Specialistė pataria: odos drėgmės pusiausvyra ir kaip ją palaikyti

Indrė Urbanavičienė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Indrė Urbanavičienė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2018-09-16 09:29
AA

Odos drėgmės pusiausvyra ir kaip ją palaikyti. Drįsčiau teigti, kad tai viena didžiausių šiuolaikinių moterų (taip pat ir vyrų) odos priežiūros problemų. Kaip atkurti šią pusiausvyrą?

Sezonų kaita, šildytuvai, kondicionieriai, oro tarša, netinkama mityba ir odos priežiūra – visi šie faktoriai turi įtakos odos drėgmės pusiausvyrai. Kartais reikia ne tik geros drėkinamosios priemonės, bet ir koreguoti mitybą, gerti daugiau vandens, vartoti papildų, pasirūpinti tinkamu patalpų drėkinimu. Ar to užtenka?

Kaip visada truputis teorijos, kad būtų lengviau suprasti, kaip oda palaiko drėgmės pusiausvyrą. Išoriniame odos sluoksnyje yra tarpląstelinės medžiagos, kurią daugiausia sudaro ceramidai, cholesterolis ir riebalų rūgštys: šie trys odoje sulaiko vandenį, užtikrina drėgmės pusiausvyrą ir sudaro tvirtą apsauginį sluoksnį. Tačiau kai oda patiria stresą dėl šalčio, karščio, sauso ar užteršto oro, mechaninio poveikio, tepamų priemonių su erzinančiomis medžiagomis ar dėl senėjimo procesų, silpnėja tarpląstelinė medžiaga bei joje esančių medžiagų sintezės ir sutrinka drėgmės pusiausvyra. Tada jau mes turime ateiti odai į pagalbą, aprūpindami ją drėgmės pusiausvyrą padedančiomis atkurti medžiagomis.

Taigi – kokios tos medžiagos? Ir šįkart pradėsiu ne nuo taip liaupsinamos hialurono rūgšties. Be abejo, tai labai naudingas odai komponentas, tačiau, be jos, tikrai yra ir kitų, ne prastesnių. Norėčiau išskirti ceramidus. Kaip jau užsiminiau, ceramidai yra beveik pati svarbiausia odos medžiaga: nuo jos priklauso drėgmės pusiausvyra. Aišku, sintetiniai ceramidai kremuose jokiais būdais nepakeis natūralių, tačiau moksliniai tyrimai patvirtina, kad grožio priemonėse esantys ceramidai gali padėti greičiau atkurti odos drėgmės pusiausvyrą ir apsauginį barjerą. O jei produkto sudėtyje šalia išvardytų ceramidų pamatysite cholesterolį ir riebalų rūgštis (angl. fatty acids), jis tikrai bus efektyvus.

Kokios dar medžiagos padeda susigrąžinti drėgmę? Jau minėta hialurono rūgštis, išsiskirianti gebėjimu pritraukti šimtus kartų daugiau vandens, nei sveria ji pati. Ši rūgštis padeda atkurti drėgmės pusiausvyrą ir apsauginį odos barjerą. Iš tikrųjų labai svarbu, kad grožio priemonėje būtų ne viena odą drėkinanti medžiaga ir kad turinčias stiprų drėkinamąjį poveikį papildytų kitos, pavyzdžiui, glicerinas, proteinai, cholesterolis, aminorūgštys, linoleno rūgštis, šlapalas, vitaminas B3, trigliceridai, fosfolipidai, elastinas, kolagenas, ksilitolis ir daugelis kitų. O jei oda linkusi į sausumą, ieškokite sudėtyje šių geriausiai drėkinančių aliejų: abrikosų kauliukų, alyvuogių, avokadų, dygminų, erškėtuogių, kanapių sėklų, kviečių gemalų, nakvišų, rapsų, ricinų, saulėgrąžų, sezamų, slyvų kauliukų, sojų pupelių, simondsijų, taukmedžių.

Labai tikiuosi, kad pavyks rasti gerą drėkinamąją priemonę, kartu nepamirštant, kad svarbūs ir kiti faktoriai: mityba, vanduo, supanti aplinka, švelni odos priežiūra.