Studijoje „Kuria vaikai“ mažiesiems leidžiama tai, ko negalima daryti namuose

Mergaitė  / Shutterstock nuotr.
Mergaitė / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-04-05 15:00
AA

Dovilė Preimontė, kūrybiškumo ugdymo studijos „Kuria vaikai“ įkūrėja, vaikams leidžia daryti tai, ko neleidžia tėvai: piešti ant naujutėlio automobilio, žemės, stiklo, išsidažyti nuo galvos iki kojų. Dovilę įkvėpimas pagavo, kai gimė dukrelė, nes suprato, kad pirktiniai žaislai greitai pabosta. Išnaudoti galima ir namuose esančius produktus, nes pačių pasigamintas žaislas lavina vaizduotę.

Dukrytės gimimas įkvėpė kurti

Dovilė Preimontė

Dovilė Preimontė pasakoja, kad viskas prasidėjo nuo dukros gimimo, nes nuo pat kūdikystės dukra buvo tas vaikas, kuriam pirktiniai žaislai greitai pabosta. Be to, ir pačiai norėjosi kartu nuveikti kažką, kas ne tik lavintų, bet ir leistų patirti žaidimų malonumą ir naudą. Taip namuose atsirado originalių kūrybinių žaidimų, kurie dažniausiai būdavo ne itin švarūs, tačiau labai mėgstami dukros ir apsilankančių jos bendraamžių.

„Kartą mūsų vaikams žaidžiant, sesuo tarsi juokais pasiūlė įkurti studiją, nes visi vaikai tokias veiklas be galo mėgsta, tačiau tikrai ne visi tėvai jas leidžia savo namuose – jų metu kylanti baisi netvarka tikrai ne kiekvienų tėvų nervams“, – šypsodamasi pripažįsta kūrybinių dirbtuvių įkūrėja.

Dovilė pasakoja, jog svarbiausia, kad vaikams būtų malonu kurti, o rezultatas nėra akcentuojamas. Kaip tik tokia veikla yra pati tinkamiausia ikimokyklinio amžiaus vaikams ir leidžia ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir suteikia didžiausios naudos ugdant kūrybiškumą.

Svarbiausia, kad vaikams būtų malonu kurti, o rezultatas nėra akcentuojamas. Tokia veikla yra pati tinkamiausia ikimokyklinio amžiaus vaikams.

„Posakį, kad vaikas yra arba švarus, arba laimingas, turbūt esame girdėję visi. Todėl studijoje daug veiklos, ne tik puoselėjančios prigimtinį vaiko kūrybiškumą, bet ir džiuginančios! Be to, veiklas organizuoju tokias, kad prie jų mielai prisijungtų ir tėveliai – taip stiprinamas vaiko ir tėvų ryšys“, – pasakoja Dovilė.

Patys mažiausi (iki 1,5 metų) studijoje atranda ir lavina savo pojūčius – taip jie žaidžia ir pažįsta pasaulį, todėl paprastai jų veiklos būna susijusios su valgomais produktais. Vyresniesiems sensorinių veiklų taip pat nemažai, tačiau jas papildo įvairūs eksperimentai ir procesinės kūrybos užsiėmimai bei darbeliai.

Jaučia būtinybę išlaisvinti vaikų kūrybiškumą

​Vienos akcijos metu vaikams buvo leista išdažyti visiškai naują automobilį. Iki pat pradžios mažieji negalėjo patikėti, jog tikrai galės tai daryti. ​

Dovilė sako, kad labai džiaugiasi, jog pastaruoju metu imta daug kalbėti apie vaiko ir suaugusio žmogaus kūrybiškumo svarbą. „Dabar, kai vieno mygtuko paspaudimu galima susirasti visą reikiamą informaciją, svarbu tampa ne akademiniai pasiekimai, o gebėjimas jais naudotis, pritaikyti pagal aplinkybes, priimti nestandartinius sprendimus tiek kasdienybėje, tiek kritinėse situacijose. Visa tai tampa neįmanoma, jei dar vaikystėje vaiko kūrybiškumas yra nuslopinamas. Nes kūrybiškumas nėra talentas ar išskirtiniai gabumai – tai yra savybių visuma, be kurių šiuolaikiniame pasaulyje žmogui sunku būti sėkmingam ir laimingam“, – įsitikinusi Dovilė.

Būtent todėl studijos įkūrėja sako, kad net ir sezoniškumas veiklai neturi įtakos. Ji pripažįsta, kad eksperimentą su ledo burbulais paruošti paprasčiau, kai už lango minusinė temperatūra, bet vasarą ši veikla vaikams tik dar įdomesnė ir labiau netikėta. „Tapyti daug paprasčiau ir švariau būtų lauke, bet tai tik požiūrio ir pastangų klausimas – jei vaikams tai smagu ir kelia puikių emocijų, netinkamas sezonas jokia kliūtis“, – įsitikinusi Dovilė, nes reikia mokėti į viską žvelgti kūrybiškai, prisitaikyti prie situacijos.

Kyla beprotiškiausių idėjų

Vaikams buvo leista išdažyti naujutėlį automobilį / Dovilės Preimontės nuotr.

Dovilė pasakoja, kad idėjų jai kyla nuolat. Iš pradžių pagrindinis įkvėpimo šaltinis buvo internetas ir panašių užsienyje veikiančių studijų patirtis. Vėliau internete matytas idėjas Dovilė papildydavo savosiomis, kurios kartais gimdavo ekspromtu, o kartais stebint, kaip žaidžia dukra. „Studijoje irgi būna spontaniškų akimirkų – sugalvoju viena, o vaikai pakreipia veiklą visai kita linkme. Niekada tam neprieštarauju, pasiduodu vaikų kūrybiškumui ir viskas išeina puikiai“, – Dovilė džiaugiasi, kad vaikai nuolat suteikia inspiracijų.

Studijos įkūrėja sako, kad tokių idėjų mintyse turi ne vieną – kai kurios gimsta pačiai, kitas pasiūlo JAV ar Kanados kolegos, kurie geranoriškai konsultuoja, dalijasi patirtimi ir patarimais. Vienos akcijos metu vaikams buvo leista išdažyti visiškai naują automobilį.

„Šią idėją pasiskolinau. Tačiau užuot naudoję seną automobilį, kaip tai darė kolegos, mes su vaikais kūrybiškai darbavomės prie naujutėlaičio, o tas faktas suteikė dar daugiau įspūdžių! Vaikams tai buvo neišdildoma vaikystės akimirka. Mamos pasakojo, kad iki pat akcijos pradžios vaikai negalėjo patikėti, kad tikrai galės piešti ant tikro automobilio“, – pavykusiais eksperimentais džiaugiasi studijos įkūrėja.

Dar vienas vaikams labiausiai patikęs renginys buvo „Tapymas be stabdžių“. Vaikai piešė ant didžiulės drobės bei stiklo, nesiekdami jokio rezultato, o mėgaudamiesi procesu. „Jie neprivalėjo saugoti nei savo drabužių, nei veidų, nei studijos sienų. Po renginio vaikai atrodė, švelniai tariant, labai nešvarūs, tačiau tiek jie, tiek tėvai išėjo prašydami pakartoti renginį. Tad netrukus ketinu tai padaryti“, – pasakoja Dovilė ir sako, kad idėjų, kaip išreikšti vaikų kūrybiškumą, ji nestokoja.

Kūrybiškumo studija „Kuria vaikai“ (11 nuotr.)
+5

Žaidimai – iš namuose randamų produktų

Kūrybiškumo studijos vaikams įkūrėja sako, kad dažai yra dažnai naudojami įvairių veiklų metu, nes su jais galima nuveikti begales įvairiausių dalykų. Ji įsitikinusi, kad guašo, akvarelės ir pirštų dažų turėtų būti kiekvienuose namuose, kuriuose auga vaikai. Patiems mažiausiems, dar viską ragaujantiems, tai gali būti namuose pagaminti, valgomieji dažai.

Tačiau be dažų ir popieriaus, visada galima sugalvoti žaidimų iš namuose randamų produktų. „Pavyzdžiui, į didelę dėžę pripilkite ryžių ar kitų kruopų, pridėkite žaislinių indelių, gyvūnų figūrėlių – ir vaikų fantazijose tai taps kuo tik jie panorės. Krakmolo ir vandens mišinys paskatins atrasti naujų formų, šnypščiantieji sodos ir acto vulkanai supažindins su chemijos pradmenimis. Aš visada skatinu kūrybiškai panaudoti jau turimas namuose priemones. Ne tik mažiau išleisite pinigų greitai pabostantiems žaislams, bet ir ugdysite vaiko kūrybiškumą, parodysite, kad žaidimo priemonių galima susikurti ir pačiam“, – įsitikinusi Dovilė.

Kūrybiškumo studija „Kuria vaikai“ / Dovilės Preimontės nuotr.

Studijos įkūrėja mano, kad jei tėvai nurodys, kuriuos produktus ar priemones mažieji gali panaudoti savo kūrybiniams žaidimams, vaikai ir patys improvizuos.

„Pavyzdžiui, mano dukra labai mėgsta krakmolo ir vandens masę, kurią mes pavadinome krakmolainiu, o kai kartą ją gaminome, ji pasiūlė į krakmolą įberti kakavos. Pabandėme ir gavome puikią naują žaidimų priemonę! Taip vaikas pats priima sprendimus, lavina vaizduotę ir turiningai žaidžia“, – kartu su vaikais ieškoti netikėtų sprendimų skatina studijos „Kuria vaikai“ įkūrėja Dovilė.