Specialistas atsako: 9 svarbūs dalykai apie robotus vejapjoves

Robotas įveikia ir stačias įkalnes. „Husqvarna“ nuotr.
Robotas įveikia ir stačias įkalnes. „Husqvarna“ nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2015-04-24 14:32
AA

Daugumai privačių namų savininkų prasideda „parduotų vasarų“ sezonas, kai kiekvieną savaitgalį, užuot skyrus laiką pramogoms su šeima, tenka pjauti žolę kieme. Tačiau nuo šio darbo gali išvaduoti mažai priežiūros, sąnaudų reikalaujantis ir algos neprašantis pagalbininkas – robotas vejapjovė.

Nors pirmąjį robotą vejapjovę kompanija „Husqvarna“ sukūrė daugiau nei prieš 20 metų, šių prietaisų populiarumas Lietuvoje ėmė augti tik pastaraisiais metais.

Ko dažniausiai teiraujasi pirkėjai, nutarę įsigyti robotą vejos priežiūrai, paklausėme „Husqvarna Lietuva“ produktų specialisto Simo Bairašausko.

1. Ar robotas iš mano sklypo neišeis pas kaimyną?

Net ir iš neaptverto kiemo „Husqvarna Automower“ robotas vejapjovė į kaimyninį sklypą neišeis, nes prieš robotą paleidžiant dirbti, specialiais kabeliais pažymima jo darbo teritorija.

Įsigijus robotą vejapjovę, pasak S. Bairašausko, pirmiausia paruošiama jo darbo zona. Specialiu kabeliu, kuris gali būti tvirtinamas kabėmis vejos paviršiuje arba užkasamas po žeme, pažymima ir aptveriama teritorija, iš kurios prietaisas negalės išeiti.

„Išvedžioti kabelius savo kieme vadovaudamasis instrukcija gali ir pats šeimininkas, tačiau sudėtingesniuose kiemuose, kur daug augalų salelių, nelygus landšaftas, įrengtos terasos ar takeliai, tai padaryti gali mūsų specialistai“, – teigia S. Bairašauskas.

Specialistai rekomenduoja kabelį užkasti po žeme – taip kils mažesnis pavojus jį pažeisti.

Roboto instaliavimo kabelis. „Husqvarna“ nuotr.

2. Ar robotas galės dirbti, jei mano kiemo landšaftas nelygus?

Tokiuose sklypuose, kur yra įrengtos terasos, takai, per kuriuos robotas negalės praeiti, gali būti įrengtos 2 įkrovimo stotelės. Tokiu atveju roboto šeimininkui teks dažniau įsikišti į prietaiso darbą, t. y. periodiškai perkelti jį iš vienos darbo zonos į kitą.

Kai kuriose didesnėse teritorijose galima įdarbinti ir du mažesnio galingumo robotus. „Pavyzdžiui, Trakų futbolo aikštėje įrengti du „Husqvarna Automower“ robotai vejapjovės tam, kad jos greičiau nupjautų žolę ir netrukdytų čia vykstančioms treniruotėms“, – pasakoja S. Bairašauskas.

Robotas gali dirbti kieme, net jei jame įrengti takeliai – svarbu, kad jie būtų tolygūs su veja.

Be to, „Automower“ vejapjovės lengvai įkopia net į 45 proc. įkalnes.

Pasak „Husqvarna“ atstovo, „Automower“ robotas gali prižiūrėti bet kurią veją, kurią įveikia įprastos vejapjovės. Be to, robotui nebaisūs ir kurmiai – priešingai, nuolat vejoje dirbantis ir vibraciją skleidžiantis prietaisas kurmius ilgainiui išprašys iš kiemo. 

Roboto instaliavimo kabelis. „Husqvarna“ nuotr.

3. Ar robotas gali nupjauti žolę ant namo stogo?

„Jau keletą metų  mūsų instaliuota „Automower“ vejapjovė dirba ir virš žemės, viename pajūrio viešbutyje, kurio stogas apželdintas žole“, – pasakoja S. Bairašauskas.

Pasak specialisto, robotai gali prižiūrėti veją įvairiose sudėtingose teritorijose, kurių priežiūra kitomis priemonėmis yra pernelyg sudėtinga. Tarp tokių pavyzdžių – saulės energijos parkai ir „Tivoli“ parkas Danijoje.

4. Kaip išsirinkti tinkamą roboto modelį?

Išsirinkti tinkamiausią robotą vejapjovę iš „Husqvarna“ asortimento, kurį sudaro 8 „Automower“ modeliai, nėra sudėtinga. Kiekvieno roboto modelis sukurtas skirtingo dydžio vejos plotams prižiūrėti: nuo 5 iki 65 arų. Tad renkantis sau tinkamiausią tereikia atsižvelgti į pjaunamos vejos dydį bei įvertinti, ar landšaftas yra su nuolydžiu.

Tarp „Husqvarna“ sukurtų robotų yra ir  modelis su saulės baterijomis, kurios užtikrina dar mažesnes energijos sąnaudas.

5. Kaip apsaugoti robotą nuo vagių?

„Automower“ robotai saugosi nuo vagių patys: išneštas iš pažymėtos darbo teritorijos, prietaisas įjungia garsinę signalizaciją, panašiai kaip automobilis.

„Kai kurie „Husqvarna“ robotų modeliai yra su GPS navigacijos sistema, į kitus ji gali būti įdiegta. Pakliuvęs į vagių rankas robotas neveiks, nes jį saugo PIN kodas, o savo šeimininkui SMS žinute robotas siunčia savo buvimo koordinates. Taip šį prietaisą su policijos pagalba galima greitai aptikti“, – pasakoja S. Bairašauskas.

Roboto instaliavimo kabelis. „Husqvarna“ nuotr.

6. Ar robotas gali dirbti per lietų ir naktį?

„Automower“ robotams nebaisios jokios oro sąlygos. „Su įprastomis žoliapjovėmis šeimininkai turi nuolat taikytis prie oro ir kitų sąlygų. O robotui nesvarbu, ar lyja, ar žolė šlapia, ar naktis, ar kepina karštis – jis dirba bet kokiomis sąlygomis“, – vardija S. Bairašauskas.

„Automower“ vejapjovės dėl ypatingo pjovimo peiliukų mechanizmo veikia labai tyliai. Tai pats tyliausias robotas rinkoje, todėl netrikdydamas šeimininkų bei kaimynų miego ir poilsio gali dirbti visą parą.

Roboto instaliavimo kabelis. „Husqvarna“ nuotr.

7. Ar robotą sudėtinga valdyti ir prižiūrėti?

„Automower“ robotų, pasak S. Bairašausko, „nereikia ganyti“,  jie dirba savarankiškai ir beveik nereikalauja priežiūros – kartą per savaitę rekomenduojama išvalyti jo pjovimo mechanizmą nuo žolės apnašų, o kartą per 1–2 mėnesius reikia pakeisti pjovimo peiliukus.

Kadangi roboto darbo laiką galima užprogramuoti, jo nereikia kas dieną įjungti ir išjungti. „Automower“ robotai išeina „į darbą“ kiekvieną dieną ir atsitiktine tvarka savo aštriais peiliukais pjauna žolės viršūnėles taip, kad vejos ilgis visose vietose būtų vienodas. Taip dirbdamas prietaisas nepalieka jokių pjovimo ar ratų žymių.

„Husqvarna“ „Automower 320“ modelis turi oro laikmatį, kuris pagal oro sąlygas leidžia robotui įvertinti, kaip dažnai reikės pjauti veją. Kartą per dieną šis robotas išeina į kiemą patikrinti, ar žolė jau ūgtelėjo ir pagal savo pjovimo peiliukų apkrovimą „nusprendžia“, kiek laiko teks dirbti“, – apie išmanųjį modelį pasakoja Simas Bairašauskas.

Roboto instaliavimo kabelis. „Husqvarna“ nuotr.

8. Su kokiais priedais parduodamas robotas vejapjovė?

Standartiniame roboto vejapjovės rinkinyje yra įkrovimo stotelė, kuriai įrengti kieme reikalinga atvesti elektros kabelį, elektros transformatorius, paverčiantis elektros srovę į žemos įtampos. Taip pat roboto rinkinyje yra ir kabelis, prietaiso darbo teritorijai pažymėti.

Be šių priedų, robotų šeimininkai gali įsigyti specialius laikiklius, tvirtinamus, pavyzdžiui, namo garaže ant sienos, kur robotas gali praleisti visą žiemą.

„Husqvarna“ taip pat siūlo įsigyti ir papildomus aksesuarus robotams vejapjovėms: stogelius, kurie apsaugo robotų įkrovimo stotelę nuo kritulių; GPS navigacijos sistemą ar baltos spalvos roboto vejapjovės gaubtą.

„Naujausiam „Husqvarna Automower 330“ roboto modeliui yra sukurti LED žibintai, kurie įsijungia saulei leidžiantis. Kai kurie šeimininkai ir sutemus mėgsta stebėti, kurioje kiemo vietoje yra jų robotas“, – pasakoja S. Bairašauskas.

Roboto instaliavimo kabelis. „Husqvarna“ nuotr.

9. Kiek ilgai tarnauja robotas vejapjovė? Ar atsipirks investicija?

„Pirmuosius robotus vejapjoves Lietuvoje pardavėme prieš 8 metus, iki šiol jie tebedirba. „Husqvarna“ robotai sukurti taip, kad tarnautų ne mažiau kaip 8 – 15 metų“, – pažymi S. Bairašauskas.

Robotai, kaip ir kiti prietaisai, pasak specialistų, yra pataisomi, kas jiems benutiktų. Dažniausiai keičiamos robotų detalės – pjovimo peiliukai. Per ilgesnį laiką gali susidėvėti ratai ar kitos detalės, kurios „Husqvarna“ technikos centruose gali būti nesunkiai pakeičiamos.

„Žmonės, kurie jau įsigijo robotą vejapjovę, džiaugiasi šia investicija pirmiausia todėl, kad nebereikia tiek daug laiko skirti vejos priežiūrai, o elektros sąnaudos, reikalingos roboto baterijai įsikrauti, tesiekia nuo 9 iki 43 KW per sezoną“, – pažymi S. Bairašauskas.

Iki gegužės 30 d. „Husqvarna Lietuva“  siūlo žmonėms nemokamai išbandyti, kaip veikia robotas jų kieme. Tereikia užsiregistruoti kompanijos tinklapyje: www.isbandykautomower.lt/

Robotas vejapjovė „Automower“ (10 nuotr.)
+4