Stengiatės užimti vaikus vasarą? Be reikalo, teigia psichologai

Berniukas nuobodžiauja / Vida Press nuotr.
Berniukas nuobodžiauja / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-06-15 09:20
AA

Vasara – ne tik džiaugsmas, bet ir galvos skausmas vaikams ir jų tėvams. Pirmieji nuobodžiauja, o antrieji stengiasi visais įmanomais būdais vaikus užimti. Stovyklos, būreliai, pamokėlės, sportas, žaidimai, kelionės – ko tik neprigalvoja tėvai. Ir, kas įdomiausia, kai kurių psichologų manymu to visai nereikia.

Per mokslo metus vaikai išmokomi laikytis disciplinos, jų dienotvarkė būna gana griežta. Vasarą – atvirkščiai, atsiranda neribota laiko ir veiklos laisvė ir iš tos laisvės vaikai nebeišmano, ką daryti. Į pagalbą skuba tėvai – jie siekia struktūruoti vaikų dieną, patenkinti poreikius, lavinti vaikus. Tačiau per didelis užimtumas vasarą nėra reikalingas – taip mano vis daugiau vaikų vystymusi besidominčių specialistų.

Nuobodulys reikalingas vaikų vystymuisi, tobulėjimui, jis priverčia pasitelkti vaizduotę, mąstyti, būti kūrybiškus.

Vaikai patys turi panuobodžiauti, kad atrastų tai, kas iš tiesų juos domina. Nuobodulys – tai laikina būsena, kai stingama motyvacijos ir dėl to jaučiamasi nemaloniai. Nuobodulys reikalingas vaikų vystymuisi, tobulėjimui, jis priverčia pasitelkti vaizduotę, mąstyti, būti kūrybiškus.

Taigi tereikia duoti vaikams laiko, kad susivoktų, kas juos domina. O jei vaikas prašo, kad tėvai ar seneliai jį užimtų, klausia, ką jam veikti, ar skundžiasi, kad labai nuobodžiauja, pasiūlykite sugalvoti pačiam, ką jis galėtų nuveikti.

Pradžioje vaikas tikriausiai slampinės iš kampo į kampą ir niurzgės, kol galiausiai vis tiek sugalvos, ką veikti. Tas nuobodulys nėra laiko švaistymas – žvelkite į tai kaip į vaiko tobulėjimo procesą.

Mergaitė nuobodžiauja / Vida Press nuotr.

Vaikų psichologė iš Londono Lyn Fry naujienų portalui Qz.com teigė, kad tėvų vaidmuo yra paruošti vaiką atrasti vietą visuomenėje, t. y. socializuotis. „Būti suaugusiam reiškia gebėti praleisti savo laisvalaikį taip, kad jaustumėtės laimingi. Jei tėvai praleidžia visą laiką mėgindami užpildyti laisvą savo vaikų laiką, tuomet vaikas niekada neišmoks to padaryti pats.“

Psichologė patarė vasaros pradžioje susėsti tėvams su vaikais (beje, tas pats galioja ir darželinukams, tad jei vaikui – ketveri ir daugiau, pasisodinkite šalia) – ir sudarykite sąrašą, kokia veikla vaikai galėtų užsiimti per vasaros atostogas. Svarbu, kad ta veikla vaikai būtų susidomėję. Tinka viskas, nuo elementarių dalykų, tokių kaip piešimas, dainavimas, ėjimas į kiemą pažaisti su kitais vaikais, iki kokio nors būrelio ar daugiau laiko reikalaujančios veiklos.

Jei vaikas pasijus nuobodžiaujantis, duokite jam paskaityti sąrašą arba perskaitykite patys, ir tegu išsirenka, ką tuo metu nori daryti.

Mergaitė nuobodžiauja / Vida Press nuotr.

Jei auginate introvertą, vaikas nesunkiai išbus vienas, skaitys, pieš, žais ir jausis laimingas. Ekstravertui reikės paskatinimo užsiimti mėgstama veikla, kad vėliau galėtų papasakoti kitiems vaikams.

Jei auginate introvertą, vaikas nesunkiai išbus vienas, skaitys, pieš, žais ir jausis laimingas. Ekstravertui reikės kitų žmonių, tad jei yra vienturtis, galite paskatinti jį užsiimti mėgstama veikla ir pridurti, kad apie tai, ką veikė per vasarą ir ko išmoko, jis vėliau galės papasakoti kitiems vaikams.

Lyn Fry manymu, visiškai nieko bloga nuobodžiauti, tai nėra nuodėmė ar tinginystė. Gebėjimas išspręsti nuobodulio problemą daro vaikus savarankiškesnius, skatina pasitikėti savo jėgomis ir gebėti priimti sprendimus.

Pagrindinė idėja – kad vaikai įsisąmonintų, jog gyvenime nebus viskas tik smagu ir padėta ant lėkštutės, jie turi patys išmokti, kaip užpildyti savo laisvalaikį. Ir tas laisvalaikis neturi būti vien pasinėrimas stačia galva į planšetes ar išmaniuosius telefonus.