Sostinės Kalėdų eglės dizaino autorius Dominykas Koncevičius drąsiai teigia: „Tendencijas kuriame mes“

Dominykas Koncevičius
Dominykas Koncevičius
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-12-25 17:06
AA

Žmonės.lt artėjant gražiausioms metų šventėms paruošė straipsnių ciklą – „Kuriantys Kalėdas“. Jame susipažinsite su žmonėmis, kurių pagalba, į kiekvieno namus ateina šventės. Šiandienos herojus – svarbiausios, sostinės Katedros aikštėje švytinčios, Kalėdų eglės dizaino autorius Dominykas Koncevičius kone visus metus gyvena gražiausių švenčių laukimu. Jis kartu su komanda kasmet stengiasi sugalvoti vis kažką naujo ir pradžiuginti Kalėdų mylėtojus. Juk eglutė – pati didžiausia švenčių puošmena.

Kaip kilo šių metų Vilniaus Kalėdų eglutės kompozicijos mintis?

Sėdėjome savo įmonės biure ir kalbėjomės, ką galėtume pasiūlyti šiemet. Ant lapo pabraižėme keletą linijų, suskirstėme eglę į keturis segmentus. Galvojome apie keturis metų laikus arba keturias pasaulio kryptis, tačiau netikėtai nupiešus dar keletą linijų, supratome – tai galėtų būti laikrodis.

Tuomet viskas vystėsi labai greitai. Atsirado snaigės-krumpliaračiai, sugalvojome panaudoti programinį valdymą, kuris eglei įneštų gyvumo.

Pasirinkta laiko tema. Kodėl?

Viena vertus, eglė yra susijusi su Lietuvos šimtmečiu. Jis išties įstrigęs mūsų galvose, tad ir metų pabaigoje norėjosi jį akcentuoti. Iš kitos pusės, galvojome apie klasikos įnešimą į eglutės kompoziciją. O juk laikrodžio mechanizmas yra senovinis, vadinasi – klasika. Tačiau, eglutė gavosi kur kas modernesnė nei planavome (juokiasi).

Viešojoje erdvėje ne vienas diskutuoja, kad visas eglutės grožis visgi matomas tik iš viršaus.

Sakyčiau, kad tai yra tiesiog detalė – taip, matyti iš viršaus galima. Tačiau eglutė puikiai matoma ir prie jos stovint. Laikrodžio skaičiai yra stalai, prie kurių atėję žmonės gali išgerti kavos ar arbatos, pabendrauti vienas su kitu.

Vilniaus eglės įžiebimas/ Gretos Skaraitienės nuotr.

Jie jau yra laikrodžio viduje, pačiame mechanizme, tad nebūtina visko matyti iš viršaus. O jei kažkam nepavyksta to pamatyti, visuomet galima pasitelkti vaizduotę (šypsosi).

Tai tarsi kvietimas pabūti su šeima ir draugais?

Taip. Tai skatinimas žmonėms, kurie mėgsta Kalėdas, mėgsta žiemos šventes, susiburti ir pabūti kartu.

O ar yra eglučių puošimo tendencijos, į kurias reikėtų atsižvelgti?

Galbūt nuskambės arogantiškai, bet, man atrodo, kad dabar mes patys kuriame pasaulines tendencijas. Maždaug nuo 2015-ųjų metų esame labai matomi pasaulyje ir kasmet atsiduriantys žiniasklaidos akiratyje. Atsiranda, žinoma, bandymų kopijuoti, tačiau, deja, jie ne visada būna sėkmingi.

Nelabai kas išdrįsta per Kalėdas ieškoti naujų sprendimų – visi labiau mėgsta saugius, klasikinius variantus. Tačiau atvažiavę svečiai iš užsienio grožisi ir stebisi mūsų pasirinkimais bei sako, kad norėtų, jog ir jų miestuose atsirastų kažkas naujo.

Kaip manote, kodėl yra bijoma pokyčių?

Klasikinė eglutė neatsipindi esamo laikmečio, aktualijų, o štai, šiuolaikinės eglutės yra teminės ir visada neša tam tikrą žinutę. Jose galima paslėpti tam tikrus žmonių norus bei lūkesčius, kūrėjų fantaziją.

Vilniaus eglės įžiebimas/ Gretos Skaraitienės nuotr.

Teminiai dalykai pasensta, todėl pats paprasčiausias ir lengviausias būdas yra pasirinkti klasikinės eglutės modelį. Niekuomet neprašausi pro šalį – tik klausimas, ar tai bus įdomu.

Šių metų Vilniaus eglutė išties išskirtinė. Kuo ji ypatinga?

Yra pasirinktas programinis valdymas, tad kiekvienas dekoracija turi savo mirksėjimo tempą: kas valandą sumirksi tiek kartų, kiek tuo metu yra valandų. Kas 15 minučių eglutė tarsi sustingsta tam, kad būtų ją galima įamžinti.

Kiek užtrunka visas projekto įgyvendinimas?

Galima sakyti, kad trunka metus. Tik pristatę visuomenei eglutę, jau imame galvoti, ką pasiūlysime kitiems metams. Žinoma, klausomės nuomonių, idėjų bei pasiūlymų apie tuometinę eglutę ir taip gimsta naujos idėjos. Atsiliepimai mums yra svarbūs, nors kartais, atrodo, nesinorėtų jų per daug klausyti tam, kad neatsirastų kūrybos varžymų.

Tačiau visuomet atsižvelgiame į tai, kas žmonėms patinka ir kas ne. Galbūt vieniems atrodo, kad šių metų eglutės spalvos yra pernelyg šaltos, nors praėjusiais metais visi džiaugėsi tokiomis spalvomis.

Kai kuriems jau pradeda pabosti tam tikri elementai, tad, pavyzdžiui, šiemet atsisakėme skraistės. Nesinori, kad puošybos elementai pernelyg kartotųsi.

Tad, kai pradedame galvoti, ką ruošime kitiems metams, po truputį tos idėjos ima ir ateina. Tuomet vyksta pasiruošimo darbai: vizualizacijos, maketavimas, modelio sukūrimas. Vėliau dalyvaujame konkurse – pastaraisiais metais laimime.

Na, o tuomet imi įgyvendinti projektą. Montavimui stengiamės užtrukti vos porą savaičių, nes niekas nenori eglutės matyti nuo lapkričio pradžios (šypsosi).

O ar stebite kitų Lietuvos miestų eglutes?

Stebime, tačiau dauguma eglučių yra mūsų pačių projektai (šypsosi). Šiemet pristatėme Panevėžio, Širvintų ir kitų miestų kalėdines egles.

Pavyzdžiui, Širvintų eglutė išties yra įspūdinga ir jau susilaukė didžiulio susidomėjimo socialiniuose tinkluose. Miesto savivaldybė turėjo pradinę idėją ir puikiai žinojo, ko nori. Mums reikėjo galutinai išpildyti idėją: surasti tinkamas medžiagas, apskaičiuoti tikslias proporcijas ir viską pagaminti. Galbūt nelabai matosi, tačiau eglutės šakos yra net šešių metrų ilgio ir pusantro metro pločio, tad pasirūpinti, kad viskas pavyktų nebuvo taip lengva.

Mūsų įmonė tarsi gyvena Kalėdomis, nes papuošiame ne tik įvairių miestų eglutes, bet ir prekybų centrus ir pan.

Sakote, kad kone visus metus gyvenate Kalėdomis. O savo namuose ar kuriate šventinę atmosferą?

Asmeniškai aš, savo namuose nepuošiu eglutės. Jau būnu nuo to pavargęs (juokiasi).

Vilniaus eglutės įžiebimas (36 nuotr.)
+30