Sulaukęs 100 metų mirė H.Kissingeris – viena įtakingiausių ir kontroversiškiausių asmenybių Amerikoje

Henry Kissingeris / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Henry Kissingeris / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min, BNS
2023-11-30 10:21
AA

Mirė Henry Kissingeris, buvęs JAV valstybės sekretorius ir patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, jaunystėje pabėgęs iš nacistinės Vokietijos ir tapęs viena įtakingiausių ir kontroversiškiausių užsienio politikos figūrų Amerikos istorijoje. Jam buvo 100 metų, praneša CNN.

H.Kissingeris mirė trečiadienį savo namuose Konektikute, sakoma jo konsultacinės įmonės „Kissinger Associates“ pranešime. Baigęs karjerą vyriausybėje H.Kissingeris įkūrė šią pelningą politikos konsultavimo įmonę.

Pranešime sakoma, kad H.Kissingerio šeima surengs privačias laidotuves, o vėliau Niujorke, kur H.Kissingeris užaugo, bus surengtos pamaldos.

Pareiškime nenurodyta mirties priežastis. H.Kissingeris ir būdamas šimtametis išliko aktyvus – liepą vyko į Kiniją susitikti su prezidentu Xi Jinpingu.

H.Kissingeris gimė 1923 metais Vokietijoje kaip Heinzas Alfredas Kissingeris, o jo vardas buvo pakeistas į Henry, kai jo šeima pabėgo iš nacistinės Vokietijos ir apsigyveno Jungtinėse Valstijose.

Jis tapo JAV piliečiu 1943 m. ir dalyvavo Antrajame pasauliniame kare.

Septintajame dešimtmetyje Kissingeris buvo Nacionalinio saugumo tarybos, JAV ginklų kontrolės ir nusiginklavimo agentūros ir Valstybės departamento konsultantas.

Henry Kissingeris / AFP/„Scanpix“ nuotr.

JAV valstybės sekretoriumi jis dirbo 1973–1977 metais.

H.Kissingeris aštuntajame dešimtmetyje buvo JAV užsienio politikos sinonimas. Jis gavo Nobelio taikos premiją už pagalbą organizuojant JAV karinio dalyvavimo Vietnamo kare pabaigą, taip pat jam priskiriama slapta diplomatija, padėjusi prezidentui Richardui Nixonui atverti komunistinę Kiniją Jungtinėms Valstijoms ir Vakarams. 1972 m. R.Nixonas apsilankė šioje šalyje.

Tačiau daugelis jį taip pat smerkė dėl Kambodžos bombardavimo Vietnamo karo metu, kuris paskatino genocidinio Raudonųjų kchmerų režimo iškilimą, ir dėl paramos perversmui prieš demokratinę Čilės vyriausybę.