Taisyklės, kaip elgtis darbo kolektyvo vakarėlyje

Vakarėlis / Shutterstock nuotr.
Vakarėlis / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: „Edita“
2013-08-23 17:00
AA

Savijautą darbe lemia ne tik darbo pobūdis, atlyginimas, palankus vadovo požiūris į tave, bet ir santykiai su kolegomis.

Jei įmonės atmosferą nuodija konfliktai, intrigos, patikėk, nepadės nei itin mėgstama veikla, nei geri rezultatai, nei šefo palankumas, nei geras atlyginimas. Bendri pietūs, išvykos, kolektyvo vakarėliai, kasdieniai pokalbiai prie kavos puodelio – visi šie ritualai padeda palaikyti draugiškus santykius. Todėl neužsidarykite siaurame artimiausių kolegų rate. Jei dirbate didesnėje organizacijoje, naudokitės progomis plėsti pažinčių ratą. Geras būdas – dalyvauti bendruose renginiuose.

 

1. Dalyvauti būtina

 

Klystate manydama, kad privalomų renginių laikai baigėsi. Ateiti į darbo vakarėlį tiesiog būtina, net jei esate labai užsiėmusi. Kitaip kolegos manys, kad demonstratyviai siekiate išsiskirti, ignoruojate bendrąsias kolektyvo vertybes ar netgi esate nelojali įmonei. Tokius dalykus žmonės sunkiai atleidžia, ypač ne draugams, o bendradarbiams.

Pakviesta dalyvauti jokiu būdu nesakykite, kad jums tai neįdomu, nuobodu, nebus ką veikti. Jei tikrai nenorite dalyvauti, pasistenkite, kad bent jau priežastis atrodytų itin įtikinama. Tik nepiktnaudžiaukite atsisakinėdama. Užuot visai nedalyvavusi vakarėlyje, geriau sutikite dalyvauti ir išvykite anksčiau – tai etiketas leidžia. Tiesa, apie tai taip pat savo kolegas verta įspėti iš anksto, sugalvojus gana rimtą priežastį. Kas žino, gal po taurės vyno, gardžių užkandžių ir malonių pokalbių su bendradarbiais nusiteikimas išvykti anksčiau netikėtai ims ir pasikeis...

 

2. Įvaizdis – nors ir ne viskas, bet svarbu

 

Vakarėlis – puiki proga atrodyti kitaip, geriau nei darbe. Jūsų apranga turėtų skirtis nuo tos, kurią renkatės įprastą darbo dieną. Žinoma, nederėtų pulti į kraštutinumus ir labai smarkiai keisti savo įvaizdžio, iš pilkos pelytės virsti seksualia pupyte – šventė baigsis, o įspūdis liks ilgam (jei vakarėlyje pasirodysite vilkėdama itin trumpą suknelę su labai gilia iškirpte, vyriškos lyties kolegos galbūt gali liautis žiūrėję į jus kaip į lygiavertę, kompetentingą bendradarbę).

 

3. Jokių pokalbių apie darbą

 

♦ Vakarėlio metu kalbėkite tik lengvomis temomis. Venkite konfliktu galinčių virsti pokalbių apie politiką, religiją, seksualinę orientaciją ir pan. Ir, žinoma, apie darbą. Jei šnekėsite apie jį, atrodysite tiesiog nuobodi arba karjeristė, kuri padarytų bet ką, kad tik priverstų vadovą nusišypsoti.

♦ Tokių renginių metu nedera burbėti, skųstis savo problemomis. Apskritai nėra jokio reikalo su kolegomis kalbėti apie save.

♦ Neapkalbėkite kolegų nei darbe, nei kolektyvo vakarėliuose. Nei tų, kurie šalia linksminasi, nei tų, kurių tuo metu nėra šalia. Net kalbėdamasi su kuo nors vienu ar savoje kompanijoje turėtum laikyti liežuvį už dantų, nesvarbu, ką kolegos krėstų – padaugintų alkoholio, lamdytųsi už kampo ar tiesiog vilkėtų neskoningais drabužiais...

♦ Būna, kolega per daug išgeria ir pradeda pernelyg atvirai pasakotis. Tokio pokalbio geriausia kaip nors išvengti. Kolega išsiblaivys ir jausis labai nesmagiai, jei apskritai negalvos, kad nuo šiol keliate grėsmę jo karjerai (nes žinote silpnąsias jo vietas). O jei pokalbio išvengti nepavyksta? Ką gi, klausykitės, bet verčiau neįsijausdama ir nekomentuodama. Tikriausiai nereikia priminti, kad tokio pokalbio negalima perpasakoti kitiems...

♦ Dar blogiau gali būti alkoholinių gėrimų padauginusio kolegos agresyvus elgesys, noras kažką išsiaiškinti, sudėti taškus virš „i“... Čia jau tikrai nelieka nieko kita, kaip tik bet kokia kaina atsitraukti – tik taip išvengsite galimo konflikto.

 

4. Nebūkite familiari

 

Jausmas, kad vakarėlyje su vadovu galite elgtis laisvai, kaip su sau lygiu (ypač kai nemažai išgeriate), gali pastūmėti į neapgalvotus pasisakymus. Neužsimirškite.

Kita vertus, įmonės vakarėlis – puiki proga su vadovu pabendrauti neformalioje aplinkoje. Jei sugebėsite su šefu užmegzti pokalbį jį dominančia tema, žiūrėk, gal atsiras proga jam papasakoti ir kokių savo pasiūlymų ar pasirodyti išradinga asmenybe. Tik nebūkite pernelyg atvira, familiari. Tegul santykiai su vadovu neperžengia įprasto etiketo taisyklių ribų.

 

5. Jauskite saiką ir netapkite rakštimi

 

Darbo vakarėlio metu šiukštu nepadauginkite alkoholinių gėrimų, nešokite ant stalo viliotinio ir neflirtuokite su vedusiais kolegomis, ypač jei šalia yra jų antrosios pusės. Žinoma, nedera demonstratyviai nepaisyti kvietimo išgerti, pvz., už įmonės sėkmę. Bent jau taurę pakelkite ir priglauskite ją prie lūpų. Bet protingas žmogus visada randa aukso viduriuką.  

Beje, per vakarėlį dera saikingai ne tik gerti, bet ir valgyti. Žmonės čia susirenka pasilinksminti, smagiai pabendrauti, o ne prisikimšti. Nepradėkite prie stalo zirzti, kad valgiai jums neskanūs, morališkai pasenę ar ne tokie, kokius galite valgyti. Žodžiu, netapkite rakštimi – rinkitės arba ne iš to, kas patiekta, bet negadinkite kitiems nuotaikos.

Jei esate vakarėlyje, kuriame visi linksminasi, o jūsų nelabai ką pažįstate, neramstykite sienų, nutaisiusi niūrų žvilgsnį – taip su kolegomis niekada artimiau nesusipažinsi. Drąsiai ženkite pirmąjį žingsnį.

 

Dar keli pravartūs pastebėjimai

 

► Linksėkite

 

Jei jums simpatingas žmogus ką nors pasakoja grupei žmonių, prieikite ir reikiamu metu linktelėkite jam pritardama. Taip užmegsite dialogą, tarsi sakydama: „Aš tave suprantu, visiškai su tavimi sutinku, tu teisus, man labai įdomu.“ O pasakotojas norom nenorom vis dažniau pradės žiūrėti į tą, kuris į jo pasakojimą taip aktyviai ir pritariamai reaguoja.

 

► Negaiškite laiko veltui

 

Jei jus vargina kieno nors draugija, o įgimtas drovumas, mandagumas neleidžia to žmogaus palikti vieno, palaukite, kol jo kas nors ko nors paklaus, o tada greitai sprukite tolyn.

 

► Judėkite

 

Jei norite būti pastebėta, kuo daugiau šmėžuok kitiems prieš akis. Kad ir dažniau pereidama erdvę, kurioje švenčiama. Ir šypsokitės – žinoma, ne sau, o aplinkiniams.

Suvokusi, kad jau užtektinai pabendravote su žmogumi, kuris jums buvo įdomus ir kad jau atėjo laikas keisti buvimo vietą, iš anksto apgalvokite, kur eisite. Nes jei kiek paėjusi sustosite ir susimąstysite, kur traukti toliau, žmogus, su kuriuo ką tik kalbėjotės, nuspręs, kad jums mielesnė vienatvė nei jo draugija.

 

► Užsiimkite gerą vietą

 

Vienas kitą seniai pažįstantys žmonės mėgsta stoviniuoti šalia vienas kito. Tai pasąmonėje asocijuojasi su tarpusavio simpatija ir saugumu. Taigi jei žmogus jums patinka, stokitės šalia jo, o ne priešais jį – taip sukursite psichologiškai gerą atmosferą.

 

► Bijote užmegzti pokalbį, nežinote, kaip jį palaikyti? Prisiminkite dar D. Karnegio suformuluotus principus:


♦ Nuoširdžiai domėkitės pašnekovu.

♦ Šypsokitės.

♦ Žmogui visada maloniai skamba jo vardas, todėl dažnai minėkite jį.

♦ Atidžiai klausykitės.

♦ Kalbėkitės apie tai, kas domina pašnekovą.

♦ Leiskite kitam pasijusti reikšmingam ir darykite tai nuoširdžiai.

 

Kodėl darbdaviai rengia vakarėlius?

 

Todėl kad nori, jog jų pavaldiniai jaustųsi labiau patenkinti. Įrodyta, kad laimingesni žmonės geriau dirba, rečiau serga, turi mažiau žalingų įpročių, yra kūrybingesni, labiau linkę negailėti energijos ir laiko, padeda kurti optimistinę darbo nuotaiką ir palankų mikroklimatą, o už organizacijos ribų elgiasi kaip tikri jos atstovai – apie darbą tik gerai arba nieko.