Stilistė Laura Mizgirytė-Latour. Garderobo facelift’as rudeniui

Laura Mizgirytė-Latour / Asmeninio archyvo nuotr.
Laura Mizgirytė-Latour / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2019-10-06 18:19
AA

Prisipažinsiu, kai plūsteli rudens tendencijos, pati sutrinku galvodama, nuo ko pradėti vynioti rudens garderobą. Kiekvieną sezoną mus pasiekia bent pusšimtis mados dizaino tendencijų, dar po pusę tiek – printų ir spalvų. Kaip atsirinkti, kas yra čia ir dabar?

Turint omeny puse lūpų minimą artėjančią krizę (breksito drama, Trumpo ne itin išmintingi tarptautinės ekonomikos sprendimai), bendra nuotaika rudens žiemos kolekcijose – sunkiasvorė arba labili emocine prasme: nuo niūraus devintojo dešimtmečio minimalizmo, klasikinių rudens tendencijų iki plūstančių raukinukų ir milžiniškų, skulptūriškų siluetų (tarsi griebiam viską, kol galim). Tad yra reikalų atsirinkti, kas išties aktualu, o kas gali likti ant podiumo. Išrinkau ryškiausias – klasikines ir dominuojančias gatvėje – tendencijas. Nesiūlysiu „investuoti“ į brangius dizainerių drabužius – šių stilių daiktų rasite visos parduotuvėse. Dėmesio – penkios rudens tendencijos, kurios atgaivins garderobą ir nuotaiką:

Aštuntojo dešimtmečio estetika. Ją galime laikyti rudens klasika, dominuojančia rudens tendencija, o tai reiškia, kad kitais metais neteks rūpintis, aktualu tai ar ne. Aštuntojo dešimtmečio estetika – viskas, kas sutilpo apytiksliai nuo 1970 iki 1980 metų: palaidinės, suknelės su kaspinais po kaklu (jie yra viena esminių sezono detalių); ilgos, plevėsuojančios, diržu juosiamos suknelės, nors šalia vietos randa ir mažos netampraus audinio suknytės pabrėžtu liemeniu ir su jau minėtais kaspinais po kaklu – kaip „Balenciaga“ kolekcijose, plisuoti midi sijonai ir kiulotai su pasislėpusiais ilgaauliais, šiltų žemės spalvų odinės arba zomšinės striukės, midi lietpalčiai – kaip Hedi Slimane’o sukurti „Saint Laurent“ mados namams ir rafinuotai bohemiški „Michael Kors“ deriniai. Šiam stiliui būdingi smulkūs geometriniai, gėlių printai, tvidas, aksomas, velvetas, derantys su ypač aktualiais – gyvatės rašto – aksesuarais.

Balta. Aha, daugelis prunkštelėsite – ne Lietuvos klimatui. Galvas kraipo ir amerikiečiai – nes po rugsėjo 9-osios (Labor Day) balti drabužiai įprastai supakuojami iki kitos vasaros. Neskubėkime atsisakyti šios įspūdingos (ne)spalvos – rudeniui ji kiek kitokia, o deriniai – ypač modernūs: šilti grietinėlės, sojų (tarsi pienu gerokai atskiestos smėlinės) atspalviai, minkšti jaukūs audiniai, patogūs siluetai – dideli ilgi paltai, plačios vilnonės kelnės, balto denimo drabužiai, golfai, derinami su kontrastingais juodais arba popieriaus baltumo aksesuarais. Įkvėpimo rasite „Jacquemus“, „Valentino“, „Max Mara“, „Chanel“, „Marni“ kolekcijose.

Didžiulės rankovės. Milžiniškos rankovės šiais metais nušlavė nuo kelio visas kitas. Galima rinktis iš dviejų stilistiškai skirtingų variantų: švarkai su itin dramatiškomis, struktūriškomis rankovėmis, kurios išlaiko apvalią, ties petimi pasipūtusią formą, – skirtingai nei mūsų mamų devintojo dešimtmečio petukai, kurie tiesiog „išnešė per pečius“.

Kitas variantas – palaidinės surauktomis, „avies koja“ vadinamomis rankovėmis. Jos kuria visiškai kitą estetiką – romantišką su vintažo, karalienės Viktorijos stiliaus užuominomis. Kodėl jas rinktis? Ši tendencija yra ne tik aitriausia – didelės rankovės kuria struktūrišką siluetą, vizualiai suveržia liemenį ir susiaurina klubus. Tokios rankovės įspūdingiausios buvo „Isabel Marant“, „Saint Laurent“, „Ulla Johnson“, „Alexander McQueen“, „Lemaire“ kolekcijose.

Dešimtojo dešimtmečio estetika. Minimalizmo ir nespalvų gerbėjos, vienykitės. Po gana ilgo „Gucci“ stiliaus eksceso atsirado išlauktas balansas. Jei atsimenate filmą „Matrica“, suprasite ir šią tendenciją: grafito pilkumas, juoda spalva, kerziniai aulinukai, stačiakampės batų nosys, kolonos silueto suknelės ir kitos griežtos, minimalistinės formos.  

Žalia. Tektų gerai paplušėti moderniojoje madoje ieškant nemadingų spalvų, tačiau žalios gama įgavo rimtesnį pagreitį – intensyvios, grynos arba gilios samanų, alyvuogių, smaragdų, pušų, avokadų žalumos atspalviai derinami tarpusavyje ar kaip aksesuaras moderniame juodos ir baltos komplekte – kaip „Jacquemus“, „Emilia Wickstead“, „Lanvin“, „Valentino“, „Brandon Maxwell“ kolekcijose.