Stiliaus žinovas Paulius Stumbra: „Pakvietė į šventę? Laikykitės taisyklių“

Smokingas – neatsiejama raudonojo kilimo dalis/„Žmonės FOTO“ ir Audriaus Solomino nuotr.
Smokingas – neatsiejama raudonojo kilimo dalis/„Žmonės FOTO“ ir Audriaus Solomino nuotr.
Laisvė Radzevičienė
Šaltinis: Žmonės
2019-04-03 12:56
AA

Ak, ir vėl nežinau, kuo rengtis! Panašu, kad vyrų pasaulyje tuščios spintos sindromas pasireiškia lygiai taip pat dažnai, kaip ir moterų. Jis sustiprėja tuomet, kai į pašto dėžutę atkeliauja kvietimas į tradicinį raudonojo kilimo renginį, o jo apačioje įrašyta eilutė su aprangos kodo reikalavimu.

„Kadangi toks kvietimas į festivalio „Kino pavasaris“ uždarymo ceremoniją daugelį kino pasaulio žmonių jau pasiekė, noriu jiems priminti svarbiausią etiketo taisyklę: geriau labiau pasipuošti, nei prašo renginio organizatoriai, nei ateiti su džinsais“, – pataria vyriškų drabužių parduotuvės „Suitsupply“ pardavimo ir rinkodaros vadovas, ypatingu stiliaus pojūčiu garsėjantis Paulius Stumbra.

Įpratome, kad aprangos kodas nurodomas beveik kiekviename kvietime į renginį, vakarėlį, pristatymą. Moterims puoštis, atrodo, įprastas reikalas. O vyrai... Ar tikrai iki galo perskaito kvietimą? Ir perskaitę, ar visada rengiasi taip, kaip prašo kvietimo siuntėjai?

Pasaulyje, o ir Lietuvoje, nesunku pastebėti tendenciją, kad vyrų susidomėjimas mada auga. Jie vis daugiau dėmesio skiria savo išvaizdai, rūpinasi drabužiais ir seka mados tendencijas. Tai ne tik tušti žodžiai, nes vyriškų drabužių pardavimas labai auga.

Kai kurie renginių organizatoriai imasi triuko – kvietime nurodo aprangos kodą Black Tie, arba pažodžiui – juodasis kaklaraištis, tikėdamiesi, kad svečiai pasipuoš, neateis mūvėdami džinsais. Apgaudinėti – negražu, gal lengviau pasirinkti paprastesnį ir labiau kūrybišką būdą ir kvietimuose įrašyti Black Tie optional arba Black Tie creative. Šis aprangos kodas reiškia kur kas laisvesnį aprangos stilių.

Gintarė Sudžiūtė ir Paulius Stumbra/Viganto Ovadnevo nuotr.

Pauliau, priminkite, ką reiškia Black Tie?

Oficialus juodojo kaklaraiščio aprangos kodas priimtinas tik aukščiausio lygio renginiuose. Jis įpareigoja vilkėti juodos arba tamsiai mėlynos spalvos smokingą, baltus marškinius, juodą arba tamsiai mėlyną peteliškę, avėti juodus lakinius arba aksominius suvarstomus ar įsispiriamus batus. Priminsiu, kad smokingo švarkas gali būti vieneilis arba dvieilis su smailėjančiais arba šaliko formos šilkiniais atvartais. Kelnes puošia tokio pat atlaso juostelė.

Šis aprangos kodas, viena vertus, reikalauja daugiausia pastangų, kita vertus – jei kartą nusipirkai geros kokybės smokingą, jo užteks daugeliui metų. Smokingo formos nesikeičia nuo seniausių laikų.

Mažiau oficialus aprangos kodas – neprivalomas juodasis kaklaraištis, arba Black Tie optional ir Black Tie creative. Šis aprangos kodas leidžia šiek tiek eksperimentuoti ir nukrypti nuo griežtų juodojo kaklaraiščio aprangos kodo reikalavimų. Beje, būtent kūrybiškai į smokingą kviečia pažiūrėti ir festivalio „Kino pavasaris“ uždarymo organizatoriai.

Algirdas Ramaška/Tautvydo Stuko nuotr.

Į kokius improvizacijos žaidimus čia galima leistis?

Pirmiausia – rinktis ne juodą, o kitokios spalvos smokingo švarką: pilką, melsvą ar vyšnių spalvos. Įdomesnės medžiagos švarką vis dėlto reikėtų derinti su juodos spalvos kelnėmis ir juodais batais. Marškiniai nebūtinai klasikiniai, gali būti iki viršaus užsagstomi, tuomet nereikės ir peteliškės. Itin populiaru vietoj marškinių po smokingo švarku vilktis golfą – taip vilkėjo nemažai aktorių per „Oskarų“ ir „Auksinio gaublio“ apdovanojimų ceremonijas. Jei vis dėlto nuspręstumėte vilktis klasikinius marškinius, žaiskite su peteliškėmis, jos gali būti ryškesnių spalvų, margesnio audinio ar įdomesnio rašto.

Žiemą smokingo švarkas gali būti siūtas iš sodrių spalvų aksomo, beje, lietuviai jį labai mėgsta. Pavasariui ir vasarai tinka lengvesnio audinio smokingas iš plonos vilnos, šilko ar lino. Šviesiai mėlynas smokingas iš lino vasarą – tobulas pasirinkimas. Kaip ir žiemą dizainerio Kęstučio Rimdžiaus per iškilmingą žurnalo „Žmonės“ apdovanojimų ceremoniją pasirinktas baltas smokingas.

Leiskite fantazijai šėlti: baltas medvilninis smokingas, džinsiniai marškiniai, juoda peteliškė ir lengvi įspiriami batai, na, kodėl ne?

„NAACP Image Awards“ raudonasis kilimas/Vida Press nuotr.

Kas visiškai neatleistina Black Tie stiliaus vakarėlyje?

Ateiti su džinsais, sportbačiais, džemperiais. Ne visiems, žinoma, asmenybėms ši taisyklė taikoma. Žmogus su treningais ant raudonojo kilimo atrodytų keistai, bet tik ne aktorius Vidas Bareikis, kuriam treningai yra stiliaus, jo įvaizdžio dalis. Lygiai taip pat, kuris niekada nepaiso aprangos kodo reikalavimų, tačiau mados tinklaraštininkai jį vadina stiliaus ikona. Tai, kas leidžiama asmenybėms, ne visada leidžiama tiesiog svečiams.

Turbūt visada turėtume kalbėti apie tai, kad rengiantis į vakarėlį, kuriame pageidaujamas aprangos kodas, turėtume pasukti galvą, o ne tiesiog numoti ranka: man tai nerūpi!

Taip sakyti išvis negalima! Jei einate į renginį, rodykite pagarbą jo organizatoriams ir palaikyti jų sumanymą. Jei jums atrodo kitaip, geriau išvis neikite.

„Oskarų“ ceremonijos raudonasis kilimas/Vida Press nuotr.

Na, Lietuvoje kol kas prie durų dar niekas nestabdo...

O galėtų! Jūs pakvietė į šventę, vadinasi, turite paisyti taisyklių.

Tačiau viena, kai eini į renginį, kuris vyks filharmonijoje, o visai kita išsipuošti į kino teatrą...

Štai todėl ir yra puikus aprangos kodas Black Tie optional ir Black Tie creative. Sveikiname, jei pasirodysite su smokingu, juk visada geriau būti laipteliu aukščiau. Atėjote su džinsais? Vadinasi, šventės rengėjų prašymą praleidote pro ausis, nes kvietime buvo aiškiai parašyta, kad einate ne į eilinį filmą, o į šventę, kuri vyks kino teatre.