yra.

Būtų išmintinga visiems artimiesiems pasakyti, kad šiuo metu žaislų vaikai turi pakankamai ir užuot laidę pinigus dar vienai lėlytei ar mašinytei, nupirktų ką nors naudinga (trūkstamų priemonių į darželį ar mokyklą, drabužėlių ar tiesiog mėgstamą skanėstą). Jei kalbame apie krikštatėvius ir senelius, galima drąsiai pasikalbėti ir nutarti dovanoms skirtus pinigus dėti į vaiko fondą. Jei vaikai jau ūgtelėję, užuot švaisčius menkavertėms dovanoms, galima su vaiku nueiti į kiną, spektaklį, cirką, parodą ar kur nors išvykti.

Nepersistenkite organizuodami gimtadienių. Nebūtina susikviesti visos darželio grupės, ar trečios kartos giminaičių. Tėvai, seneliai, krikštatėviai ir pora vaikučių, su kuriais jūsų atžalai mielai leidžia laiką, – yra idealus svečių skaičius. Nepamirškite, kad tai ne oficialus priėmimas ar dviejų dienų trukmės puota. Parenkite keletą rankomis patogiai valgomų užkandžių, šiek tiek vaisių ir pavaišinkite tortu. O jis gali būti visai paprastas, keptas namuose, juk mažyliams nerūpi jo prašmatnumas – užpūs žvakelės ir vėl lėks žaisti. Jei švenčiate ūgtelėjusio vaiko gimtadienį, tarkitės kaip su suaugusiuoju ir paisykite jo nuomonės. Pasiūlykite jam pasirinkti, ar nori didesnės šventės ar rimtesnės dovanos, pavyzdžiui, dviračio. Jei vaikui svarbiau dovana, gimtadieniui atšvęsti pakaks torto ir sulčių.