Socialinis nerimas ir kaip su juo susidoroti per vakarėlį

Kalėdinis vakarėlis / Vida Press nuotr.
Kalėdinis vakarėlis / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-12-06 18:53
AA

Artėja šventės, o drauge – ir vakarėliai. Juose be puikiai pažįstamų galima sutikti ir visiškai nepažįstamų žmonių. Nerimas, kad būsi vertinamas aplinkinių, yra vienas dažniausiai pasitaikančių ir socialiniam gyvenimui koją kišančių sindromų.

Socialinis nerimas apibūdinamas kaip baimė situacijų, verčiančių bendrauti su kitais žmonėmis. Anot psichologų, šį nerimą jaučiantys žmonės vakarėlių metu arba aplinkoje, kur tenka būti su nepažįstamais ar menkai pažįstamais žmonėmis, nereta galvoja: „Man nuobodu, aš neatrodau patrauklus, su manimi niekas nenori bendrauti.“, ir šios mintys sukelia papildomų bėdų – išpila prakaitas, išdžiūsta burna, širdis pradeda tankiau plakti.

Daliai tokių žmonių praverstų psichologų pagalba, tačiau daugumai užtektų įsidėmėti šias 5 gudrybes ir tiesiog puikiai praleisti vakarą.

1. Atsispirkite troškimui atšaukti dalyvavimą vakarėlyje. Tai lengviausias kelias – tiesiog parašyti žinutę, kad prisiminėte, jog turite reikalų ir negalėsite dalyvauti. Greičiausiai šitai padarę pajusite palengvėjimą. Vis dėlto psichologiškai sau tik pakenksite: šitaip leisite sau išvengti ir kitų nepatogių situacijų, o jus supantis pasaulis ims drastiškai mažėti. Izoliuodami save nuo aplinkos, socialinio nerimo simptomus galite tik pasunkinti. Nesvarbu, kaip smarkiai norėtumėte likti savo jaukiame lizdelyje, – pasiryžkite. Kuo dažniau išeisite iš saugios aplinkos, tuo patogiau jausitės. Jei labai nedrįstate, paprašykite jus palydėti draugą ar antrąją pusę, – bus šiek tiek drąsiau ar bent... ramiau.

2. Pasitreniruokite pradėti pokalbį. Žmonės, kenčiantys nuo socialinio nerimo sindromo, dažnai bijo, kad neras pašnekovo, su kuriuo galėtų pasikalbėti, ar apskritai nesugebės įsitraukti į pokalbį. Geriausia būtų apgalvoti kelias temas, kuriomis galėtumėte drąsiai kalbėtis ar netgi patys pradėti pokalbį. Tarkim, kad ir apie naują serialą, kurį neseniai pradėjote žiūrėti, koncertą, kuriame lankėtės, ar istoriją, kurią perskaitėte.

Jei vis dar jaudinatės, kad nepavyks, prieš vakarėlį pasitreniruokite – veidrodis irgi gali būti neprastas draugas. O suabejoję savo jėgomis vakarėlyje, tiesiog užduokite klausimų – nemažai žmonių mėgsta kalbėti apie save. Tarkim, klausimas: „Kaip susipažinote su vakaro šeimininku?“ – visada puiki pokalbio pradžia.

Jei atėję į vakarėlį bendrausite tik su žmogumi, kurį pažįstate, socialinio nerimo sindromo neįveiksite.

3. Išsikelkite tikslą pasikalbėti su trimis nepažįstamaisiais. Jei atėję į vakarėlį bendrausite tik su žmogumi, kurį pažįstate, socialinio nerimo sindromo neįveiksite. Visgi tai nereiškia, kad privalote prisistatyti kiekvienam. Verčiau perlipkite per save, užkalbinkite tris nepažįstamus žmones ir pasikalbėkite su jais bent po kelias minutes. Skamba lyg iššūkis, tiesa? Tačiau jei tai padarysite, jausitės puikiai: iššūkis įveiktas!

Draugės / Shutterstock nuotr.

4. Venkite alkoholio. Kitaip tariant, nekilnokite taurės per dažnai. Nors ir atrodytų, kad alkoholis padeda atsipalaiduoti, atsiverti ir pamiršti drovumą, rizikuojate šitaip problemos sprendimo būdų ieškoti per dažnai: kūnas įpras prie alkoholio kiekio, jo reikės vis daugiau, kad vėl virstumėte bendraujančiu žmogumi. Be kita ko, nežinia, kokių rūpesčių galite prisidaryti šitaip atsipalaidavę, ir durys į vakarėlius jums gali būti užtrenktos visiems laikams.

Alkoholis ir nerimas nėra suderinami dalykai, tad vienos problemos spręsti kita nėra protinga.

5. Palaukite, kol nerimas praeis. Jei viduryje vakarėlio pajusite, kad jus vėl ėmė kankinti nerimas, raskite ramesnę vietelę, pasėdėkite ir palaukite, kol jis praeis. Nesijaudinkite – paprastai nerimo bangos praeina per 15–20 minučių.