Tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“: meninės vertės muzika – nemokamai

Tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“  / Organizatorių nuotr.
Tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“ / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-07-05 17:08
AA

Tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“ ir vėl kviečia į kasmetinį susitikimą senosios pilies apsuptyje. Dvidešimt pirmą kartą organizuojamas renginys vyksta tragiško karo Ukrainoje šmėklos šešėlyje. Skaudžias jo pasekmes jaučia ir menininkų bei muzikų pasaulis.

Festivalio organizatoriai – Laima Kuzmickaitė-Milašienė, Gediminas Maciulevičius, Danielius Vėbra ir Benjaminas Želvys – parengė naujas, spalvingas koncertines programas, kuriomis kokybiško atlikimo bei aukštos meninės vertės muzika mėgausis visi, taipogi ir tie, kurie neišgali įsigyti bilietų į teatrų ir koncertų sales, nes festivalio renginiai yra nemokami. Pagrindiniuose renginiuose prie Kauno pilies šiemet žiūrovai išvys jaunų dainininkų būrį, šiuolaikiškos klasikos baleto šokius, išgirs įdomias muzikos garsais papasakotas istorijas. Vienas didžiųjų festivalio koncertų kvies drauge suktis garsiosios Štrausų šeimos atstovų sukurtų melodijų ritmais, o apie lietuviškojo rašto ištakas primins koliažinė opera „Mažvydas“. Mažesnėse erdvėse festivalis pristato aštuonias skirtingo turinio koncertines programas.

Opera „Mažvydas“ / M.Vitėno nuotr.

Mindauginės prie Kauno pilies

Tačiau didžiausias dėmesys bus skiriamas festivalio pavadinimą įkvėpusios erdvės renginiams. Liepos 5 d. žiūrovus kvies unikalus muzikinis spektaklis – valstybinio ansamblio „Lietuva“ koliažinė opera „Mažvydas“, jungiantis istoriją ir poeziją, realius faktus ir kūrybos laisvę, pasakojantis apie pirmosios lietuviškos knygos – „Katekizmo“ – gimimą, jos autorių Martyną Mažvydą, jo dramatišką ir sudėtingą gyvenimą, apie lietuvybės sklaidos sąlygas, iššūkius ir realybę XVI amžiuje, didelių politinių ir religinių permainų fone.

„Muzikinis spektaklis „Mažvydas“ statytas jau pagal naujausią ansamblio kryptį – gyvą istoriją. Ji apima plačiau nei tautinį meną, apeliuoja į gilesnes dvasines, identiteto ir prasmės vertes. Čia svarbios žmogaus, šalies ir bendros patirtys. Žodis „gyva“ šiuo atveju taip pat koreliuoja su aktualumu, istorijos perteikimu šiuolaikiškai per meną, kas svarbu auditorijai ir skatina ansamblį tobulėti“, – pasakoja ansamblio „Lietuva“ vadovė Edita Katauskienė. Vadovei antrina koliažinės operos režisierius Kęstutis Stasys Jakštas: „Tai įkvepia tikėjimo, kad ir vieno žmogaus padaryti darbai nulemia visos tautos egzistencinę ateitį. Pats projektas išskirtinis tuo, kad gimė žanriškai naujas kūrinys, atliekamas netradicine maniera.“

Spektaklyje dainuos Giedrius Arbačiauskas, Monika Marija, Mantas Jankavičius, Rokas Laureckis, Jovita Vaškevičiūtė, Saulius Vasiliauskis, Martynas Žukauskas. Šalia „Lietuvos ansamblio“ spektaklyje gros ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica Humana“, bei Lietuvos kariuomenės orkestro varinių pučiamųjų instrumentų grupės muzikantai.

Opera „Mažvydas“ / M.Aleksos nuotr.

Liepos 6 d. prie pilies skambės koncertas „Girdėtas ir negirdėtas Štrausas“. Programoje išgirsime jau puikiai žinomų Štrausų šeimos sukurtų opusų, tačiau festivalio organizatoriai, kaip ir kasmet, stengėsi rasti kuo nustebinti savo ištikimuosius žiūrovus. Šiais metais pasikviesti festivalio „svečią“ – Štrauso muziką – pagelbėjo ukrainietė dirigentė Oksana Madaraš, kuri jau daugiau nei dešimtmetį ypatingai domisi Straussų šeimos muzikiniu palikimu. Dirigentei svarbu ne tik pateikti klausytojams naujų, negirdėtų straussianos opusų, bet ir ieškoti išradingų, smagių jų interpretacijų, netikėtų, gal net šokiruojančių elementų. Tad koncerte prie pilies skambės nemažai į dienos šviesą iškeltų kūrinių, kurie, nupūtus laiko dulkes, šiais metais pilies kloniais skries pirmą kartą. Didžiąją koncertinių numerių dalį sudarys Johano Štrauso sūnaus opusai, bet išgirsime ir Johano Štrauso tėvo, bei Jozefo Štrauso melodijas.

Koncerto programą atliks Kauno valstybinio muzikinio teatro meniniai kolektyvai, ypač daug koncerto fragmentų šoks teatro baleto trupė drauge su festivalio svečiais – Kijevo nacionalinio akademinio

operetės teatro baleto trupės šokėjais, kuriuos į Lietuvą atlydėjo jų trupės vadovas Vadim Prokopenko. Programą papuoš ir jaunųjų muzikinio teatro solistų Gabrielės Bukinės, Ievos Goleckytės, Ingridos Kažemėkaitės, Andriaus Apšegos, Egidijaus Bavikino, Žygimanto Galinio ir Tomo Pavilionio pasirodymai, o tarp jų – Kaune dar neregėta viešnia iš Austrijos – aktorė ir dainininkė Domenica Radlmaier. Kūrėja profesionalią meninę veiklą vysto įvairiose meno srityse – nuo vaidmenų dramos ir miuziklų spektakliuose iki dainavimo kabareto stiliaus koncertuose. Tačiau didžiausia jos aistra – klasikinė muzika, kurią ji propaguoja ne tik dainuodama, bet ir pasakodama apie ją įvairioms auditorijoms. Beje, praėjusiais metais Etlingeno pilies festivalyje ji debiutavo būtent su J.Štrauso muzika – dainavo Rozalindos partiją valsų karaliaus operetėje „Šikšnosparnis“.

Opera „Mažvydas“ / M.Aleksos nuotr.

Įspūdingą Štrauso muzikos fiestą diriguos Jonas Janulevičius, O.Madaraš, Julius Geniušas ir Virgilijus Visockis. Renginius ves aktorius, laidų vedėjas Gintaras Mikalauskas ir solistė Ieva Vaznelytė.

Tradiciškai pertraukos metu 21 valandą, liudydami tautos bendrystę ir minėdami Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, festivalio žiūrovai, atlikėjai ir visi susirinkusieji drauge su viso pasaulio lietuviais giedos Tautinę giesmę.

22.45 val. vakarą iškilmingai užbaigs misterija „Vilniaus sapnas“ – kupina šviesų, meno kūrinių, teatro ir šokio bruožų. Renginys truks apie 20 minučių, stebins įspūdingomis projekcijomis, įkvepiančiais pasirodymais bei užburiančia muzika ir anonsuos kitais metais švenčiamą 700 metų Vilniaus įkūrimo jubiliejų.

Didieji koncertai prie Kauno pilies

Liepos 5 d. 20 val. – koliažinė opera „Mažvydas“

Liepos 6 d. 20 val. – koncertas „Girdėtas ir negirdėtas Štrausas“

21 val. – Tautinė giesmė

22.45. – misterija „Vilniaus sapnas“

Renginiai nemokami.