Tatuiruočių meistras Domantas Parvainis: „Tatuiruotė niekada nepavers geresniu ar blogesniu nei visi kiti“

Domantas Parvainis / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Jis – žmogus, kurio piešiniai žmones puošia visą gyvenimą. Jo talentas ant žmonių kūnų atskleidžia įdomiausias istorijas ar užkoduoja asmeniškas paslaptis. Tatuiruočių meistras Domantas Parvainis (24) tiki, kad piešiniai ant kūno žmogaus nepaverčia jo geresniu ar blogesniu.

„Tatuiruotė – labai asmeniškas dalykas ir nebūtinai ji reiškia ar nereiškia tai, ką aplinkiniai galvoja, – paaiškina pašnekovas, bet perspėja, kad tatuiruotė nėra tik papuošalas. Prieš ją darant, reikėtų gerai pagalvoti, kad vėliau netektų gailėtis. – Tačiau, jei poelgiai buvo apgalvoti ir nuoširdūs, jų gailėtis neteks niekuomet.“

Domanto Parvainio tatuiruotės – tikroviškos ir tamsios (17 nuotr.)
+11

Kada ir kaip prasidėjo tavo, kaip tatuiruočių meistro, kelias? Galbūt tavo šeimoje yra menininkų, iš kurių paveldėjai talentą piešti? 

Viskas, kas susiję su tatuiruotėmis, prasidėjo 2010 metais, kai studijavau Danijoje, Multimedia Design and Communication specialybę. Atėjus laikui atlikti praktiką, išvažiavau į Švediją, kur ir prasidėjo tikrasis mokymasis daryti tatuiruotes. Su mano specialybe tai neturėjo absoliučiai jokio ryšio, tačiau aš jaučiau didžiulį ryšį dar net nepradėjęs jos atlikti. 

Domanto Parvainio tatuiruotės / Asmeninio archyvo nuotr.

Kita vertus,  pradėjau piešti dar tada, kai buvau vaikas. Ypač patikdavo perpiešti peizažus nuo atviručių ir panašiai. Penktoje klasėje pradėjau mokytis Šiaulių dailės mokykloje ir po 4 metų ją baigiau. Tačiau pabaigus, kelerius metus buvo dingęs noras kurti. Negaliu atsakyti kodėl, galbūt todėl, kad  kiti dalykai tuomet atrodė svarbesni. O meninį polinkį manau paveldėjau iš tėčio, kuris vienaip ar kitaip visada buvo susijęs su kūryba.

Kada padarei pirmąją tatuiruotę ir kam? Kokia ji buvo? 

Pirmąją savo tatuiruotę padariau dar net nepradėjęs atlikti praktikos. Aišku, tai buvo mažas ir labai paprastas piešinys, tačiau tada, tai atrodė labai rimta (šypsosi.) Streso užteko. Manau, nėra labai svarbu, kuri tatuiruotė buvo pirmoji ar antroji, svarbu yra jausti, kad, padarius dešimt ar daugiau, toliau seka geresni, įdomesni ir tvirtesni darbai. Tai ir skatina judėti toliau.

Kiekvienas tatuiruočių meistras turi savo braižą. Koks tavasis?

Sudėtingas klausimas. Tiesa, kad visi tokia veikla užsiimantys turi savo braižą, tai kaip charakteris, kurį pakeisti ar apibūdinti yra labai sunku. Kiekvienas meistras, turi savo mėgstamą stilių, kuris tuo momentu jam atrodo priimtiniausias ir turintis daugiausiai vietos išreikšti save. Netgi ir į tą pačią kategoriją skirstomos tatuiruotės, darytos vis kitų meistrų, yra labai skirtingos ir įdomios. Bandant apibūdinti savo braižą, tikriausiai sakyčiau, kad tai rimtų temų ir tamsios, kūrybine ir technine prasme, tatuiruotės. Taip pat, labai mėgstu dirbti su portretais. (Čia galite pamatyti daugiau Domanto darbų.)

Kuo turi pasižymėti geras tatuiruočių meistras? Ar užtenka tik mokėjimo piešti?

Mokėti piešti, daugiau ar mažiau – privalu ir būtina. Lygiai taip pat, kaip ir mylėti tai, ką darai. Tai patys svarbiausi dalykai, kuriuos reikėtų jausti pradedant domėtis tatuiruočių darymu. Mano manymu, tatuiruočių meistro definicija susideda iš labai daug smulkių dalelių, prieš tai minėtos tėra tik lašas jūroje. Pasaulyje gausu žmonių, kurie užsiima šiuo menu, bet nebūtinai jie yra tatuiruočių meistrai. Privalu gyventi tuo, kurti.

Domanto Parvainio tatuiruotės / Asmeninio archyvo nuotr.

Ar taip pat mielai tatuiruoji drugelius ant kaklo ir širdeles ant riešo? Ar gali tatuiruočių meistras rinktis, ką jam patinka tatuiruoti? 

Dabar stengiuosi užsiimti darbais, kurie mane domina kaip asmenybę. Norisi, kad klientas nebūtų vien tik klientas, bet daugiau artimas man mąstymu ir pažiūromis. Taip dirbti yra kur kas lengviau ir maloniau. Jaučiu, kad žmonės, besikreipiantys su darbais, kurie manęs nedomina, gali būti nuvilti vien todėl, kad negalėsiu jiems atiduoti viso savęs ir įgyvendinti jų prašomos vizijos.

Sutinku, kad tai skamba keistai. Tiesiog prieš kreipiantis į meistrą dėl vienokio ar kitokio darbo, pirmiausia reikėtų gerai suprasti, kad tatuiruotė – tai ne tik papuošalas. Taip pat derėtų apmąstyti savo idėją, pažiūrėti jau įgyvendintus meistrų darbus. Esant galimybei – nueiti ir pabendrauti akis į akį. Tokiu atveju, išsirinkti tą meistrą, kuris atrodo tinkamiausias.

Ar esi kada nors atkalbėjęs kažką nuo tatuiruotės darymo? Kas būna, jei matai, kad žmogus ketina darytis tatuiruotę, dėl kurios vėliau tikrai gailėsis?

Taip. Ir ne kartą. Stengiuosi savo subjektyvios nuomonės nesprausti, tačiau matydamas, kad žmogus tikrai nėra pasirengęs ir galimybė, jog jis/ji gailėsis ateity, yra didelė, visada griežtai atsisakau, o nepavykus atkalbėti tiesiog mandagiai nukreipiu pas kitą meistrą.

Yra buvę nemažai atvejų, kai teko bendrauti su jaunais žmonėmis, kurie savo pirmąją tatuiruotę nori turėti ant kaklo, plaštakų, rankų, kojų pirštų ir net ant veido. Tokiu atveju griežtai atsakau ir bandau paaiškinti, kad tai nėra protinga. Beje, gyvename Lietuvoje, kur dar vis yra nemažai žmonių, kuriuos tatuiruotės gąsdina ar neigiamai veikia, todėl būtina gerai apsvarstyti, nes visgi gyvename atviroje visuomenėje.

Pati turiu keletą tatuiruočių, tad aplinkiniai kartais klausia, ar nesigailėsiu jas pasidariusi, kai būsiu sena, kai oda susiraukšlės ir pan. Kokia tavo nuomonė apie tatuiruočių vaidmenį bėgant laikui ir keičiantis gyvenimui? Juk daugelis irgi sako, kad pasidaręs tatuiruotę matomoje vietoje, gali pamiršti apie prestižinį ar valdininko vardą. 

Klausti žmogaus su tatuiruote tokio klausimo, mano nuomone, yra mažų mažiausia nepagarba jam. Kaip ir minėjau, tatuiruotė nėra papuošalas, todėl, kaip kas atrodys pasenus, man nėra labai svarbu. Bėgant laikui žmogus, žinoma, keičiasi, tačiau, jei poelgiai buvo apgalvoti ir nuoširdūs, jų gailėtis neteks niekuomet.

Manau, kad daugelį iš mūsų vis dar dusina, atsiprašant, supuvusios visuomenės dulkės. Reikėtų gerbti asmens pasirinkimus ir nekreipti dėmesio į vis dar daugelį apimantį savanaudišką jausmą, kad vienokia ar kitokia tatuiruotė man nepatinka, todėl tas žmogus yra vienaip ar kitaip man nepriimtinas. Tatuiruotė niekada nepavers geresniu ar blogesniu nei visi kiti. Tatuiruotė – labai asmeniškas dalykas ir nebūtinai ji reiškia ar nereiškia tai, ką aplinkiniai galvoja.

Ar yra tatuiruočių, kurių nepatartum darytis? (pvz., išsitatuiruoti mylimojo/mylimosios vardą, nes paskui gali išsiskirti ir pan.)

Stengiuosi neteisti ir gerbti visų nuomonę, tačiau bent jau paklausti tikrai paklausčiau (šypsosi.)

Kokią keisčiausią tatuiruotę esi daręs? Ar dar yra tatuiruočių ir vietų, kuriose jos daromos, kurios tave nustebintų?

Sunku išskirti keisčiausią, nes kartais tos, kurios man atrodo keistos, kitam žmogui pasirodys labai priimtinos ir atvirkščiai. O dėl kūno vietų, šiuo metu jau niekas nebestebina, nebent žmonių kūrybingumas.

Kokia tatuiruotė pareikalavo didžiulių pastangų, kruopštumo? Kuri buvo tikrai įsimintina? Kiek ilgiausiai esi daręs tatuiruotę?

Visada iš paskutinių jėgų stengiuosi vadovautis tuo, jog kiekvienas mano apsiimtas ir pradėtas darbas turi būti pabaigtas su tokia pat meile ir atsidavimu. Visos jos reikalauja didžiulių pastangų: gerai apmąstyti, nupiešti, pritaikyti ir įgyvendinti. Ilgiausiai, manau, esu užtrukęs apie 13-14 valandų, tačiau čia išskirtiniai atvejai. Didesni projektai kartais pareikalauja ir 50 valandų ar net dar daugiau. Tuo atveju darbas yra skirstomas į sesijas, tarp kurių turi būti daromos bent 10 dienų pauzės, kad jau padarytas progresas užgytų. Yra nemažai žmonių, kurie kreipiasi su norais pasidaryti „visą nugarą“ šiandien ir per vieną dieną, tačiau tai tiesiog abipusiai fiziškai neįmanoma.

Savo darbais esi garsus ir už Lietuvos ribų. Kur užsienyje esi daręs tatuiruotes ir ar jautiesi žinomas tarp tatuiruočių meistrų?

Esu dirbęs nemažai Europoje, tačiau nesijaučiu garsus ar dar kitaip geresnis už kitus, taip pat sunkiai dirbančius ir atiduodančius viską. Esu tik laimingas, kad vis daugiau žmonių nori iš manęs to, ką aš labiausiai mėgstu jiems suteikti.

Meistrai dažniausiai žino apie vienas kitą interneto dėka. Taip pat lankosi ir susitinka suvažiavimuose, kurių gausu visame pasaulyje. Labai malonu yra ir tai, kad šios srities žmonės dažniausiai labai šilti. Dalinasi ir kuria kartu.

Ar turi savo tatuiruočių saloną? Ar to reikia meistrui? Gal smagu ir naudinga keliauti po pasaulį ar Lietuvą ir per tokias viešnages daryti tatuiruotes daugelyje miestų?

Savo tatuiruočių salono neturiu. Šiuo metu man jo nereikia, nes noriu susikoncentruoti vien į darbą. Kol būnu Lietuvoje dirbu Šiauliuose „Totemas Tattoo“ studijoje. Keliauti, manau, yra būtina, nes tik taip išeina pabėgti nuo nusistovėjimo ir savojo aš, kurį taip gera kartais atgaivinti naujais įspūdžiais ir potyriais (šypsosi.)

Skaitykite daugiau