Surengtas iškilmingas labdaros aukcionas: prezidento šeima prisidėjo ypatinga dovana

Prezidento šeima subūrė labdarai neabejingus žmones/Gretos Skaraitienės/'ŽMONĖS Foto" nuotr.
Prezidento šeima subūrė labdarai neabejingus žmones/Gretos Skaraitienės/'ŽMONĖS Foto" nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-10-09 20:23
AA

Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana nemokamą emocinę pagalbą teikiančios „Jaunimo linijos“ veiklai paremti dovanojo retą, neįkainuojamos vertės, mažo ir itin riboto tiražo pačių išleistą knygą iš savo kolekcijos.

Šis išskirtinę vertę turintis istorinis leidinys buvo parduotas „Jaunimo linijos“ labdaros aukcione, kuris vyko šį trečiadienį „Esperanza Resort & Spa“, kartu su kitų šiuolaikinių Lietuvos menininkų darbais.

Knyga reikalauja skaitymo kultūros

Prezidento šeimos dovana – tai vienos Nidos gimnazijos istorija vokiečių kalba. Autentiškas istorinis pasakojimas vietos gyventojų lūpomis apie visus bendruomenės įvykius. Leidinyje yra itin kokybiškos senojo rankraščio, jame buvusių atvirukų, laiškų fotokopijos ir viso teksto transkripcija.

Pirmasis vokiškasis leidimas turi įdėklus, kurie įdėti tam skirtose teksto vietose, atkartojant autentiškus įdėklus, kaip pirminiame rankraštyje. Tai ir to meto piniginių ženklų fotokopijos, priklijuota laikraščio iškarpos fotokopija, ir kitų dokumentų kopijos. Leidinys turi istorinę ir bibliografinę vertę. Knyga yra pirminio mokslinio šaltinio transkripcija.

Renginio akimirka/Gretos Skaraitienės/'ŽMONĖS Foto" nuotr.

Ribotas knygos tiražas suteikia išskirtinę kolekcinę vertę, kuri bėgant laikui auga. Tai pirmasis leidimas, kuris niekada nebus pakartotas. Todėl kiekvienas egzempliorius įgauna išskirtinę vertę.

„Ši knyga reikalauja skaitymo kultūros. Svarbu neišbarstyti įdėklų ir išsaugoti juos būtent toje vietoje, kurioje jie turi būti. Tai ir ugdymo priemonė. Skaitytojas turi turėti savyje kultūrinį vertybių puoselėtojo ir saugotojo pradą. Esant šiuolaikiškam tempui lengva išbarstyti tai, kas vertinga. Tad knygos savininkas tampa atsakingu istorinių vertybių saugotoju, – teigia Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. – Istorinės atminties detalių saugojimas – tarsi atsigręžimas į kiekvieną „mažo“ žmogaus istoriją, asmenį, atkreipiant dėmesį į tai, kad kiekvienas iš mūsų yra svarbus. Nesvarbu, kur gyvename, svarbu, kas esame. Svarbu, tai ką puoselėjame!”.

„Jaunimo linijos” labdaros aukcionui dovanotas rankraštis – tai knygos estetikos ir dizaino pavyzdys. 2013 metais ši knyga buvo apdovanota Vilniaus knygų mugėje kaip gražiausia Baltijos šalių išleista knyga.

Prezidento šeimos dovana unikali tuo, kad joje yra ranka parašytos Prezidento ir Pirmosios Ponios dedikacijos, skirtos aukciono dalyviui, įsigijusiam šį leidinį.

Renginio akimirka/Gretos Skaraitienės/'ŽMONĖS Foto" nuotr.

Aukcione – modernių šalies menininkų kūriniai

Meno kūrinių labdaros aukcionas nemokamą emocinę pagalbą teikiančiai „Jaunimo linijai“ paremti vyko spalio 9 dieną ypatingoje vietoje „Esperanza Resort & Spa“.

Renginyje buvo galima įsigyti modernių šalies menininkų Algio Kriščiūno, Agnės Kišonaitės, Vilmanto Marcinkevičiaus, Ginto Banio, Tado Černiausko, Tado Kazakevičiaus, SAMO – Sauliaus Urbonavičiaus, Erikos Petunovienės, Julia Janus, Artūro Braziūno, Editos Suchockytės, Agnės Kondrataitės, Augustos Sofijos Rudzikaitės, Natalijos Martinavičienės, Viktorijos Orkinės ir kitų tapybos, fotografijos, keramikos bei juvelyrikos darbų.

Idėja rengti aukcioną gimė po to, kai „Jaunimo linija“ gavo dovanų Algio Kriščiūno paveikslą „I Made This Lake From Joy And Sadness“.

Algis Kriščiūnas – menininkas, fotografas, dailininkas, iliustratorius, gyvenantis tarp Vilniaus ir Fuerteventūros salos Ispanijoje. Lietuvos spaudos fotografų konkurse yra laimėjęs 8 auksinio kadro apdovanojimus, surengęs 7 personalines fotografijų ir 10 personalinių paveikslų parodų.

Aukcione buvo galima įsigyti ir vieno žymiausių ir garsiausių Lietuvos ekspresionistų  Vilmanto Marcinkevičiaus darbą „Lytėjimas“.  

Autorius yra surengęs 30 personalinių parodų Lietuvoje, Danijoje, Prancūzijoje, Švedijoje ir Farerų salose, tapė Danijos Karališkosios šeimos ir kitų garsių danų portretus. Dailininko darbai išsiskiria ryškiomis ir netikėtomis spalvomis, plastiškomis linijomis, naiviais bei supaprastintais vaizdais. Nors autorius kuria spontaniškai, kiekvienas paveikslas turi pagrindinę temą.

Aukcionui nuotraukos atspaudą su parašu bei sertifikatu „Van Gogh – revealing the truth“ dovanojo ir Tadas Černiauskas.  

Jo darbas pirmą kartą buvo eksponuotas Saatchi galerijoje Londone, o paskui išgarsėjo ir „svečiavosi” po įvairių pasaulio leidinių puslapiuose. Jame – garsusis dailininko Vincento Van Gogo autoportretas paverstas į fotografiją.

Tadas Černiauskas arba TadaoCern architektas, fotografas, instaliacijų menininkas, kurio darbai pristatomi ir parodos rengiamos visame pasaulyje. Jo kūrybos stilius bei vizualinis suvokimas yra ypač paveikti architektūros: menininkas savo darbuose klausia, kas ir kaip veikia žmonių veiksmus ir ar tai gali būti pakeista, kartu kuria labai sistemiškai ir racionaliai.

Žymūs žmonės irgi paaukojo savo darbus

Saulius Urbonavičius – Samas labiau žinomas kaip muzikantas, legendinės grupės Bix lyderis, populiarių televizijos laidų prodiuseris. Tik būdamas 24-erių jis pasuko į muziką, o iki to laiko svajojo būti dailininku. Samas yra baigęs Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultetą ir jo kūrybos periodas buvo 1986-1988 metais, kai nutapė nemažai didelių gabaritų tapybos darbų. Samas taip pat kūrė visą grupės BIX atributiką, stilistiką ir albumų viršelius. Aukcionui jis dovanojo savo paveikslo „Angelas“ reprodukciją.

Gintas Banys – gerai Lietuvoje žinomos roko grupės “Pelenai” idėjinis vadas, dainų ir tekstų autorius. Tapyba buvo ir yra neatsiejama jo gyvenimo dalis.

„Tapau, kai negroju, groju, kai netapau – toks mano supratimas apie misiją šiame gyvenime. Tapyboje, kaip ir dainose, didelį dėmesį skiriu prasmei, minties perdavimui, emocijai“, – sako G. Banys. Jo kūrinys aukcionui – „Bučinys“ ant drobės.

Julija Janus taip pat labiau žinoma kaip drabužių, avalynės ar interjero dizainerė. Aukcionui ji padovanojo savo tapybos darbą „Mėlyna šviesa“ ant drobės.

Visos lėšos, gautos labdaros aukciono metu pardavus meno kūrinius, bus skirtos „Jaunimo linijos“ veiklai paremti.

Renginio akimirka/Gretos Skaraitienės/'ŽMONĖS Foto" nuotr.

Sulaukė beveik 43 tūkstančių skambučių

„Jaunimo linija“ veikia nuo 1991 metų ir yra viena didžiausių nemokamos emocinės paramos tarnybų Lietuvoje. Atlikta apklausa rodo, kad net 59 procentai jaunų žmonių susiduria su emociniais sunkumais. Vien praėjusiais metais dėl emocinės paramos į „Jaunimo liniją“ buvo kreiptasi 42 940 kartų telefonu, įvyko 2 249 pokalbiai internetu ir buvo atsakyta į 1 102 laiškus.

Kasdien į „Jaunimo liniją“ skambina vidutiniškai 140 jaunuolių, kurie susiduria su emociniais sunkumais. Apie 350 savanorių visoje Lietuvoje stengiasi jiems padėti: išklausyti ir suprasti. Tačiau „Jaunimo linijos“ savanoriai gali atsiliepti tik į 72 proc. skambučių.

„Didelis laimėjimas vien tai, kad žmogus, kuriam liūdna ir sunku, paskambina, nes kiti net nedrįsta kreiptis pagalbos, gėdijasi savo jausmų. Tačiau skaudu, kad maždaug trečdalis jaunų žmonių tos pagalbos net nesulaukia, kada jiems jos labiausiai reikia. Nenuostabu, kad Lietuva vis dar yra tarp pirmaujančių pasaulyje dėl savižudybių skaičiaus Tą situaciją galime pakeisti tik visi bendromis pastangomis“, – sako „Jaunimo linijos“ vadovė Greta Laukaitienė.

Prezidento šeima subūrė labdarai neabejingus žmones (37 nuotr.)
+31