Specialistė pataria: kaip sukurti balkoninių gėlių kompoziciją

Mergina laisto gėles. / Fotolia nuotr.
Mergina laisto gėles. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-04-27 13:24
AA

Ko galima išmokti sodinimo dirbtuvėse „Papuoškime balkonus žiedais“? Ne tik balkoninių gėlių sodinimo paslapčių, bet ir sukurti harmoningą augalų kompoziciją, kuria galėtume pasipuošti balkonus ar terasas.

Dirbuves vedanti sėklų ir kitų sodo / daržo prekių parduotuvių tinklo „Žalia stotelė“ lauko augalų ekspertė Gražina Anusevičienė pataria sodinti kelias skirtingas gėlių daigų kompozicijas: saulę mėgstančias juostuotąsias pelargonijas kartu su lobelijomis bei pavėsingai vietai tinkančias svyrančias begonijas su bakopomis (kitaip dar žinomas kaip taškuotes). Šių gėlių daigai geriausiai dera tarpusavyje, o priežiūra nėra sudėtinga.

Bakopos / Shutterstock nuotr.

Taip pat skaitykite: Patarimai, kurie padės atgaivinti vystančius kambarinius augalus

Specialistė mielai dalijasi visu gėlių daigų sodinimo procesu:

  1. Lovelio dugnas padengiamas drenažu. Pasak specialistės, tam geriausia rinktis pūsto molio granules, kurios neleidžia užmirkti gėlių šaknims, joms lengviau prieinamas oras, išlaikoma reikiama drėgmė.
  2. Toliau, priklausomai nuo lovelio gylio be gėlių daigų dydžio, 3–4 cm sluoksniu pilamas substratas. G. Anusevičienė pataria rinktis specialų balkoninėms gėlėms skirtą žemę, kuri ne tik paruošta sodinimui, bet ir praturtinta pasodintiems augalams reikalingomis medžiagomis.
  3. Į žemę beriama įgėrio granulių  (2–3 g/1 l žemės), kurios užtikrina, jog augalai visuomet bus aprūpinti reikiamu vandens kiekiu (labai praverčia tiems, kurie kartais pamiršta palaistyti gėles). Nepatyrusiems sodintojams specialistė pataria prieš beriant į substratą granules, jas išmirkyti vandenyje (tiesiog 15 min. reikiamą granulių kiekį palaikyti vandenyje). Labai svarbu šių granulių nepadauginti, nes gėlė gali „išlipti“ iš vazono.
  4. Paruošus pagrindą, sodinami gėlių daigai: vazonėlis, iš kurio perkeliamas jau paaugintas daigas, apverčiamas, jei daigas nekrenta iš vazonėlio, galima lengvai su pirštais pastuksenti per dugną. Išimtas daigelis dedamas į jam skirtą vietą. Taip sudėjus visus norimus gėlių daigus, tarpai užpildomi žeme (nuo lovelio viršaus iki žemių turi likti vietos laistymui, maždaug 3 cm).
  5. Pasodintus daigus belieka palaistyti ir patręšti. Patariama rinktis skystąsias trąšas, kurios paskatina augalo prigijimą, suteikia jam jėgos. Trąšas galima lieti iš viršaus arba purkšti, tik šiek tiek mažesne norma nei nurodyta ant pakuotės  – per lapus augalai geriau įsisavina reikalingas medžiagas. Tręšimo procedūrą reikėtų pakartoti po 3 dienų ir nuo tada po truputį tręšti nuolatos, pavyzdžiui, mažesne norma, bet su kiekvienu laistymu. Galima rinktis ir ilgo poveikio trąšas (1 augalui – 1 tabletė), tuomet būsite išvaduoti nuo nuolatinio tręšimo, o augalui aprūpint visomis reikalingomis medžiagomis.

Taip pat skaitykite: Orchidėjų gerbėjoms: šių gėlių rūšys ir priežiūra

Norintys improvizuoti gali pasirinkti sodinti ir kitų gėlių daigus: saulėtoje pusėje juostuotąsias ir laiptuotąsias pelargonijas galima derinti su šlamučiais, dichondromis, lakišiais, o pavėsingoje vietoje gerai auga gumbinės ir svyrančios begonijos, fuksijos, sprigės, kurias galima papildyti šlamučiais, dichondromis, batatiniais sukučiais (ipomėjomis).

Bakopos / Shutterstock nuotr.
Bakopos / Shutterstock nuotr.

Specialistė pabrėžia, kad pasodintus daigus reikėtų laikyti šviesioje, bet ne per karštoje vietoje, laistyti. Į lauką kompoziciją galima išnešti po šalnų arba priešingu atveju bent nakčiai pridengti agroplėvele.