Tailande kelionių verslą kuriantis R. Širvinskas-Makalius: „Sėkmė Lietuvoje paskatino pabandyti plėstis“

Rimvydas Širvinskas-Makalius / Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Dalia Daškevičiūtė
Publikuota: 2018-05-09 18:27
Prieš kelias dienas buvo pranešta, kad kelionių entuziastas bei ekspertas Rimvydas Širvinskas-Makalius, kartu su jo prekės ženklą valdančios įmonės UAB „Traveldeals LT“ bendraturčiu Dariumi Lebedzinsku, steigia kelionių firmą „Makalius Thailand“ Tailande. Užmojai – dideli: per keletą metų tapti vietinės rinkos lyderiais. Apie tai ir kalbamės su Rimvydu ir Dariumi.

Kodėl Tailandas?

Rimvydas: Makaliaus projektą Lietuvoje pradėjau kartu su dabartiniu verslo partneriu Dariumi Lebedzinsku. Mūsų šalyje projektas per aštuonerius metus išaugo iš kelionių tinklaraščio iki vieno iš didžiausių kelionių organizatorių Lietuvoje. Ši sėkmė ir keliautojų pasitikėjimas mumis paskatino pabandyti plėstis ir į užsienį.

Iš pradžių svarstėme apie Latviją, kitas aplinkines šalis. Tačiau pradėję organizuoti keliones į Tailandą supratome, kad tai būtų puiki galimybė pasibandyti gerokai už Lietuvą didesnėje rinkoje.

Darius ėmė labiau gilintis į Tailando verslo kūrimą, ten keliaudavo domėtis įmonės įkūrimo subtilybėmis ir ieškoti darbuotojų, o aš valdžiau mūsų projektą Lietuvoje. Galiausiai pasitarėme ir nusprendėme: šiemet – pats geriausias laikas išbandyti jėgas Tailande.

Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.

Darius: Tailando vietinė turizmo rinka auga tris kartus sparčiau, nei turizmo augimo vidurkis pasaulyje, tad mes tuo norime pasinaudoti. Per 3 veiklos mėnesius soc. tinkle „Facebook“ Makaliaus Tailando gerbėjų puslapis aplenkė lietuviškąjį... Taip pat yra įrašų soc. tinkluose, kuriuos pamatė daugiau nei 4,5 milijono tajų.

Kaip tailandiečiai reaguoja, vertina pavadinimą „Makalius“?

Darius: Jiems pavadinimas, kaip jie patys sako, „skamba europietiškai“... Skambesys žavus, tačiau yra keli žodžio „Makalius“ tarimo būdai, todėl logotipe planuojame užrašyti įmonės pavadinimą tailandietiškai: jų rašyboje galima užkoduoti tarimo būdą.

Vietinės rinkodaros agentūros patarė nekeisti pavadinimo, nes mūsų vizualus įvaizdis Azijoje atrodo labai gerai, palyginus su kitomis panašiomis įmonėmis ir projektais. Įmonės direktorė Nam pasakojo, kad jau sutinka žmonių, kurie įsiminė bėgančias kojytes mūsų logotipe, bet ne pavadinimą – jam reiks daugiau laiko.

Jau turite biurą Bankoke. Kas jame dirba ir kas rašo jūsų tinklalapį tajų kalba?

Makalius Tailande būsiu ne aš: tam radome vietinį keliautoją tinklaraštininką, vardu Brightas.

Rimvydas: Šiuo metu labai jaukiame biure jau darbuojasi penki „Makalius Thailand“ komandos nariai. Vienas jų – lietuvis Andrius, gyvenantis Tailande. Tailandietė Nam – su ja susipažinome prieš porą metų, kai pradėjome organizuoti keliones į Tailandą. Ji buvo „priimančioji organizacija“ – įmonė, kuri pasirūpina mūsų keliautojais lietuviais ir organizuoja ekskursijas po Tailandą. Dabar šią funkciją perims naujasis projektas – viską organizuosime patys. Taip pat įmonėje dirba tinklaraštininkai, atsakingi už tekstus tajų kalba mūsų makalius.co.th puslapyje.

Įdomu tai, kad Makalius Tailande būsiu ne aš: tam radome vietinį keliautoją tinklaraštininką vardu Brightas. Jis keliauja po Tailandą ir rašo kelionių patarimus, atsiliepimus apie viešbučius.

Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.

Ketinate pakartoti Lietuvoje padarytą sėkmę – per kelerius metus tapti lankomiausiu kelionių portalu Tailande, taip pat – rimtai konkuruoti su vietiniais kelionių organizatoriais. Kaip tą ketinate padaryti?

Rimvydas: Žinoma, reikia užsibrėžti tikslus ir jų siekti – kitaip einama nekryptingai ir nesėkmingai. Kol kas mes niekur neskubame – visų pirma, norime užsitarnauti žmonių pasitikėjimą ir pripratinti juos sekti geriausius kelionių pasiūlymus bei skaityti patarimus tailandietiško Makaliaus variante. Tapti lankomu (ir lankomiausiu), populiariu (ir populiariausiu) portalu ketiname siūlydami kokybišką turinį, vertingus patarimus ir tikrų kelionių ekspertų, puikiai išmanančių apie savo šalį bei užsienį, suplanuotus turus bei keliones.

Tokiame versle man ypač svarbu žmonių pasitikėjimas – esu nepaprastai dėkingas visiems, kurie nuo pirmų Makaliaus žingsnių pasitikėjo manimi ir į mūsų rankas atidavė suplanuoti nepamirštamas atostogas. To paties norime ir Tailande – žinome, kad tam reikia daugiau laiko, nei tiesiog išsipirkti daug reklamos ir pradėti pardavimus. Nieko nėra svarbiau už pasitikėjimą – grąža gali ir palaukti.

Seniau organizavote keliones lietuviams į Tailandą, dabar ten organizuosite ir vietines bei išvykstamąsias keliones. Kuo skiriasi lietuvių ir užsieniečių įpročiai, poreikiai Tailande? Juk analizavote rinką.

Rimvydas: Įdomiausias skirtumas, matyt, tai, kad išanalizavus rinką paaiškėjo, jog vietiniai beveik nesinaudoja elektroniniu paštu – skirtingai nuo lietuvių! Skiriasi jų naudojamos mobiliojo telefono susirašinėjimo programėlės, užsakymo būdas: jeigu tailandiečiui patinka kelionė, jis tiesiog parašys žinutę ar paskambins – nemėgsta gilintis ir domėtis, kaip ją užsisakyti internetu, ką spausti ir panašiai.

Linksmas faktas – tajai nemėgsta kinų turistų, todėl stengiasi rasti tas vietas savo šalyje, kurioje jų nebūtų.

Kitaip nei lietuviai, tajai labiau linkę keliauti po savo šalį (žinoma, ir dėl jos dydžio), nei į užsienį, todėl ten labai stipriai išvystytas vietinis turizmas. Tajai labiau linkę keliauti su šeima, o ne su draugų kompanija ar vieni – tai itin skiriasi nuo lietuvių įpročių. Retai kuris vietinis gali sau leisti išvykti atostogų 2 savaitėms, kaip tai įprasta (ir privaloma) Lietuvoje: ten to tiesiog neleidžia darbdaviai. Tajai įpratę atostogų keliauti dukart per metus. Linksmas faktas – tajai nemėgsta kinų turistų, todėl stengiasi rasti tas vietas savo šalyje, kurioje jų nebūtų.

Tailandas mėgstamas užsieniečių dėl gerų paslaugų ir kt. kainų. Ar tai, kad sparčiai auga susidomėjimas Tailandu kaip kelionių kryptimi, nepaskatins ten ženklaus kainų augimo (kas galbūt lemtų žmonių norą keliauti kitur, kur pigiau)?

Rimvydas: Tailandas jau dabar yra pakankamai nepigi šalis. Atlyginimai, beje, praktiškai nesiskiria nuo lietuviškų. Apgyvendinimas, vietiniai skrydžiai, ekskursijos, maitinimas prieš 10 metų žavėjo lietuvius, o dabar žemomis kainomis nebevilioja – viskas pabrango. Toliau nuo turistinių vietų galima rasti ir itin pigių maitinimo įstaigų (esu valgęs pagrindinį patiekalą užeigoje už 1 dolerį). O masažo kainos gundo praktiškai visur – už valandos masažą gali mokėti vos 4–6 eurus. Ir kaip tuo nesinaudoti kasdien?

Turistų srautai Tailande itin dideli, tačiau tai tik įrodo, kad ten keliauti verta: daugybė lankytinų objektų, kultūra, nepaprastai skanus maistas (man – skaniausias pasaulyje!) ir geri masažai. Nuostabūs paplūdimiai, jaukios salos, istoriniai miestai. Mane nepaprastai sužavėjo sostinė Bankokas: ten man nepakako net ir trijų dienų.

Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.
Asmeninio archyvo nuotr.

Noriu pridurti, kad esu nepaprastai laimingas darydamas tai, kas man patinka – atradęs veiklą, kuri niekada neatsibosta. Kiekvieną dieną su dideliu noru keliauju į darbą, naktimis prisisapnuoju įvairiausių idėjų, ką dar būtų galima įgyvendinti turizmo pasaulyje: pabudęs užsirašau į šalia esančią užrašų knygutę, o vėliau bandau jas įgyvendinti. Kitąmet Makaliaus projektas švęs dešimties metų gimtadienį ir man vis sunkiau patikėti, kaip greitai bėga laikas ir kiek visko mano gyvenime jau spėjo įvykti. Norėčiau visiems palinkėti atrasti tai, kas taptų ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdu!

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai