Šypsenas kėlęs susidūrimas su neįprastais padarais Tomo Daukšos parodoje „t“

Tomo Daukšos paroda „t“ / R. Šeškaičio nuotr.
Tomo Daukšos paroda „t“ / R. Šeškaičio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-11-22 12:36
AA

Jaunosios kartos menininkas Tomas Daukša kartu su „The Rooster Gallery“ lapkričio 21-ąją pristatė savo naujausių kūrinių parodą „t“ kūrybinių industrijų centre „Pakrantė”.

Lakoniškas parodos pavadinimas talpina platų galimų reikšmių spektrą: nuo tiesioginių sąsajų su autoriaus vardu iki Viktoro Pelevino romano pavadinimo ar laiko žymėjimo fizikoje. Pačiam menininkui t tapo dėmeniu žymėti hibridines pasakojimo sistemas, atsirandančias iš kelių kitų naratyvų apie daiktus ir reiškinius, pagal paties menininko sudarytą formulę x + y + z ≠ t.

Ką reiškia šį neįprasta formulė ir kas slepiasi už šių simbolių. Pasak menininko, x – pasakojimas apie tikrovę, kurį galima patikrinti, y – pasakojimas apie tai, ko negalima įrodyti arba patikrinti, z – moksliškai tikslus, patikimas pasakojimas, bet niekuo nesusijęs su x ir y pasakojimais, t – nauja hibridinė pasakojimo sistema, kurios istorija skiriasi nuo x, y ir z pasakojimų.

Tomo Daukšos paroda „t“ / R. Šeškaičio nuotr.

Manipuliuodamas skirtingomis naratyvinėmis sistemomis, pasitelkdamas skirtingus jų jungimo būdus ir derindamas meninę raišką su mokslinėmis įžvalgomis, T.Daukša išvysto teoriją, ne tik nusakančią paties menininko kūrybos strategiją, bet ir tampančią pakankamai universaliu įrankiu tirti platesnių meno, kultūros, mokslo laukų fenomenus.

T.Daukša nuo 2009 m. aktyviai dalyvauja grupinėse parodose Lietuvoje ir svetur, surengė personalinių parodų. Kūryba pristatyta tarptautinėse šiuolaikinio meno mugėse ir pagrindinėse Lietuvos šiuolaikinio meno institucijose, o 2013 m. T.Daukšai skirta Ary Stillmano stipendija. Naujausias menininko kūrybos kryptis ir šiemet baigiamas meno doktorantūros studijas apibendrina projektas „No Limit”, kai ekspozicijos erdvę užpildo judantys, šviečiantys ir garsą skleidžiantys padarai.  

Ryškiaspalviai, žaismingi objektai atskirai gali atrodyti žavingi ir patrauklūs, tačiau chaotiškas jų būrio judėjimas ir skleidžiamas triukšmas trikdo bei baugina, o atmosfera svyruoja tarp žaidimo ir košmaro. Kūrinyje  nagrinėjamos ribos tarp meno ir pramogos, biologijos ir mechanikos, keliami klausimai apie dirbtinį intelektą ir hibridizaciją. Padarų ir žiūrovų judėjimas parodos erdvėje pasiūlo galimybę stebėti kelių sistemų ir jų elementų tarpusavio santykius, kintančius nuo apgalvotų, prognozuojamų trajektorijų iki atsitiktinių, spontaniškų susidūrimų ir iš jų atsirandančių naujų reikšmių, kylančių patirčių.

T.Daukšos paroda „t“ veiks iki lapkričio 30 d.; antradienį – penktadienį nuo 14 val. iki 18 val.; šeštadienį nuo 14 val. iki 17 val. Parodos lankymas yra nemokamas.

Tomo Daukšos paroda „t“ (12 nuotr.)
+6