Su fotografe Reda Mickevičiūte vykstame į Izraelį: „Svajoti apie keliones pradėjau darželyje“

Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-04-22 10:42
Žinoma fotografė Reda Mickevičiūtė kartu su Izraelio ambasada Lietuvoje ir „Žmonės“ portalu kviečia karantino metu virtualiai pakeliauti po Izraelį – Timnos slėnį Negevo dykumoje ir Negyvosios jūros pakrantes. Pokalbis su Reda – apie pirmąją kelionę į Izraelį, gamtos fotografiją ir meilę dykumai.

Kelionės tavo gyvenime užima ne mažiau svarbią vietą nei fotografija. Kiek ilgai renkiesi kelionių kryptis ir kaip nutiko, jog viena jų – Izraelis?

Aistra keliauti atsirado anksčiau nei fotografija. Svajoti apie keliones pradėjau darželyje. Pamenu, senelis žemėlapyje rodydavo, kur, kas yra, pasakodavo apie įvairias šalis, o aš svajodavau, kaip vieną dieną viską apkeliausiu. Ta aistra niekur nedingo. Nevertinu daiktų, investuoju į keliones. Mano mėgstamiausia gimtadienio ar Kalėdų dovana - kuponai skrydžiams. Išsirinkti kelionę nėra sudėtinga. Dažniausiai kryptį nulemia sezoniškumas. Renkuosi šalį, kur keliaujant nebūtų nei per karšta, nei per šalta, nebūtų liūčių sezono. Kelionę gali nulemti ir bilietų kaina. Jei randu gerą pasiūlymą, kelionę perku. Į Izraelį keliavau žiemos sezono metu. Mano svajonė buvo pamatyti Negyvąją jūrą.

Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.
Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.

Izraelyje keliavai automobiliu. Ar kelionės maršrutą planavai pati? Koks jis?

Keliavau su draugu. Į Izraelį išvykome antrą Kalėdų dieną. Kai galvoju apie kelionę, visada planuoju. Pirmiausia išsakėme savo norus, lūkesčius, kas kam yra aktualu. Aš norėjau pamatyti kuo daugiau ir pailsėti. Izraelyje praleidome dvi savaites. Prieš kelionę buvo visokių klausimų - nuo automobilio nuomos iki lankytinų vietų. Informacijos ieškojau  internete bei Instagram, kurio grotažodžiai keliaujant padeda atrasti įdomias, ne turistines vietas. Atskridę į Tel Avivą praleidome čia penkias dienas, aplankėme žymiuosius turgus ir muziejus, paplūdimius, nuomotu automobiliu išvažinėjome miesto rajonus ir šalia Tel Avivo esančias apylinkes. Vieną dieną praleidome Jeruzalėje, čia rinkomės turistines vietas.  Kur eiti pavalgyti ieškojome internete ir klausinėjome vietos gyventojų. Izraelyje koncentravausi į gražius gamtos vaizdus, Nacionalinius parkus, tad negaliu įvardyti visų aplankytų miestelių. Iš Tel Avivo automobiliu vykome į Eilatą, pasirinkome kelią Negyvosios jūros pakrante. Izraelyje keliaujant automobiliu galima pamatyti kas pusvalandį besikeičiantį kraštovaizdį. Likusią atostogų dalį pasirinkome praleisti prie Raudonosios jūros, šalia Eilato miesto esančiame kurorte kalvose, netoli Timnos slėnio.

Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.
Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.

Jeruzalė ir Tel Avivas – miestai kontrastai. Kas įsiminė labiausiai?

Miestai skiriasi, kaip diena ir naktis. Jeruzalė – istorijos, Biblijos, religijų miestas, buvo įdomu pamatyti savomis akimis. O Tel Avivas labai pasaulietiškas. Įspūdį paliko vietos gyventojų rekomenduotos maisto vietelės, kur pats nerastum ir neužeitum. Tel Avivas pilnas naktinio gyvenimo pramogų, maitinimo įstaigų ir grožio salonų. Čia gyvena labai sportiškai atrodantys žmonės. Nesu buvusi nei viename mieste, kuriame vienoje vietoje tiek daug gražių žmonių.

Ar keliaujant teko susidurti su kokiais nors sunkumais? Gal patyrei įsimintiną nuotykį, kuriuo norėtum pasidalinti?

Žmonės Izraelyje pasirodė labai malonūs ir mieli, ypač Tel Avive. Jokių bėdų neturėjome. Kelionė buvo puiki ir sklandi. Skrendant atgal į Lietuvą, pasų patikroje sulaukiau klausimų dėl savo vardo. Pasirodo, jog Reda yra arabiškas vyro vardas. Rašosi Reda, tik tariasi Reza. Oro uosto darbuotojams buvo netikėta, jog Reda Lietuvoje yra įprastas moters vardas. Kaip nuotykį išskirčiau smėlio audrą. Nors vairuoti buvo sunku, nesimatė kelio, bet buvo nuostabu.

Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.
Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.

Po studijų Jungtinėse Amerikos valstijose, dar aštuonerius metus praleidai užsienyje, skirtinguose miestuose, tarp kurių – Londonas ir Roma. Londone gyvenai vietos žydų kvartale. Romoje taip pat stebėjai vietos žydų bendruomenę. Kokie tavo įspūdžiai apie žydų bendruomenes prieš ir po kelionės į Izraelį?

Londone turėjau draugų iš Izraelio. Eidavau į žydų restoranėlius, kiekvieną dieną man sakydavo „Šalom“. Tai labai malonūs žmonės. Griežtesni ir niūresni man pasirodė žydai ortodoksai. Gyvenau jų rajone. Jeruzalėje mačiau žydus ortodoksus tokius, kaip Londone. Mano kaimynai buvo religinga žydų šeima. Jų namuose negalima buvo valgyti iš tų pačių indų pieno ir mėsos produktų ar sūrio ir kumpio sumuštinio. Šeima laikėsi savo įpročių ir virtuvėje naudojosi net keliomis kriauklėmis skirtingiems indams ir produktams plauti. Buvo draugų, kurie gyveno taip, kaip aš, valgydavo taip, kaip aš. Buvo ir tokių, kurie laikėsi penktadieniais šabo, laiką leido ne vakarėliuose, o su šeima. Romoje centre gyvenau šalia žydų mokyklos. Pastatas stebino savo teritorija, dydžiu ir apsaugos darbuotojais. Tai pat buvo vienas toks mano mėgstamas rajonėlis, kur įsikūrę daug žydų. Eidavau ten bandelių pirkti, man labai skanūs žydiški kepiniai.

Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.
Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.

Tiek kelionės metu, tiek grįžusi į Lietuvą, savo socialiniuose tinkluose publikavai užfiksuotas akimirkas. Dauguma jų – dykumos peizažai. Ar Izraelis įkvėpė naują kūrybinę kryptį, hobį?  

Mano darbas yra fotografuoti žmones. Izraelyje atradau gamtos fotografiją. Praleidus dieną dykumoje, apėmė ramybė, buvo taip gera, taip gražu. Tai buvo poilsis nuo žmonių. Žadu ten grįžti. Pradėjau fotografuoti ciklą net negalvodama, kad iš jo kažkas išsirutulios. Grįžusi namo atsispaudžiau savo nuotraukas favorites ir įsirėminau dideliu formatu. Netgi norėčiau surengti parodą. Dykumos peizažai man  įprasmina gražias emocijas.

Negevo dykuma, sudaranti 60 proc. šalies teritorijos ir Žemiausias sausumos taškas Žemėje – Negyvoji jūra. Meilė iš pirmo žvilgsnio, o gal iš anksto suplanuota?

Izraelį pasirinkau dėl gamtos, dėl Negyvosios jūros, kurią svajojau pamatyti. Neplanavau, jog fotografuosiu. Vykau ilgesniam laikui, įsimečiau fotoaparatą tik tarp kitko, pagalvojau, kad galbūt prireiks.  Vežuosi jį ne visur. Patekusi į nacionalinį Timnos slėnio parką Negevo dykumoje nesusilaikiau. Tai - gamtos menas, kurį panorau užfiksuoti. Neįsivaizdavau, kad dykuma gali būti tokia įvairi. Einant pėsčiomis visą dieną, mačiau vis skirtingus reljefus, smėlį, kalnus, uolienas. Negevo dykumos peizažas yra toks meninis projektas be žmogaus, jam nereikia jokių papildomų detalių. Struktūra, spalva. Nesinori trikdyti to vaizdo.

Giliai Negevo dykumoje yra viena įspūdingiausių jos vietų – senovės arabų genties miestas Avdatas. Jis buvo įkurtas 3 a. pr. Kr. kaip viena iš Smilkalų kelio stočių, per kurias smilkalai ir prieskoniai iš Arabų pusiasalio ir Tolimųjų Rytų patekdavo į Viduržemio jūros uostus, o iš jų – į visą likusį pasaulį. Ar aplankei ir šią vietą?

Šitą vietą pasilikau sekančiai kelionei.

Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.
Izraelis Redos Mickevičiūtės akimis/Asmeninio archyvo nuotr.

Esi numačiusi antrąją kelionę. Kokia ji: kūrybinė ar pažintinė?

Visą laiką kūrybinę kryptį atrandu per pažintinę. Kūryba susideda iš susipažinimo. Jeigu nebūčiau važiavusi pažintiniu tikslu, nebūčiau padariusi šių dykumos nuotraukų. Antros kelionės tikslas yra padaryti ne tik daugiau Negevo dykumos peizažo nuotraukų, bet tuo pačiu ir pamatyti daugiau vietų, kurias galėčiau įamžinti.

Ką patartum, rekomenduotum vykstantiems į Izraelį pirmąjį kartą?

Atlikti namų darbus - išsigryninti savo kelionės tikslus. Izraelis yra labai  įvairus. Tikrai kiekvienas gali atrasti savo mėgstamų dalykų. Gali užsiimti vandens sportu, gulėti pliaže, būti vakarėlių sūkury, mėgautis maistu, sužinoti daugiau istorijos, aplankyti miestus, praleisti laiką gamtoje ar mėgautis penkių žvaigždučių kurortu. Rekomenduočiau nesusidaryti įspūdžio apie šalį iš vieno aplankyto miesto. Jeigu nuskrendi iki Eilato, tu negali sakyti, kad jau buvai Izraelyje. Eilatas panašiai kaip mūsų kurortas Palanga. Svarbu planuoti laiką ir iš anksto pasirinkti sezoną, jog nebūtų  per karšta. Labai rekomenduoju aplankyti nacionalinį Timnos slėnio parką Negevo dykumoje.

 

Naujausi straipsniai