Smilkalai ir aromatinės žvakės. Kvapnu, bet ar sveika?

Smilkalai / Shutterstock nuotr.
Smilkalai / Shutterstock nuotr.
2012-06-05 06:00
AA

Namuose tvyrantis malonus smilkalų, oro gaiviklio ar aromatinių žvakių kvapas žadina geras emocijas, teikia patalpoms jaukumo. Tik... ar žinote, kad daugelis patalpų kvėpiklių gali būti pavojingi jūsų sveikatai.

Anot cheminių medžiagų ekspertės Zitos Dudutytės, įvairūs oro gaivikliai veikia skirtingai (vieni sugeria kvapus, kiti chemiškai juos neutralizuoja, treti nustelbia ir pan.). O kvepia dėl tos pačios priežasties – juose esančių lakių sintetinių kvapiųjų medžiagų: įvairių benzeno junginių, aldehidų, fenolių, ftalatų ar kitų toksinių  medžiagų, pavojingų bet kokio gyvo organizmo ir ypač žmogaus sveikatai. Jos silpnina imunitetą, sukelia centrinės nervų sistemos bei kvėpavimo takų ligas, skatina vėžį, hormonų apykaitos sutrikimą, apsigimimą, alergiją.

Pikčiausi kvapūs priešai

Pasak ekspertų, žmogaus sveikatai ypač pavojingi purškiami ir į elektros tinklą jungiami kvapūs patalpų aerozoliai. Tokiuose preparatuose dažnai būna net iki 95 proc. lakių sintetinių kvapiųjų medžiagų. Kai kurios iš jų, vos įkvėptos pro nosį, padengia gleivinę plona aliejinga plėvele ir blokuoja uoslę. Kiti lakūs sintetiniai komponentai (pavyzdžiui, formaldehidas, fenolis), patekę į kvėpavimo takus, ima slopinti centrinę nervų sistemą ir sumažina žmogaus jautrumą blogam kvapui. Nustatyta, kad nemažai lakių dalelių nusėda ant grindų, baldų, vėliau patenka į ant grindų ropojančių mažylių bei naminių gyvūnų organizmus.

Negalima pamiršti, kad aerozoliniai ir į elektros tinklą jungiami patalpų gaivikliai ypač pavojingi alergiškiems žmonėms, taip pat sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis (bronchitu, astma ir kt.) – lakios sintetinės medžiagos dažnai sukelia dusulį, stiprų kosulį. Didžiosios Britanijos Bristolio universiteto mokslininkai pataria tokių preparatų ypač vengti, jei namuose gyvena kūdikį auginanti žindyvė. Nustatyta, kad tokiuose gaivikliuose esantys cheminiai junginiai nepalankiai veikia kūdikio virškinamąjį traktą, o motinos – nervų sistemą. 

Smilkalai ir aromatinės žvakės 

Smilkalai įvairiose kultūrose naudojami nuo seno. Jei jie būtų visiškai natūralūs, būtų puiku. Tačiau daugelis pigių smilkalų, paprastai būna toli nuo natūralumo... Smilkdamos sintetinės kilmės kvapiosios lazdelės ar kubeliai į aplinką išsiskiria tokias kvėpavimo takus dirginančias ir sveikatą žalojančias medžiagas kaip benzenas, muskuso junginiai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (PAA). Pastaroji medžiaga yra vienas dažniausių oro teršalų, susidarančių deginant kurą.

Smilkalai, kvapios parafino ir gelio žvakės pavojingos tuo, kad degdamos į orą išskiria suodžių, kuriuose gausu anglies, ftalatų, formaldehidų ir kitokių cheminių junginių, pažeidžiančių nervų sistemą, sukeliančių vėžį, astmą. Tyrimais nustatyta, kad smilkalų ir kvapių žvakių dūmai gali trikdyti kūdikių vystymąsi.

Būkite budrios! Daugelis mūsų šalyje parduodamų dekoratyvių aromatinių džiovintomis žolelėmis, žiedlapiais ar prieskoniniais augalais prikimštų maišelių būna ne tik aromatizuoti kvėpavimo takus dirginančiais sintetiniais kvėpikliais, bet ir nuspalvinti sintetiniais cheminiais dažais.

Žinoma, vienas kitas cheminio oro gaiviklio purkštelėjimas ar kvapiosios lazdelės pasmilkymas romantišką vakarą nesukels rimtų sveikatos problemų, tačiau nuolatinis tokių daiktų naudojimas kelia gana rimtą pavojų.

Gaivu nereiškia prikvepinta!

  • ♦ Pasak natūralaus gyvenimo būdo propaguotojų, švaros kvapas malonus kiekvienam žmogui, nes... švarus oras yra be kvapo. Taigi galima daryti išvadą, kad be sintetinių oro kvėpikių galime kuo puikiausiai apsieiti. Svarbu nepamiršti kuo dažniau atverti namų langus ir įleisti gryno oro, išplauti grindis, dažniau išnešti šiukšles, reguliariai valyti dulkes. Dėl gaivos naudinga namuose auginti kelis kambarinius augalus, pavyzdžiui, lelijas, paparčius, palmes, alavijus – daugelis jų ne tik sunaudoja anglies dioksidą, bet ir kai kurias lakias organines medžiagas.
  • ♦ Puikūs natūralūs patalpų kvėpikliai ir gaivikliai – eteriniai augalų aliejai. Juos mūsų kūnas atpažįsta kaip tos pačios prigimties medžiagas, todėl jų kvapai nekelia žmogaus organizmui jokios agresijos. Natūralių augalinių aliejų specializuotose sveikų produktų, kosmetikos parduotuvėse, vaistinėse galite įsigyti jūsų uoslei maloniausio kvapo. Tik nesuklyskite: natūralus eterinis aliejus – tai ne aromatinis aliejus. Pastaruosiuose preparatuose dažnai yra nemažai sintetinių medžiagų.
  • ♦ Nepamirškite ir to, kad natūralios kvapiosios medžiagos taip pat gali sudirginti odą ar kvėpavimo takus. Dėl to ypač saikingai patalpoms kvepinti naudokite aitresnių aromatų eterinius augalų aliejus, tokius kaip cinamono žievelių, gvazdikėlių, bergamočių, medetkų, pačiulių, verbenų.
  • ♦ Eterinius aliejus galite lašinti į specialią aromatų terapijos lempą, pasirinktu apšlakstyti džiovintas žoleles, suberti jas į medvilninį maišelį ir pakabinti jį arti šilumos prietaiso. Gyvenamąsias patalpas maloniai ir švelniai aromatizuoja ir natūraliai džiovintos stipraus aromato žolelės (levandos, melisos, mėtos ir kt.). Iš jų nupinkite vainikėlį ir pakabinkite, pavyzdžiui, ant durų staktos.    
  • ♦ Tualete pastatykite dekoratyvų indą su acto ar sodos tirpalu, praustuvą bei klozetą dažniau išplaukite dezinfekcinį poveikį turinčių kvapių žolelių (rozmarinų, šalavijų ar kt.) stipria ištrauka – apsieisite be orą gaivinančių sintetinių purškalų, į klozeto vidų dedamų muiliukų. 
  • ♦ Nemalonus kvapas virtuvėje išnyks sausoje keptuvėje pakaitinus džiovintų gvazdikėlių, čiobrelių ar kitokių aitresnio aromato prieskonių. Galite sausoje keptuvėje pakepinti net ir kavos pupelių ar džiovintų citrusų žievelių.         
  • ♦ Jei patinka namuose deginti žvakes, rinkitės pagamintas iš natūralaus bičių vaško.

Svarbu žinoti

Europos Sąjungoje gaminamuose aerozoliuose draudžiama naudoti ozono sluoksnį ardančią medžiagą chlorfluorangliavandenilį (CFC). Įsigydama tokį preparatą už Europos Sąjungos ribų, negalite būti tikra, kad jame nėra sveikatą žalojančios medžiagos CFC.