Statomo vaikų centro-miestelio projektas „Gėrio paliesti“ kviečia bendradarbiauti

Akimirkos iš stovyklos/ Asmeninio albumo nuotr.
Akimirkos iš stovyklos/ Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-01-28 12:15
AA

Tik prieš kelis metus kilusi idėja Lietuvoje statyti vaikų miestelį – dabar jau įgauna pagreitį. Stovi pirmojo iš šešių vaikų apgyvendinimo namelio karkasas, kitų penkių namelių pamatai jau išpilti, pastatytas ir apšiltintas techninių įrenginių „Pasakų namelis“, nuolat vyksta sodo ir daržo ruošimo, medžių, krūmų, gėlynų sodinimo darbai. Projektuojamas universalus sporto aikštynas.

Nesustoja rėmėjų paieška ir bendradarbiavimas su statybų pagalbininkais, medžiagų tiekėjais. Lygiagrečiai ruošiamasi vasaros stovykloms „Draugai“, kurios šiais metais dar vyks nuomojamose patalpose.

„Siekiame augantiems vaikams sukurti tokią aplinką, kad jie miestelyje vykstančiose stovyklose ir projektuose bei susitikimuose gautų jokiais pinigais nepamatuojamos patirties ir potyrių. Gautų įkvėpimo būti sąmoningomis, bet tuo pačiu ir laisvomis asmenybėmis. Skleistų meilę ne tik žmogui, bet ir gamtai.“ – atvirauja statomo vaikų centro-miestelio idėjininkė ir viena iš vykdytojų Jūratė Gineitienė.

„Nuo 2013 m. nuomojamose patalpose organizuojame stovyklas „Draugai” 7-17 m. vaikams ir jaunimui. Sukamės kaip galime. Kiekvieną vaikų būrį prižiūri savanoriai. Su jais aptariame kiekvienos pamainos įgyvendinimo eigą. Aptariame ne tik veiklas, bet ir psichologinius aspektus. Kuo motyvuoti vaikus? Kokias pasiūlyti veiklas ir kaip į jas įtraukti vaikus, kurie pasyviai jose dalyvauja.

Jeigu atvirai, kiekvieno vaiko atvejis gali būti toks individualus, kad net ir gabiausias pedagogas, ir mylintys tėvai iš anksto negali nuspėti, kaip tam jaunam žmogui stovykloje seksis. Kiekvieną dieną iškyla vis naujų iššūkių. Todėl nepaliaujamai patys mokomės, analizuojame ir sprendžiame situacijas. Taisyklė numeris vienas: atsižvelgti į unikalias vaiko savybes, išsaugoti jo tikrumą, neužkrauti visuomenės stereotipais, leisti atsiskleisti, ugdyti toleranciją, meilę sau ir aplinkai.

Organizuojate stovyklas jau 8 metus. Kokiems vaikams ir jaunimui jos skirtos?

„Pirmaisiais metais, kai tik pradėjome šią veiklą, sukvietėme vaikus iš socialiai remtinų šeimų. Dalyvavimą stovykloje jiems finansavo įmonės, pavieniai žmonės. Ieškojome ir patys rėmėjų, kurie galėtų vienam ar kitam vaikui nupirkti kelialapį. Kainuoja ir vieta, ir maistas, ir priemonės edukacinėms veikloms. Bet po tų metų nusprendėme, kad tokius vaikus reikia ne išskirti, o suburti kartu su jaunais žmonėmis iš didmiesčių, rajonų, su užsienio ir užsienio lietuvių vaikais. Turiu omenyje, kad priimti visus, kurie nori, – neišskiriant jokios socialinės padėties. Tik tokioje aplinkoje vaikai plečia pasaulėžiūrą, pamato kas vyksta aplink, ką veikia jų bendraamžiai, kokių skirtingų žmonių būna. Vaikai labai greitai susidraugauja, o kai reikia išsiskirti pasibaigus stovykloms – būna ašarų.“ – atvirauja Jūratė.

Akimirkos iš stovyklos/ Asmeninio albumo nuotr.
Akimirkos iš stovyklos/ Asmeninio albumo nuotr.

Jau tiek metų organizuojate stovyklas vaikams bei jaunimui nuomojamose patalpose. Jums gerai sekasi. Kodėl reikia statyti atskirą miestelį?

„Džiugu, kad taip manote. Mums sekasi, nes visi įdedame daug širdies ir dirbame dėl vaikų. Tačiau, gal to neparodome, bet kiekvienais metais susiduriame su begale sunkumų.

Grįžtamasis ryšis - iš vaikų, jų tėvų, vadovų-savanorių - po stovyklų mus motyvuoja eiti pirmyn ir nenuleisti rankų. Meile ir tolerancija pulsuojančių stovyklų Lietuvoje tikrai reikia. Prie motyvacijos organizuoti stovyklas prisideda ir mūsų pasiekti rezultatai. Pavyzdžiui: kai kažkada buvę stovyklautojai jau po kelių metų tampa būrių vadovais-savanoriais. Rašo žinutes, kad tik per stovyklų užsiėmimus suprato, ką nori veikti baigę mokyklas. Arba tėvai, globėjai rašo ilgus padėkos laiškus, kaip pasikeitė jų vaikas, tapo sukalbamesnis, sąmoningesnis, pranyko kompleksai, pradėjo užsiimti veikla, kurią tikrai mėgsta ir t.t.

Galėčiau vardinti daug įsimintinų momentų. Tai ne mūsų vienų, kaip organizacijos nuopelnas, o visos partnerių komandos. Turiu omenyje Labdaros ir paramos fondą „G vaikų pasaulis“ (fondas yra stovyklos „Draugai“ idėjos autorius, red. pastaba), ir savanorius, ir tėvus bei globėjus, ir pačius vaikus. Čia kuriame bendruomenę, kur viena grandis nefunkcionuotų be kitos.

Bet kai į tą kuriamą bendruomenę pradeda belstis finansiniai, logistiniai ir kitokie trukdžiai – darosi vis sunkiau rasti netgi ir nuomojamas patalpas. Juk vis dar kuriamės Žemaitijoje. Čia aptikti tinkamą vietą tikrai sunku. Ieškome, kad būtų bent 50 miegamų lovų, su reikiamu skaičiumi dušų, kriauklių, vieta valgyti ir gaminti maistą. Kad būtų patalpos vidaus užsiėmimams, su sporto aikštelėmis lauke, su bent minimalia erdve vaikų talentų vakarams, pasirodymams.

Žinoma, jeigu tėvai nori leisti vaiką į 10–ties dienų stovyklą ir turi galimybę už ją mokėti 300 ar 400 eurų – sveikintina. Tačiau visi suprantame, kad ne visose šeimose yra tokia pakankama finansinė padėtis. O jeigu šeimoje auga keli vaikai, tėvams tikrai nelengva rasti stovyklą už žemesnę kainą.

Stovykla „Draugai“ 2019 m. tikrai veiks. Šiemet dar nuomojamose patalpose. O kas žino, gal per šiuos metus su vaikų miestelio statybomis taip pasistūmėsime, kad 2020 m. jau pakviesime į savą vietą su niekieno nevaržomomis nei taisyklėmis, nei sąlygomis, nei kainomis.

Mes visada mielai kviečiame prisijungti įmones, rėmėjus bendradarbiauti ir judėti į priekį“.

Daugiau apie vaikų miestelį galima rasti internete.