Šventinės aprangos etiketo paslaptys

Šventinės aprangos etiketo paslaptys / Fotolia nuotr.
Šventinės aprangos etiketo paslaptys / Fotolia nuotr.
2013-12-12 12:00
AA

Per šventes daugeliui tikriausiai tenka dalyvauti įvairiuose vakarėliuose. Viena, kai draugai pakviečia pašėlti kokiame klube, ir kas kita, kai gauni kvietimą į solidų vakarą. Pastaruoju atveju ne vienam tenka pasukti galvą, kuo gi čia pasipuošus, kad atrodytum taip, kaip dera. Bet kuriuo atveju, žinoti esminius aprangos etiketo principus pravartu visiems. Tad šįkart pasidomėkime, kaip drabužius paversti ištikimais palydovais kelyje į sėkmę.

Aprangos etiketo džiunglėse

Seniai praėjo tie laikai, kai moterų drabužių spintose ant pakabų puikavosi vien suknelės, o norintiems atrodyti elegantiškai vyrams pakakdavo įsmukti į kelnes ir marškinius. Šiandien tenka gerokai pasukti galvą, kad nuspręstume, ką vilkėti viena ar kita proga: drabužinėje animaciniais herojais margintos timpės pjaunasi su klasikiniu juodu sijonu, akį šelmiškai merkia ant marškinių sutūpę mažyčiai arkliukai, o spintos gilumoje sau poros ieško močiutės megzta liemenė. Įsivyravus tokiam chaosui, neišvengiamai tenka prabilti apie etiketą ne tik kaip apie tam tikras elgesio normas, bet ir kaip apie aprangos etiketą, kai, renkantis drabužius ir aksesuarus, atkreipiamas dėmesys į amžių, renginio, kuriame dalyvausite, pobūdį ar profesiją. Žinoma, nusprendus atidžiau rinktis drabužių derinius, būtina pakankamai dėmesio skirti makiažui ir geram plaukų kirpimui, nes šukuosena ir veidas yra tos detalės, į kurias, bendraujant su pašnekovu, pirmiausia nesąmoningai krypsta mūsų žvilgsniai. Atsakingas požiūris į aprangos komplektų sudarymą jums turėtų itin rūpėti, jei einate pareigas, kuriose itin svarbu sudaryti nepriekaištingą pirmąjį įspūdį, jei dirbate dideliame kolektyve ir trokštate, kad vadovas įvertintų būtent jūsų pastangas ar kad simpatiškas bendradarbis pagaliau atkreiptų į jus dėmesį. Galbūt vis dar naiviai viliatės, kad kas nors, žvelgdamas į neišraiškingus apdarus, pastebės auksinę jūsų širdį. Galbūt. Tačiau verta atminti, kad šiais visuotinės skubos laikais retas kuris skirs laiko tam, kad išsiaiškintų, kokia iš tiesų esate – dėl to taip pat kaltas visagalis lemtingo ir sunkiai pakeičiamo pirmojo įspūdžio dėsnis.

Esminės taisyklės

Sakykime, kad jau pasirūpinote makiažu ir plaukais ir nuolat stebite savo laikyseną (ji aplinkiniams signalizuoja apie pasitikėjimą savimi). Kas toliau? Kad netektų kas rytą ilgai stoviniuoti prie drabužinės, apgalvokite, kurie drabužiai tinkami dėvėti dieną, kurie – vakare. Dieną patartina vilkėti šviesių, pastelinių spalvų drabužius. Galite paeksperimentuoti ir su ryškiais atspalviais, jei jie tinka prie jūsų odos atspalvio. Rekomenduojama vengti tamsių spalvų, nes dieną jomis rizikuojate sukurti pernelyg griežtą įvaizdį. Aprangos ansamblį galite pagyvinti keliais pernelyg į akis nekrintančiais papuošalais. Vakarui skirti drabužiai turėtų būti puošnesni, pasiūti iš juodos, kitų tamsių ar sodrių atspalvių medžiagos. Galite drąsiau žaisti ir su detalėmis – atiduokite duoklę žėrintiems papuošalams ir aukštakulniams. Ką daryti, jei dieną darbe turite atrodyti dalykiškai, o vakare laukia iškilmingas renginys, prieš kurį nespėsite persirengti? Jus visada išgelbės maža juoda ar kitokios spalvos gana griežto modelio suknelė, tik užsimeskite švarką. Vakare tereikės iš rankinės išsitraukti puošnius juvelyrinius dirbinius, paryškinti lūpas ir būsite pasiruošusi šventei!

Dėmesys aprangos kodui

Šventinės aprangos etiketo paslaptys / Fotolia nuotr.

Jeigu ruošiatės vykti į renginį, kuriame svarbu vilkėti nurodytą aprangos kodą atitinkančius drabužius, būtinai pasidomėkite, kas turėtų sudaryti jūsų aprangos ansamblį pagal reikalavimus, nes esminių taisyklių nepaisymas gali būti palaikytas įžūlumu ir nepagarba iškilmių organizatoriams. Tad pabandykime pasigilinti į dažniausiai nurodomų aprangos kodų subtilybes.

Black Tie (lietuvių k. „juodo kaklaraiščio“) kodas, kuris dar vadinamas Smoking (lietuvių k. „smokingo“) sąvoka, įpareigoja vyrus vilkėti smokingus, pasirišti juodą kaklaraištį arba pasipuošti varlyte. Anksčiau moterims buvo primygtinai peršamos elegantiškos žemę siekiančios suknios, tačiau šiandien ne tokiame formaliame renginyje leidžiama pasirodyti su kelius siekiančia kokteiline suknele. Šia sąvoka apibūdinamos iš kokybiško audinio pasiūtos, gana kuklios, tačiau elegantiškos suknelės. Tipiškas pavyzdys ­– legenda tapusi maža juoda suknelė.

White Tie (lietuvių k. „baltas kaklaraištis“) aprangos kodu pažymėtose iškilmėse vyrai privalo dėvėti pilną smokingo komplektą: baltą kaklaraištį, liemenę ir tokios pat spalvos marškinius. Liemenį galima apjuosti plačia atlaso juosta. Šis aprangos kodas taikomas tik iškilmingiausiems renginiams. Moterys turi apsirengti itin puošniai: renkamasi ilgas, tik iš aukščiausios kokybės medžiagos pasiūtas prabangias sukneles. Nuo ryškių spalvų teks susilaikyti – ypač toleruotinos balta ir juoda spalvos. Formuojant šukuoseną, plaukai susegami. Būtent tokio pobūdžio renginyje metas pasipuikuoti vertingiausiais papuošalais (tik nepamirškite saiko!). Rankas būtina pridengti: jei ne puošniu šaliu ar pelerina, tai minkštutėmis ilgomis pirštinaitėmis.

Semi-formal (lietuvių k. „pusiau formalus“) aprangos kodas suteikia daugiau laisvės. Vyrams jau nebūtina traukti iš spintų smokingų – pakanka klasikinio kostiumo. Damos vilki kokteilines sukneles – tam puikiai tinka ir pečius apnuoginančios, karoliukais siuvinėtos ar nėriniuotos suknelės. Galima rinktis ir puošnų iš švarko ir sijono sudarytą kostiumėlį. Pasistenkite nepadauginti papuošalų.

Jei gavote pakvietimą į renginį, kurio aprangos kodas Cocktail Attire (lietuvių k. „kokteilinė apranga“), drabužinėje ieškokite saikingai puošnios suknelės iki kelių ar šiek tiek trumpesnės (pageidautina – ne griežto tiesaus kirpimo labiau dalykiniams susitikimams, o ne šventėms tinkamos suknelės). Neprašausite pro šalį apsivilkusi ir išeiginį kostiumėlį. Vyrams tinka universalusis klasikinis kostiumas.

Smart Casual (lietuvių k. „puošnus kasdieniškumas“) sąvoka interpretuojama dar laisviau. Komplektuodama rabužius, turėtume stengtis sukurti elegantiškos kasdienės aprangos derinius. Bet puošnumo vis dėlto visiškai neatsisakoma. Moteris gali vilkėti nebūtinai vienspalvį elegantišką kelnių kostiumą. Vyrams leidžiama pasitelkti vaizduotę: tai gali būti skirtingų spalvų kelnės, švarkas ir marškiniai. Batai vis dėlto turėtų likti uždari.

Casual (lietuvių k. „kasdienis“) stilius byloja, kad tikrai neteks lakstyti po parduotuves ieškant idealiausio varianto. Čia tinka ir džinsai, ir lengvos vasarinės suknelės, ir medvilniniai sijonai, ir sportiniai bateliai. Tik pliažinės šlepetės ir šliurės – netinkamas sprendimas. Kad ir kokį žodžių junginį, nusakantį aprangos kodą, išvystumėte gautame kvietime, nebūtina pulti į paniką. Juk kiekvienos drabužinėje kabo bent viena ilga ar pusilgė suknelė. Pagyvinus ją subtiliais aksesuarais, visuomet įmanoma sukurti nepriekaištingą įvaizdį.

P. S. Visuomet atminkite, kad drabužiai kitiems siunčia tam tikrą žinutę apie jūsų gyvenimo būdą, pomėgius ir net charakterį. Teigiama, kad išpuoselėta išvaizda net padeda siekti svajonių – pavyzdžiui, kompanijos vadovo kėdės siekianti ir dalykiškai besirengianti moteris visuomet bus vienu žingsniu arčiau savojo troškimo nei ta, kuri to nedaro. Juk ji aplinkiniams sudarys rimtos, atsakingos ir ryžtingos moters įvaizdį. Priimkite iššūkį! Pabandykite bent mėnesį rengtis apgalvodama visas drabužių komplekto detales ir stebėkite, kaip pamažu gyvenimas ima keistis meilės, karjeros ir santykių su draugais srityje. Sėkmingų eksperimentų!