Specialistė pataria, kokius gydytojus vaikui būtina aplankyti prieš mokyklą

Vaikas pas gydytoją / Fotolia nuotr.
Vaikas pas gydytoją / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-08-21 15:38
AA

Rugsėjį pasitiks tūkstančiai pirmokų visoje Lietuvoje, tačiau kad pirmosios dienos neapkarstų, reikia žinoti, į kokius sveikatos specialistus kreiptis. Nuo fizinės vaikų būklės priklauso ir psichinė sveikata, pasiruošimas mokyklai bei daugybė kitų dalykų.

Atmintinę tėveliams pateikia Kauno miesto visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Reda Žaromskytė.

– Kokiais sveikatos reikalais moksleivių tėvams reikia pasirūpinti prieš Rugsėjo 1-ąją?

– Mokyklinukai, kaip ir ikimokyklinukai, turi pristatyti vaiko sveikatos pažymą. Ją išduoda šeimos gydytojas. Taigi, pirmas darbas, kurį turite atlikti, ir yra toks – apsilankykite pas šeimos gydytoją, kuris tikrindamas vaiko sveikatą įvertina jo ūgį, svorį, kūno masės indeksą, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, nervų, virškinamojo trakto, urogenitalinę, skeleto ir raumenų bei endokrininės sistemos funkcinę būklę ir, jeigu yra kokių nors pakitimų, tuomet siunčia vaiką pas gydytojus specialistus.

Tada, jei tai reikalinga, atliekami, papildomi tyrimai. Taip pat reikia nepamiršti, kad pas šeimos gydytoją reikėtų vykti tik gavus odontologo išvadą apie vaiko dantų būklę.

Taip pat skaitykite: Pasitinkame rugsėjį: aktualūs patarimai moksleivių mamoms

– Ar tiesa, kad odontologai turi nemažai darbo, mat Lietuvos vaikų dantų būklė nepavydėtina?

Didžiausios sveikatos bėdos – tai karieso pažeisti dantukai, regėjimo problemos, skeleto-raumenų sistemos bėdos. Visa tai susiję su nejudrumu, sėdėjimu prie kompiuterio, televizoriaus. 

– Tikrai taip – su dantimis situacija nekokia. Mes duomenis fiksuojame tik kelerius metus, todėl kol kas sunku nusakyti tendencijas ir nuspėti, ar situacija gerės, ar blogės. Apskritai, už tai atsakomybę reikėtų prisiimti ir tėvams, kadangi visi higienos įgūdžiai ugdomi ir formuojami šeimoje. 

Dantų priežiūra turėtų pasirūpinti tėveliai ir jeigu jie prižiūrės dantis, vaikai, matydami pavyzdį, elgsis taip pat. Reikia visada akcentuoti dantų priežiūros svarbą, mokyti vaikus, kaip taisyklingai valytis dantis. Jeigu patiems trūksta žinių, visuomet galima kreiptis į odontologą konsultacijos. Patarčiau tėveliams pasitikslinti, kokia vaiko dantų būklė, kada vėl reikia apsilankyti ir pan.

Taip pat skaitykite: Ar jūsų atžalai būtina muzikos mokykla?

– Kokios dažniausiai pasitaikančios būsimų pirmokų sveikatos bėdos?

– Taigi, didžiausios sveikatos bėdos – tai karieso pažeisti dantukai, regėjimo problemos, skeleto-raumenų sistemos bėdos. Visa tai susiję su nejudrumu, sėdėjimu prie kompiuterio, televizoriaus. Vėlgi, tėvams ir mokytojams patartina atkreipti dėmesį į tai, kaip vaikas sėdi, kokia jo laikysena. Dažniausiai vaikai dar neturi tų įgūdžių, nežino, kaip sėdėti, todėl visada pataisykite laikyseną, taip pat reikėtų riboti laiką prie išmaniųjų prietaisų, televizorių, kompiuterių ir pan. – prie jų vaikai tikrai praleidžia nemažai laiko.

– Jeigu palygintumėte kelerių metų vaikų sveikatos duomenis, kaip kinta situacija?

– Deja, vis daugėja regos sutrikimų, taip pat nemažai vaikų kamuoja antsvorio problemos.

– Kiek laiko galioja išduotas sveikatos pažymėjimas?

– Dabar vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus. Norėtume pabrėžti, kad nebūtina tikrinti sveikatos vasarą ar rugsėjo mėnesį – reikia žvilgtelėti į datą, kada paskutinį kartą buvo atlikta apžiūra. Ir jeigu ji, tarkime, įvyko lapkričio mėnesį, tada jums pas gydytoją reikia apsilankyti vėl lapkritį.

Ir jeigu iš tėvų reikalaujama sveikatos pažymą pateikti rugsėjo mėnesį, turime pilną teisę pasakyti, kad nepraėjo vieneri metai nuo paskutinio sveikatos patikrinimo. Dažniausiai vasaros ir pirmasis rudens mėnuo būna itin aktyvūs, gydymo įstaigas užplūsta tėvai ir vaikai, taigi, galima suplanuoti apžiūros laiką ir gegužę, ar spalį.

– Minėjote, jog aktuali nutukimo problema. Ką tėvams reikia žinoti apie vaikų judrumą?

– Vaikai turėtų judėti bent 1 valandą per dieną. Ir, jeigu kalbame, apie ikimokyklinukus, tai gali būti žaidimo forma. Be abejonės, labai svarbu, kad kiekvienas vaikas pagal individualias savybes pasirinktų fizinio aktyvumo formą. Maži vaikai juda ganėtinai daug, tačiau vėlgi svarbu tėvams lavinti įgūdžius ir skatinti, kad vėliau tas noras judėti nedingtų. Nepraleiskite to momento, kada vaikams įdomesnis tampa kompiuteris ir sėdėjimas prie jo – kuo anksčiau pradėsite skatinti fizinį aktyvumą, tuo lengviau bus vėliau.