Tailande gyvenantys lietuviai išgyvena dėl oloje įstrigusių vaikų ir perspėja būsimus keliautojus

Mantas Pralgauskas Tailande gyvena 6 metus / Asmeninio albumo nuotr.
Mantas Pralgauskas Tailande gyvena 6 metus / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-07-07 19:12
AA

Nors Tailandas daugeliui - nerūpestingumo, poilsio ir nuotykių simbolis, ten gyvenantis fotografas Mantas Pralgauskas džiaugsmo nejaučia. Šalia esanti nelaimė persmelkia kasdienybę. Birželio 23 d. Šiaurės Tailande, oloje, įstrigo 12 vaikų - 11-16 metų futbolininkai su treneriu. Juos išgelbėti mestos didžiulės tarptautinės pajėgos. Kol kas kas pastangos bevaisės, negana to, jau žuvo vaikus Luango urve bandęs pasiekti naras.

„Mes su žmona (Rasa Skridailaitė, – red.) jau virš 6 metų gyvename Tailande, todėl nenuostabu, kad vietinės žinios artimesnės tampa. Nuo birželio 23 d. kai dingo vaikai, pagrindinė tema yra jų gelbėjimas. Kur benueisi – į turgų, ligoninę -visur įjungti televizoriai ir žmonės stebi įvykius“, – portalui Žmonės.lt sakė Mantas.

Vaikų gelbėjimo situacija jis pasidalijo socialinėje paskyroje:

„Visas pasaulis sulaikęs kvėpavimą laukia bet kokių žinių apie 12 berniukų ir jų trenerio gelbėjimo operaciją Chiang Rai provincijoje, Tailande, kuri, spėjamaa, turėtų prasidėti šiandien naktį, kadangi rytoj prognozuojamas musoninis lietus, galintis užtvindyti visą likusią olą.

Netgi Elonas Muskas išsiuntė savo inžinierius padėti randant išeitį. Laikas senka, deguonis urve taip pat senka, jaučiama beprotiška įtampa. Pats seku šią istoriją nuo pat pradžių, kai birželio 23 dieną šie berniukai dingo oloje. Po 10 dienų ieškojimo jie buvo rasti, besiglaudžiantys ant mažos purvo pakylėlės, kuri apsemta iš šonų vandens.

Nuo olos pradžios iki berniukų yra apie 5 km, nemažai atkarpų yra užtvindyta ir per jas reikia nerti į 5 ir daugiau metrų gylį, o pati siauriausia nėrimo vieta yra vos 70 cm pločio, per ją net vidutinio sudėjimo žmogus sunkiai telpa. Profesionaliam urvų narui nuo įėjimo į urvą iki berniukų užtrunka nusigauti apie 7 valandas.

Vienas profesionalus tajus karys jūrų „ruonis“ vakar mirė gabendamas deguonį urvu. Tikiu, kad to buvo galima išvengti jei būtų profesionalus vadovavimas šiai gelbėjimo operacijai, nes dabar žmonės dirba be poilsio paromis, niekas jiems nesako nei kada gali pailsėti ar pasikeisti pamainomis.

Milžiniškos užsieniečių profesionalų nardytojų ir inžinierių komandos skrenda į Tailandą ir dirba visą parą ieškodami išeities. Pasiūlymas prasikasti per kalną buvo atmestas, kadangi reikėtų kasti apie 1 km. Kita išeitis – laikyti berniukus 3 mėnesius oloje, kol baigsis lietaus sezonas irgi buvo atmesta, nes urve mažėja deguonies ir didelė tikimybė, kad po stipraus lietaus ertmė, kurioje glaudžiasi berniukai, bus užsemta.

Noriu priminti, kad berniukai į urvą įėjo, kai buvo sausa, o jiems būnant urve lietus užblokavo visus išėjimus. Urvas populiarus tiek tarp turistų, tiek tarp vietinių, žmonės čia eina pasižiūrėti urvo. Tiesa, po šio įvykio Tailando valdžia įsakė „uždaryti“ per 160 urvų Tailande...


Patys tajai kritikuoja save už nesugebėjimą mąstyti realiai, nes daugelis galvoja, kad jų maldos padės išgelbėti berniukus nesiimant jokių veiksmų. Užsieniečių veikimas įrodo, kad reikia mąstyti, kurti planą o ne melstis. Visgi britų narai pirmi rado berniukus. Vietoj to, kad kurtų gelbėjimo planus, jie galvoja kaip pravesti internetą vaikams urve...

Berniukų gelbėjimas jiems patiems neriant 7 val. yra labai abejotinas gelbėjimo planas, nes jie išsekę, net nemoka plaukti ir vos poros dienų mokymai kaip nardyti vargu ar išmokins juos tinkamai elgtis. Čia ne 5 ir ne 15 min. darbas, o daugiau nei 7 valandų plaukimas, nėrimas.

Vien faktas, kad vakar mirė nerdamas jūrų pėstininkas įrodo kokio sudėtingumo šis urvas. Urvų nardymas yra viena pavojingiausių profesijų pasaulyje, čia reikia ne tik atsargumo, tikslumo, bet ir beprotiško psichologinio pasiruošimo. Buvo pasiūlymas vaikus užmigdyti ir po vieną ištempti, kad nebūtų jiems streso ir nesupanikuotų. Jauniausiam berniukui vos 11 m. Matomumas po vandeniu vos 10 cm, kaip palygino nardytojai – tai tas pats kas plaukti pet kavą... nieko nematant, apgraibomis, taip pat stiprios povandeninės srovės, kurios tranko plaukiant į uolos sienas.


Bandoma galingais generatoriais išpumpuoti vandenį lauk, bet per valandą laiko vanduo nusenka vos 1,5 cm ir tiek pat pribėga nuo lietaus.

Elonas Muskas, milijardierius ir Space X vadovas pasiūlė elementariausią ir paprastą spendimą – nutiesti per urvą nailoninį vamzdį, kuriuo berniukai išropotų. Šis specialus vamzdis pats prisitaiko prie nelygumų uoloje. Bet kažin ar tam yra laiko, vis dėlto jį reiktų pagaminti, atgabenti į urvą. Net nenoriu pagalvoti, kas gali įvykti nepavykus berniukams nerti. Itin kritikuojamam Chiang Rai provincijos gubernatoriui jau buvo anksčiau liepta atsistatydinti, bet jis toliau visur rodosi ir bando „vadovauti“ gelbėjimo operacijai. Kaip bebūtų, linkiu, kad viskas baigtųsi sėkmingai.

Pirmą kartą per 3 savaites gelbėtojai perdavė tėvams vaikų laiškus.
Ištraukos iš berniukų laiškų tėvams: „Mamyte, tėveli, nors manęs nėra namie jau 3 savaites, aš būtinai padėsiu jums prekiauti kai grįšiu“ – berniuko tėvai dirba turguje.

Kitas berniukas rašo: „Nesijaudinkite, mes sveiki, treneris mums neužduoda daug namų darbų".

Dar ištrauka iš kito berniuko laiško šeimai: “Myliu jus mamyte ir tėti, prašau, kai aš išeisiu, atneškite pavalgyti vištienos su ryžiais, aš labai alkanas„.

Vaikai nieko nevalgė 10 dienų, o dabar yra maitinami specialiu maistu, kad negrėstų permaitinimas ir nesutriktų organizmas.


Paskutinės naujienos: šiandien vakare viena Elono Musko inžinierių komanda jau atskrido, taip pat jie su savimi atsivežė specialų nailono vamzdį. Kita grupė atvyks rytoj. Tikimės, jie pajudins reikalus. Tiesa, nelaimės ir toliau nesiliauja, ką tik pranešė, kad nuo kalno nugarmėjo gelbėtojų mašina. Yra sužeistų.

Lyg to būtų maža, užvakar prie Puketo plaukdami per audrą nuskendo du laivai su turistais. Žuvusių arti 60...

Berniukų gelbėjimo istoriją kas valandą atnaujina didžiausi pasaulio žinių portalai CNN, BBC. Visas pasaulis laukia laimingos pabaigos“, – išsamiai surašė Mantas.

Apmaudu, kad vaikams net labai norintys niekuo negali padėti.

„Tokiose situacijose pagalbos tikimasi tik iš pasaulinio lygio profesionalų, turinčių patirties tokių situacijų valdyme. O mums paprastiems mirtingiesiems telieka komentuoti sėdint šiltai prie kompiuterio ekranų“, – liūdnai pajuokavo Mantas.

Jis pats su žmona Tailande savanoriškai gelbsti benamius šunis, turi priglaudę 11 šunų iš gatvės.

Mantas Pralgauskas savanoriškai Tailande gelbsti šunis / Asmeninio albumo nuotr.
Mantas Pralgauskas savanoriškai Tailande gelbsti šunis / Asmeninio albumo nuotr.

„Kaip tik vakar vežėm 800 kilometrų vieną šunį į ligoninę operacijai, kadangi jis neprasižioja, aplink nėra specialistų, kurie sugebėtų atlikti tokią operaciją. Tiesa, vakar jūra buvo audringa, siūbavo baisiai, o kai nuplaukėme į miestą, sužinojome, jog kitoje Tailando pusėje nuskendo per audrą plaukę 2 laivai su turistais. Žuvusių arti 60...“ – pasakojo vyras.

Drama Tailande – perspėjimas ir būsimiems keliautojams į šią nuostabią šalį?

„Žinoma. Daugelis džiaugiasi vykdami į Tailandą ne sezono metu, tai yra lietaus sezonas, nes viešbučių kainos būna 50 ir daugiau procentų mažesnės ir ženkliai mažiau turistų. Bet kaip pastarųjų dienų įvykiai rodo, reikia būti labai atsargiems. Liūtys ne sezono metu – tai ne šiaip nekaltas lietutis. Gali pilti kaip iš kibiro paromis, ko pasekoje kriokliai, urvai prisipildo iš kalnų atitekančiu vandeniu, todėl ypač pavojinga vykti į ekskursijas džiunglėse, prie krioklių.

Palijus molis pasidaro slidus kaip sviestas ir labai lengva nuslysti ar nukristi vaikštant nesaugiose vietose. Taip pat jūra tampa labai banguota ir audringa, o kai kurios turizmo kompanijos nesilaiko saugumo ir plukdo turistus į salas, ekskursijas netgi kai draudžiama tai daryti.

Nesakau, kad nereikėtų vykti ne sezono metu, tiesiog blaiviai mąstyti, jei audringa jūra, atsisakyti kelionių, neiti vieniems į nežinomas vietas. Nelaimės nutinka ir sezono metu juk. Netgi važiavimas keliu pavojingas. Vakar per kelias valandas kelyje mačiau 3 baisias avarijas. Ne veltui Tailandas yra antra šalis pagal žuvusių kelyje skaičių“, – perspėja Mantas Pralgauskas.

Sekti Manto Pralgausko gyvenimo Tailande įspūdžius ir gauti patarimų galima čia.