Specialistas: „Kuo brandesnio amžiaus moteris, tuo labiau turėtų save mylėti“

Brandi moteris / Shutterstock nuotr.
Brandi moteris / Shutterstock nuotr.
Lina Grinkevičienė
2021-12-03 15:14
AA

„Keturiasdešimtmečių oda – it atversta knyga. Vos pažvelgus galima pasakyti, kaip ja buvo rūpinamasi, ar į ją buvo investuota. Jaunatviška išvaizda – ne vienos dienos darbas“, – sako Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ plastinės chirurgijos specialistas Mindaugas Kazanavičius.

Kokio amžiaus moterys labiau investuoja į grožį? 

Iš darbo praktikos galiu pasakyti, kad dažniausiai dėl plastinių operacijų ar estetinių procedūrų į mūsų kliniką kreipiasi 28–55 metų dailiosios lyties atstovės. Galėčiau išskirti vieną jaunesnių pacienčių grupę – moteris, dirbančias šou versle: modelius, laidų vedėjas, dainininkes, influenceres. Kai veikla įpareigoja atrodyti nepriekaištingai, linkstama labiau investuoti į išvaizdą. Norint išlaikyti aukštą įvaizdžio kartelę, dažnai norima pakoreguoti net menkiausias smulkmenas. O štai vyresnės moterys, nors turėtų būti priešingai, neskuba praverti plastinės chirurgijos kabineto durų. Kai kurios klaidingai mano, kad su laiku nepakovosi.

Vyresnės moterys labiau linkusios susitaikyti su natūraliu senėjimu?

Nors išimčių pasitaiko, nesumeluosiu teigdamas, kad taip. Visada sakau, kad grožio specialistai tam ir dirba, kad padėtų pristabdyti senėjimą. Ir tai daryti patarčiau ne vien prieš svarbias progas (pastebėjau, kad nemažai vyresnių moterų išvaizda labiau susirūpina prieš kokį svarbų jubiliejų, vestuves, giminių susitikimus). Norint išsaugoti gražią, kuo jaunatviškesnę odą, džiaugtis ilgalaikiu rezultatu, savimi reikia rūpintis, kad ir minimaliai, nuolat.

Būna, kreipiasi brandaus amžius moterys, anksčiau daug neinvestavusios į grožį, ir sako: „Norėčiau procedūrų komplekso, kad atjaunėčiau penkeriais ar dešimčia metų.“ Ir... padarome stebuklą. Paskui dažnai išgirstu nuostabos kupiną frazę: „Ir kur aš buvau, kodėl nesikreipiau į jus anksčiau! Jaučiuosi tarsi iš naujo gimusi.“

Ar tiesa, kad po menopauzės, kai nebesigamina estrogenų, nepuoselėjama oda suvysta maždaug per penkerius metus?

Bėgantis laikas palieka pėdsakus ir mūsų odoje. Jei prakalbome apie senėjimą, tai jis prasideda jau nuo 25-erių ir tampa pastebimas įkopus į ketvirtą dešimtį. Ima ryškėti mimikos raukšlelės, veidas ir apatiniai akių vokai praranda stangrumą, atsiranda pigmentacija.

Keturiasdešimtmečių oda – it atversta knyga. Vos pažvelgęs galiu pasakyti, kaip ja buvo rūpinamasi, ar į ją buvo investuota. Dėl intensyvių hormonų pokyčių oda ima vysti sparčiau, keičiasi ir jos spalva, atsiranda šlakų, senatvinių dėmių. Taip pat gilėja raukšlės kaktos ir lūpų srityje. Kadangi plonėja odos riebalinis sluoksnis, vyresnėms moterims tenka susidurti ir su odos sausėjimu, šerpetojimu.

Plastinės chirurgijos specialistas Mindaugas Kazanavičius

Ką patartumėte penkiasdešimtmetėms ir vyresnėms moterims?

Labiau mylėti save ir negalvoti, kad jau viskas, mano metai prabėgo, jaunystės nebeliko ir laiko nesustabdysi. Natūralu, kad su metais oda plonėja, greičiau raukšlėjasi, praranda elastingumą, o dėl pigmentacijos ir keratozinių odos pokyčių (keratomų) tampa netolygi. Keičiasi ir veido forma (vyksta kaulinių pokyčių). Kai pacientės manęs klausia, ką daryti, kad kuo ilgiau išsaugotų jaunystę, tiek dvidešimtmetėms, tiek penkiasdešimtmetėms mano atsakymas vienas ir tas pats – būtina rūpintis savimi kiekvieną mielą dieną, o ne priebėgomis.

Kartą per mėnesį reikėtų apsilankyti pas kvalifikuotą kosmetologą ir atlikti veido valymą bei kitas reikalingas procedūras. Ryškėjant amžiaus pokyčiams ir atsiradus nepageidaujamų darinių, tikslinga pasikonsultuoti ir su gydytoju dermatologu ar plastinės chirurgijos specialistu. 

Kodėl kitos septyniasdešimtmetės kartais atrodo net jaunesnės nei penkiasdešimtmetės? 

Daug lemia genetika, paveldimumas. Moterims, iš prigimties turinčioms plonesnę odą, geičiau randasi raukšlių. Kuo ji plonesnė, tuo sparčiau netenkama drėgmės. Už tai atsakinga hialurono rūgštis. Su metais jos koncentracija organizme mažėja, todėl negali vykti normali kolageno ir elastino sintezė. Hialuronas svarbus ne tik visiems audiniams, bet ir odai, nes apsaugo ją nuo laisvųjų radikalų.

Maždaug nuo 25-erių šios rūgšties organizmas ima gaminti vis mažiau, o, sulaukus 50-ies, jos kiekis sumažėja dvigubai. Vis dėlto šiuolaikinės grožio procedūros su hialurono rūgštimi veiksmingai padeda pristabdyti senėjimą ir suteikti pasitikėjimą savimi, gerą nuotaiką. Man smagu po procedūrų matyti moterų, į save žvelgiančių veidrodyje, švytinčius veidus, spindinčias akis.

Turbūt nemažai lemia ir gyvenimo būdas? 

Be abejo. Penkiasdešimtmečių išvaizda labai priklauso ne tik nuo to, kaip jos rūpinasi kūnu, oda, bet ir nuo gyvensenos, ar turi žalingų įpročių, skiria laiko poilsiui, visaverčiam miegui. Ne šiaip sau atsirado posakis „grožio miegas“. Gerai pailsėjus oda paskaistėja, palygėja. Mūsų grožio priešai – pervargimas, ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ekrano, miego sutrikimai, UV spinduliai, stresas, rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu. Odos būklei, išvaizdai turi įtakos net persirgtos ligos, vartojami vaistai, mityba. Dar turiu pabrėžti, kad kai kurios moterys daro sau meškos paslaugą netinkamai rūpindamosi oda.

Dažnai išgirstu sakant, kad investavo į brangius kremus, priemones, bet rezultato nebuvo. Svarbu naudoti savo amžiaus grupei skirtus produktus, atsižvelgti ir į odos tipą. Klaidinga manyti, kad penkiasdešimties veiksmingiau naudoti 65-metėms skirtas priemones. Nieko panašaus. Oda greitai pripranta, be to, kiekvienu amžiaus tarpsniu odoje vyksta skirtingi procesai. Jaunesnėms reikia daugiau vienokių veikliųjų medžiagų, senjoroms jau visai kitų.

Brandi moteris / Shutterstock nuotr.

Grožio industrija ir medicina nestovi vietoje. Gal papasakotumėte apie grožio procedūrų ir plastinės, estetinės chirurgijos naujoves?

Populiariausios estetinės procedūros tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje išlieka botulino toksino ir hialurono rūgšties preparatų injekcijos. Beje, noriu pažymėti, kad tokias injekcijas pagal mūsų šalies įstatymus kosmetologams atlikti draudžiama. Tad patariu kreiptis į profesionalius šios srities specialistus. 

Iš operacijų paklausiausios – krūtų ir kūno kontūrų korekcija, riebalų sankaupų šalinimas. Naujausios tendencijos yra neaukšto profilio nedideli krūtų implantai bei spenelių aureolių mažinimas. Paprastai tariant, populiarėja minimalios estetinės krūtų korekcijos, kurių rezultato po plastinės operacijos plika akimi ir nepastebėsi. Moterys dabar labiau rūpinasi gyvenimo, taip pat intymaus, kokybe, todėl vis daugiau atliekama ir makšties atjauninimo procedūrų. 

Ar tiesa, kad net nosies korekciją galima atlikti be operacijos, tiesiog naudojant specialius užpildus?

Taip, nes tobulėja užpildų technologijos, daugėja jų pritaikymo būdų. Pavyzdžiui, nemažai nosies formos korekcijų jau išties galima atlikti audinių užpildais, taip pat išlyginti raukšles ar patempti veidą, kad jis įgytų dailią V formą ir t. t. Dabar moterys nori kuo saugesnių, natūralesnių ir neskausmingesnių procedūrų, todėl daugėja neinvazinių ar mažai invazinių, o operacijos atliekamos naudojant vietinę nejautrą (be narkozės). 

Dar pastebėjau ir tokią naują tendenciją: gyvenimui persikėlus į virtualią erdvę, populiarėjant asmenukėms, bendravimui socialiniuose tinkluose, moterys ėmė dažniau kreiptis dėl estetinių veido bei kaklo procedūrų. Taip pat anksčiau dominavo krūtų didinimo operacijos, o šiais laikais daugiau dėmesio skiriama apatinei kūno daliai, ypač pilvui bei kojoms.

Kokių konkrečių procedūrų pageidaujama?

Moterys prašo atlikti kūno formų korekcijas, pakoreguoti celiulitą, pašalinti pilvo riebalų sankaupas, kad išryškėtų pilvo presas. Arba padailinti ir padidinti sėdmenis užpildais ar savo kūno riebalais. Laikmetis diktuoja madas: dabar sveikuoliškas gyvenimo būdas, sportas – ant bangos. Visi nori atrodyti sportiški, jauni. Ir tai yra sveikintina, nes, ilgėjant gyvenimo trukmei, svarbu ilgiau išsaugoti gerą fizinę formą. Ne viena garbaus amžiaus pacientė yra prasitarusi, kad jaunatviškesnė išvaizda jai padeda ne tik geriau jaustis psichologiškai, bet ir išsilaikyti konkurencingoje darbo rinkoje.

Ar pasitaiko klienčių, kurias tektų atkalbėti nuo kokios nors grožio operacijos?

Grožio suvokimas individualus: vienos trokšta natūralumo, kitos – atrodyti it lėlės. Bet koks profesionalus gydytojas vargu ar sutiktų atlikti operaciją, neatitinkančią adekvačių norų ir lūkesčių. Laimė, reti atvejai, kai tenka atkalbėti, patarti. Bent jau mano darbo praktikoje nebuvo pacientės, kuri nepaklausytų specialisto patarimo.

Gal paneigsite mitą, kad krūtų operacijas daro tik jaunos moterys?

Krūtų operacijos vienos populiariausių visame pasaulyje. Ir jos paklausios tikrai ne vien tarp jaunų moterų. Vyresnės dažniausiai į mane kreipiasi dėl mažinimo ir pakėlimo operacijų. Didelės krūtys dažnai būna ne vien estetinė problema. Didelis biustas kelia fizinį diskomfortą, net daro neigiamą poveikį sveikatai. Pavyzdžiui, daugelis dėl to kenčia sprando ir nugaros skausmus, odos iššutimą, dirginimą. Kartais net sunku normaliai kvėpuoti, atsiranda stuburo deformacijų. 

Nemažai moterų kreipiasi norėdamos pagražinti nukarusias krūtis po žindymų, dėl amžiaus įtakos. Jei moteris nesportuoja, nesimankština, po krūtimis esantys krūtinės raumenys nebepalaiko įprastos formos (pačios krūtys neturi raumenų). Tokias krūtis galima gražiai atkurti implantais. O norinčios didesnės krūtinės gali rinktis ne tik implantus, bet ir padidinti krūtis savo kūno riebalais.

Brandi moteris / Shutterstock nuotr.

Teigiama, kad vokų plastinės operacijos – irgi ne vien estetinė problema. Užkritę vokai gali pakenkti ir regėjimui?

Vokų plastines operacijas mūsų klinikoje tiek moterys, tiek vyrai atlieka ne vien estetiniais sumetimais. Viršutinio voko odos pertekliui uždengus natūralią akių voko raukšlę, odai užkritus ant akies (tai būdinga vyresnio amžiaus žmonėms), kyla diskomfortas, pablogėja gyvenimo kokybė, nes trikdomas normalus regėjimas: tampa sunku skaityti, žiūrėti televizorių, dirbti kompiuteriu – akys greičiau pavargsta, patinsta. Dėl užkritusių vokų ir paakių raukšlių keičiasi ir žmogaus išvaizda. Jis atrodo piktesnis, niūresnis ar pavargęs, nors tikra nuotaika gali būti visai kita. Net profesionalus makiažas neužmaskuoja šių su amžiumi atsirandančių pokyčių.

Daug pramogų pasaulio žmonių yra darę tokią operaciją. Ir kokie atsiliepimai?..

Norėčiau pabrėžti, kad šią operaciją renkasi ne vien pramogų pasaulio atstovai. Ją daro ir paprasti žmonės. Po vokų plastinės operacijos pacientai ne tik džiaugiasi pagerėjusia gyvenimo kokybe, bet ir atjaunėję dešimčia metų. Akys tampa išraiškingesnės, pagražėja ir sušvelnėja viso veido kontūrai. Tai labai paprasta, saugi ir trumpa operacija. Po jos praktiškai nesimato jokių randų, o pooperacinis laikotarpis nesudėtingas. Beje, nusvirę antakiai irgi sendina, keičia žmogaus išvaizdą. Nors jų pakėlimas yra atskira operacija, ją galima atlikti kartu su akių vokų plastine operacija.

Kokį efektą suteikia veido ir kaklo patempimas?

Ši operacija atliekama, kai susidaro gilių veido ir kaklo raukšlių, odos klosčių, veidas praranda aiškius, jaunystėje turėtus kontūrus, atrodo pavargęs. Tarp vyresnio amžiaus moterų tai labai paklausi procedūra. Na, o pacientės, nesiryžtančios operacijai, gali rinktis alternatyvas – patempimą chirurginiais siūlais ar vadinamąjį skystą neoperacinį patempimą hialurono rūgšties ir botulino toksino injekcijomis.

Ką patartumėte natūralių metodų šalininkėms?

Moterims, nenorinčioms invazinių procedūrų, patarčiau rinktis neoperacinį odos patempimą fokusuotąja ultragarso energija (HIFU, ulterapija). HIFU veikia gilųjį odos sluoksnį, koreguojamą atliekant ir plastines operacijas. Tam tikrame odos audinių gylyje sudaroma tinkama temperatūra, ji išprovokuoja regeneracinį procesą, naujo kolageno sintezę – taip paskatinamas natūralus atjauninimo efektas, nekeičiant prigimtinių veido bruožų.

Minėjote, kad vyresnės moterys, ypač numetusios daug svorio, taip pat kreipiasi norėdamos pašalinti riebalinio audinio perteklių. Gal yra kokių naujovių?

Pasaulyje atliekama vis daugiau modernių riebalų šalinimo operacijų. Viena naujausių ir populiariausių – riebalų šalinimas lazeriu (lazerinė lipolizė). Ji yra ne tik veiksmingesnė, bet ir gerokai saugesnė, nes nesukelia šalutinio poveikio kaip klasikiniai metodai. Atliekant klasikines riebalų nusiurbimo operacijas (liposakcijas), tik pašalinamas riebalinio audinio perteklius, o lazerinė lipolizė ne tik jį tirpdo ir šalina, bet ir patempia odą. Puikus rezultatas matomas jau po vienos procedūros – nelieka odos nelygumų, nereikia papildomų operacijų. Ilgainiui vaizdas dar pagražėja.

Tikrieji rezultatai išryškėja praėjus maždaug šešiems mėnesiams. Beje, šis metodas (lipolizė) atliekamas įvairioms kūno sritims, taip pat pasmakrei koreguoti – tai ypač aktualu bėgant metams. Ne veltui sakoma, kad kaklas ir pasmakrė greičiausiai išduoda moters amžių. Todėl vyresnės moterys dažnai bando paslėpti šią vietą ryšėdamos šalikėlius, rinkdamosi drabužius aukštu kaklu. O po operacijos vėl džiaugiasi, kad gali nešioti apdarus su gilesne iškirpte, nekompleksuoti.

Brandi moteris / Shutterstock nuotr.

Ar tiesa, kad prevencija – geriausias būdas užkirsti kelią odos senėjimui?

Tikrai taip. Moterims, norinčioms pristabdyti senėjimo procesus, rekomenduoju pradėti nuo odos atnaujinimo frakciniu lazeriu arba ,,Secret“ frakcinio radijo dažnio terapija. Šios procedūros suaktyvina odos regeneraciją ir akivaizdžiai atjaunina, šalina įvairius odos trūkumus: raukšles, pigmentines dėmes, randus, spalvos netolygumus, gerina odos tekstūrą. Tinka ir pritaikoma įvairaus amžiaus žmonėms. Kiekvienu atveju individualiai parenku labiau tinkančią procedūrą, frakcinių procedūrų stiprumą. Svarbu atsižvelgti ir įvertinti odos būklę, paciento lūkesčius.

Dažnai besiraukančioms moterims išties greičiau randasi raukšlių? Ką patartumėte?

Dažnai kaktą raukančioms moterims patariu profilaktiškai susileisti botulino toksino – keliams mėnesiams injekcijų vieta taps neaktyvi, o per tą laiką galima atprasti raukytis. Aktyvus mimikavimas išties pagreitina mimikos raukšlių atsiradimą. 

Moterims, turinčioms itin sausą odą, grįžusioms po atostogų iš egzotinių kraštų, odos drėgmę veiksmingai padeda atkurti biorevitalizacijos, mezoterapijos procedūros. Jautrios odos savininkėms idealus šimtu procentų natūralus gydymo būdas PRP. Procedūroms naudojama iš paciento veninio kraujo atskirta koncentruota plazma ir trombocitai, kuriuose gausu augimo faktorių, stimuliuojančių audinių atsinaujinimą.

Ar vyresnės moterys renkasi lūpų putlinimo procedūras?

Taip, šią procedūrą renkasi ir vyresnės pacientės, norinčios be didelių investicijų atgauti jaunatviškesnę išvaizdą. Tiesa, jų norai skiriasi nuo jaunų merginų. Dažniausiai pageidaujama natūralių ir jaunatviškesnių lūpų, norima pakelti kampučius, panaikinti raukšleles. Beje, siauros lūpos su amžiumi neretai dar labiau susiaurėja, atrodo, kad vienos iš jų visai nėra, nes ši pasislepia už viršutinės ar apatinės lūpos, dėl to veidas atrodo ne toks išraiškingas. Naudojant hialurono rūgšties užpildus įmanoma nesudėtingai, greitai ir efektyviai atjauninti ir lūpas.

Pritariate, kad pusę moters grožio sudaro jos vidinė būsena? 

Tikrai taip. Aš visada pasidžiaugiu pamatęs po procedūrų ir operacijų pražydusias pacientes. Kai moterį džiugina jos atspindys veidrodyje, ji ir labiau pasitiki savimi, ir dažniau šypsosi, o jos akys švyti. Keičiasi net vidinė būsena. Savimi patenkinti žmonės linkę daugiau bendrauti, yra atviresni, kupini gyvenimo džiaugsmo ir energijos. O tai natūraliai sukelia teigiamus pokyčius įvairiose gyvenimo srityse: ima sektis ir asmeninis gyvenimas, ir karjera. Tad visoms moterims palinkėčiau su bėgančiais metais vis labiau save mylėti ir investuoti į save tiesiog dėl geresnės gyvenimo kokybės.