„SpaceX“ erdvėlaivis nusileido Meksikos įlankoje: į Žemę grįžo du astronautai

„SpaceX“ pilotuojama kapsulė „Crew Dragon“, įskriejusi į Žemės atmosferą ir išsiskleidus parašiutams, rugpjūčio 2-ąją nusileido Meksikos įlankoje / Scanpix nuotr.
„SpaceX“ pilotuojama kapsulė „Crew Dragon“, įskriejusi į Žemės atmosferą ir išsiskleidus parašiutams, rugpjūčio 2-ąją nusileido Meksikos įlankoje / Scanpix nuotr.
BNS
Šaltinis: BNS
2020-08-02 21:35
AA

„SpaceX“ pilotuojama kapsulė „Crew Dragon“, sklandžiai įskriejusi į Žemės atmosferą ir sėkmingai išsiskleidus parašiutams, sekmadienį nusileido Meksikos įlankoje.

Kapsulė iš Tarptautinės kosminės stoties parskraidino amerikiečių astronautus Bobą Behnkeną ir Dougą Hurley. „Tai didžiulė garbė ir privilegija“, – spėjo pasakyti astronautas D.Hurley, iki atsiradus radijo ryšio trikdžiams.

Į nusileidimo vietą nuskubėjo paieškos ir gelbėjimo laivas „GO Navigator“, kurio užduotis - iškelti kapsulę iš vandens, kad pilotai galėtų išlipti.

Dviejų mažesnių ir greitesnių laivų lydimas gelbėjimo laivas atplukdė daugiau nei 40 darbuotojų, įskaitant gydytojus ir slaugytojus. Siekiant užtikrinti grįžusių astronautų saugumą pandemijos metu, juos pasitinkantis personalas buvo karantinuojamas dvi savaites ir ištirtas dėl koronaviruso.

Atidarius liuką, astronautus iš karto apžiūrėjo gydytojas. Po medicininių apžiūrų jie skrido į Hiustoną ir susitiko su savo šeimomis.

Tai yra pirmasis JAV kosminio laivo nusileidimas ant vandens nuo 1975 metais įvykusios misijos „Apollo-Sojuz“.

Žiūrėkite fotogaleriją:

„SpaceX“ erdvėlaivis nusileido Meksikos įlankoje (9 nuotr.)
+3

Dar šeštadienį NASA filmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip kosmoso tamsoje kapsulė lėtai tolsta nuo TKS, dviem astronautams Dougui Hurley ir Bobui Behnkenui baigus dviejų mėnesių viešnagę.

Jie „praleis dar vieną naktį kosmose prieš grįždami namo, į Žemę“, – buvo sakoma NASA tviterio žinutėje.

D.Hurley ir B.Behnkenas gegužės 30-ąją pakilo iš Kanaveralo kyšulio bendrovės „SpaceX“ eksperimentine pilotuojama kapsule „Crew Dragon“.

Sekmadienį jie pradėjo leistis vandenyne netoli vakarinių Floridos krantų. Tuo metu valstijos rytinės pakrantės link slenka atogrąžų audra „Isaias“.

Žiūrėkite kapsulės „Crew Dragon“ nusileidimo vaizdo įrašą:

NASA pasirinko vykdyti erdvėlaivio skrydį iš TKS į Žemę nepaisydama audros grėsmės. „Isaias“ šeštadienį nusilpo nuo uragano iki atogrąžų audros.

Agentūra kiek vėliau patvirtino, kad kapsulė yra „saugioje trajektorijoje“.

„Dabar bus įskriejimas [į atmosferą], leidimasis ir tūpimas ant vandens – po to, kai atsiskirsime, tikėkimės, kiek vėliau šiandien“, – šeštadienį per orbitinėje stotyje surengtą atsisveikinimo ceremoniją, transliuotą NASA televizijos, sakė vienas iš astronautų D.Hurley.

„Ir komandos darbuojasi išties uoliai, juolab žinant orų dinamiką artimiausiomis dienomis aplink Floridą, – pridūrė jis. – Vertiname šias pastangas, nes žinau, kad tokie sprendimai ir darbas nėra lengvi.“

Per ceremoniją stotyje B.Behnkenas sakė, kad „sunkiausia dalis buvo mus paleisti. Tačiau svarbiausia dalis – sugrąžinti mus namo“.

Kalbėdamas savo sūnui ir D.Hurley sūnui, astronautas iškėlė žaislinį dinozaurą, kurį vaikai išrinko pasiųsti į šią misiją.

„Hipozauras tuojau keliaus namo – jis bus su jūsų tėčiais“, – paaiškino jis. B.Behnkenas vėliau per „Twitter“ parašė: „Visi mano lagaminai supakuoti, esu pasiruošęs vykti.“

„Jaudinama diena“

TKS įgulos kapitonas Chrisas Cassidy sakė, kad ši diena bus itin jaudinama. Jis pridūrė liūdintis dėl dviejų įgulos narių išvykimo, bet pabrėžė, kad Jungtinėms Valstijoms buvo labai svarbu užsitikrinti naujų astronautų transporto priemonių.

Ši misija žymi pirmąjį kartą nuo amerikiečių daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ naudojimo pabaigos 2011 metais, kai pilotuojamas aparatas pakilo į orbitą iš Jungtinių Valstijų teritorijos.

Be to, tai yra pirmasis atvejis, kai astronautus į TKS nuskraidino privati bendrovė.

JAV erdvėlaivio „Crew Dragon“ istorinis skrydis į kosmosą (7 nuotr.)
+1

JAV sumokėjo iš viso apie 7 mlrd. dolerių „SpaceX“ ir aerokosminių technologijų milžinei „Boeing“ pagal sutartis dėl „kosminio taksi“ paslaugų.

Tačiau „Boeing“ programa patyrė skaudų smūgį po jos sukurto erdvėlaivio nesėkmingo bandomojo nepilotuojamo skrydžio. Tuomet „SpaceX“, įkurta tik 2002 metais, tapo aiškia šios srities lydere.

Pastaruosius devynerius metus JAV astronautai į TKS buvo skraidinami tik Rusijos erdvėlaiviais „Sojuz“. Kiekvieno astronauto vieta Jungtinėms Valstijoms kainuodavo apie 80 mln. dolerių.