T. Šliažaitė: Kaip pradėti gyventi sveikiau?

Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo nuotr.
Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-06-14 11:50
AA

Per beveik trejus praktikos metus mano klinikoje apsilankė labai įvairių pacientų. Kartais tekdavo pradėti nuo visiškų pagrindų ir supažindinti žmones su tokiu nauju maisto produktu kaip daržovė. Kitais atvejais klientai ateidavo labai gerai apsiskaitę apie mitybą ir mums tekdavo kartu atsirinkti, kokia informacija pasitikėti, o ką geriau pamiršti. Būdavo ir tokių atvejų, kai pati labai smarkiai mokydavausi iš savo klientų ir jų gaminimo sugebėjimų. Tad ką daryti, jei jūs norite gyventi sveikiau, bet nežinote, nuo ko pradėti?

Atsikratykite mikrobangų krosnelių

Mažo masto Šveicarijoje atliktas tyrimas parodė, kad mikrobangų krosnelės naudojimas turi įtakos maisto kokybei. Žmogaus organizmas neigiamai reaguoja į maistą, apdorotą tokiu būdu. Pastebėti pasikeitimai kraujo tyrimuose: padidėjęs cholesterolis, sumažėjęs hemoglobinas (reikalingas deguonies išnešiojimui po organizmą) ir padidėjęs baltųjų kraujo kūnelių skaičius, rodantis uždegiminius procesus. Nors šios studijos dalyvių skaičius buvo nedidelis, rezultatai parodė, jog reikėtų sugrįžti prie anksčiau naudotų maisto šildymo priemonių. Tam puikiai tinka nepridegančios keptuvės, geriausia rinktis keramines arba dengtas akmenimi. Arba – dabar vis rečiau naudojamos, bet anksčiau tokios populiarios ketinės keptuvės.

Nustokite naudoti aliuminio foliją

Aliuminis yra sunkusis metalas, kuris lengvai patenka į organizmą, o jo detoksikacijos procesas gali būti ilgas.

Labai dažnai išgirstu, kad žmonės ruošia mėsos ar žuvies patiekalus suvynioję juos į aliuminio foliją. Aliuminio folijos reikėtų visiškai atsisakyti, nes aliuminis yra sunkusis metalas, kuris lengvai patenka į mūsų organizmą, o jo detoksikacijos procesas gali būti ilgas. Tikima, jog per didelis aliuminio kiekis gali sukelti nervų sistemos problemų ir net Alzheimerio ligą. Atkreipkite dėmesį, kokio tipo puodus turite virtuvėje, jei jie ypač lengvi, tikėtina, kad taip pat pagaminti iš aliuminio. Geriausia aliuminio foliją pakeisti į kepimo popierių, stiklinius ar keraminius indus su dangčiu, o aliuminius puodus į ketaus ar nerūdijančio plieno gaminimo indus.

Pradėkite gerti pakankamai skysčių

Dar viena lengvai įgyvendinama rekomendacija, kuri dažnai užmirštama net labai subalansuotai besimaitinančių žmonių. Per dieną mums reikėtų išgerti apie 8 stiklines vandens, geriausia rinktis šaltinio, filtruotą ar mineralinį. O jei gyvenate name, atlikite vandens tyrimus nustatyti, ar jis yra tinkamas vartoti. Jei bus aptikta sunkiųjų metalų ar fluorido, geriausia investuoti į filtravimo sistemą, kuri išvalys jūsų vandenį. Perkantiems vandenį iš parduotuvės siūlyčiau jį rinktis stikliniuose buteliuose.

Nepamirškite, jog kava, arbata, energiniai gėrimai turi skysčius varantį poveikį, tad jų nereikėtų priskirti prie minėtos vandens dienos normos.

Nustokite gerti sultis ar gazuotus gėrimus

Lengviausias būdas sumažinti cukraus kiekį mityboje – atsisakyti saldžių gėrimų. Cukraus gausu ne tik gazuotuose gėrimuose ar sultyse iš pakelio, jo gausu ir šviežiai spaustose naminėse sultyse. Geriausia rinktis visą vaisių ir jį valgyti arba pasigaminti glotnutį, kuriam paruošti sunaudojamas visas vaisius su skaidulomis. Skaidulos sulėtina cukraus įsisavinimą, todėl gerdami glotnučius mes nesuvartojame tiek daug vaisių vienoje porcijoje.

Įtraukite daugiau daržovių į savo mitybą

Paskutinės specialistų rekomendacijos – vartoti 8 (kumščio dydžio) daržovių porcijas per dieną. Pripažinsiu, šis kiekis dažnai yra sunkiai pasiekiamas net man. Tačiau užuot nuleidus rankas siūlyčiau atrasti naujų būdų įtraukti daugiau daržovių į savo mitybą. Galbūt kai kuriems iš jūsų tai reikš pradėti valgyti daržovių apskritai, kitiems – padidinti jų kiekį.

  • Špinatai, smidrai, pomidorai puikiai tinka gaminant omletą.
  • Avokadas gali būti vartojamas vietoj sviesto ar tepamo sūrio gaminant sumuštinius.
  • Mėgstate sriubas – įdėkite morkų, bulvių, kalafioro ar saldžiosios paprikos.
  • Naudokite cukiniją kepdami blynus.

Taip pat rekomenduoju pradėti valgyti daugiau žalių daržovių, ypač vasaros metu, kai galima gauti jų šviežių. Salotas siūlyčiau gamintis kuo įvairesnes, naudojant keletą skirtingų ingredientų, tokių kaip špinatai, rukola, brokolis, avokadas, pomidorai ir lazdyno riešutai. Salotas galima paskaninti alyvuogių aliejumi ir citrinų sultimis. Puikiai tiks su žuvies patiekalais.

Pakeiskite saldumynus į vaisius

Kitą kartą, kai norėsis kažko saldaus, pabandykite rinktis vaisius – įvairias uogas, mangą, slyvas ar obuolius. Nors vaisiai ir turi cukraus, jų vartojimas mums naudingas dėl gausaus vitaminų kiekio bei skaidulų. Taip pat įsiklausykite į savo organizmą, kodėl norisi kažko saldaus, gal dėl to, kad dar nieko šiandien nevalgėte? Maisto praleidimas dažnai veda saldumynų poreikių link, ypač tuos, kurie bando atsikratyti svorio. Tad būtina pradėti reguliariai maitintis, galbūt sumažinti porcijas ir rinktis visavertį maistą.

Sveika mityba / Fotolia nuotr.

Manau, daugeliui iš jūsų šie patarimai gali atrodyti labai paprasti, tačiau paklauskite savęs, ar tikrai visus juos įgyvendinate. Kartais mums atrodo, jog, norint pasiekti puikių rezultatų, reikia atrasti kažkokį stebuklingą papildą, pradėti vartoti „supermaistą“. Iš savo asmeninės ir profesinės patirties galiu pasakyti, jog tikrieji pokyčiai dažniausiai atsiranda atlikus pačius paprasčiausius pakeitimus, bet jų laikantis reguliariai.