Smiginio žvaigždė Darius Labanauskas: apie keistą ligą ir kiek daugiausia pinigų yra laimėjęs

Vaidas Čeponis, Darius Labanauskas ir Gedas Saročka / Asmeninio archyvo nuotr.
Vaidas Čeponis, Darius Labanauskas ir Gedas Saročka / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2024-02-26 17:54
AA

Olandijoje ir Didžiojoje Britanijoje Darių Labanauską atpažįsta dažniau nei Lietuvoje. Užkalbina, paprašo selfiuko. Smiginis minėtose šalyse – rimtas reikalas. „Yra žmonių, kurie tik iš to gyvena. Ir visai oriai“, – sako Lietuvos smiginio čempionas, prieš kelis metus pasaulio čempionate įkopęs į TOP-8.

Pasaulio smiginio čempionas savo kišenę papildo puse milijono svarų. D.Labanauskui vieno turnyro metu yra pavykę nunešti 50 tūkstančių.

„Bet ne piniguose laimė“ – mąsto kaunietis. „Laimė yra keliauti, įveikti aukštesnį reitingą turintį sportininką. Tiesiog žaisti smiginį yra smagu. Nes tai geras žaidimas.“

Su iš baro kultūros kilusiu sportu D.Labanauskas supažindino „Kažkur Matytų“ bendruomenę. Laidos „Šok į profo kedus“ metu Lietuvos čempionas be apšilimo „strėlių pakrovė“ LKL komentatoriui Vaidui Čeponiui, radijo stoties M-1 laidų vedėjui Gedui Saročkai, turinio kūrėjui Hariui Zenkovui.

„Šok į profo kedus“ su Dariumi Labanausku:

Mėtant strėlytes paaiškėjo ne vienas įdomus faktas: šiame sporte moterys su vyrais varžytis gali (vyrų pasaulio čempionate pastaraisiais metais žaidžia bent dvi moterys), o vyrai moterų čempionatuose – ne; šiuo sportu rimtai domisi Kauno „Žalgirio“ kapitonas Edgaras Ulanovas, o Lietuvos 3x3 rinktinių treneris Dainius Novickas per porą artimiausių metų planuoja tapti Lietuvos smiginio čempionu.

Apie tai ir daugiau Darius Labanauskas papasakojo specialiame interviu.

Darius Labanauskas / Ian Stephen nuotr.

Dariau, pasaulio smiginio čempionas gauna 500 tūkstančių svarų sterlingų. Kokį didžiausią aukso puodą esi laimėjęs tu? Ar būnant smiginio žaidėju čia, Lietuvoje, galima pragyventi ar net gyventi oriai?

Pasaulio čempionate užėmiau 5-8 vietą, tuomet laimėjau 50 tūkstančių. Trečia vieta laimi 100 tūkstančių, antra – 200 tūkstančių, pirma – pusę milijono. Bet ne visada pavyksta laimėti ar uždirbti. Kainuoja skrydžiai, nakvynės, maitinimas, starto mokesčiai. Ir jei nesi aukščiausioje organizacijoje ar lygoje, dažniausiai tik investuoji.

Lietuva mėgsta krepšinį. Užkrėskime ją smiginiu? Kuo smiginis panašus į krepšinį?

Abejose sporto šakose reikia mesti ir pataikyti. Smiginis – lyg lemiamų baudų metimas paskutinę krepšinio rungtynių sekundę. Turi būti treniruotas, turi mokėti susikoncentruoti ir mokėti atlaikyti psichologinį spaudimą. Gali treniruotis namuose, bet būtina reguliariai varžytis, tik taip pasieksi rezultatą.

Ar tiesa, kad smiginį galima žaisti varžovams būnant skirtinguose žemynuose?

Taip. Tai itin aktualu buvo pandemijos metu. Pasistatai lentą, video kamerą, pasijungi tą pačią programėlę taškams skaičiuoti ir žaidi su oponentu bet kuriame pasaulio taške.

Vaidas Čeponis, Darius Labanauskas ir Gedas Saročka / Asmeninio archyvo nuotr.

Drąsus žmogus Dainius Novickas, Lietuvos 3x3 rinktinių treneris, turi tikslą po poros metų tapti Lietuvos smiginio čempionu. Ką apie tai manai tu?

Matot, kelis artimiausius metus Lietuvos čempionu suplanavęs buvau tapti aš. Arba ieškosim kompromiso, arba teks kažkuriam iš mūsų tenkintis sidabru (juokiasi).

Jei rimtai, kokie šansai per televizorių pamačius, ką išdarinėja Darius Labanauskas, tapti tokiu kaip jis ar net geresniu?

Jei žmogus turi sportinio intereso ir dirbs prie taikinio, viskas įmanoma. Du-trys metai nuoseklaus darbo ir visko gali būti.

Ar įmanoma smiginyje patirti traumą? Iš pirmo žvilgsnio tai – saugiausia sporto šaka.

Daug kam sąnariai pareina nuo prie linijos metimo metu persuktos kojos. Profesionalams skauda alkūnes, riešą, petį. Be viso to yra liga pavadinimu dartritas. Jos ieškoti reikia psichologijoje, žaidėjo galvoje. Užsimoji mesti, meti, ir neatgniauži pirštų. Negali paleisti strėlės. Tada gali pataikyti į koją ar bet kur, bet ne į taikinį.

Teigi, kad smiginis – geriausias sportas. Ar gali tai pagrįsti?

Žaisdamas dartsais su mažiausiomis investicijomis gali pasiekti geriausią rezultatą. Akmenslydžiui reikia ledo dangos ir akmenų, gimnastikai – įrankių ir kostiumėlių, plaukimui – baseino, šuoliui su kartimi – karties, čiužinių ir startukų. O žaisdamas smiginį nusiperki lentą, strėlytes, pasikabini kambaryje ir treniruojiesi. Namuose. Kitas kampas: kokiame dar sporte lygiavertiškai raumenų kalnas gali varžytis su slieku, vyras su moterimi ar vaikas su senjoru?

Man pačiam smiginis leido pamatyti labai daug pasaulio. Dėl šios sporto šakos aplankiau 24 šalis, ne dėl smiginio – tik dvi.

Darius Labanauskas / Ian Stephen nuotr.

Kiek kainuoja profesionalus inventorius?

Apie 150 eurų. Pasikabini namuose, išsimatuoji atstumus, peržiūri kelis video ir treniruojiesi. Jei nori būti kietas ne tik draugų rate vakarėlio metu, teks padalyvauti ir tikrose varžybose. Ten vyksta tikrasis apšaudymas.

NBA žvaigždė Anthony Edwardsas sako, kad krepšinio jis nežiūri, jam tai neįdomu ir nuobodu. Ar pats žiūri smiginio varžybas, čempionatus?

Dažniausiai žiūriu įdomiusių epizodų rinkinius, vadinamuosius highlightsus. Nebent žaidžia mano draugas latvis Madars Razma ar lietuviai žaidžia užsienio turnyruose. Kitais sportais domiuosi, bet nepersistengiu. Žinau viską, kas buvo iki 2000-ųjų, vėliau dėmesys sumažėjo. Daug mano mėgstamų sportininkų baigė karjerą, drauge su tuo sumažėjo ir domėjimasis.

Krepšinyje būti kairiarankiu – šioks toks privalumas. Ar stiprioji ranka turi reikšmės smiginyje? Ar galėtum stipriąją ranką pakeisti kita, kaip kad paauglystėje padarė Laurynas Birutis?

Aš absoliutus vienarankis (juokiasi). To nepadaryčiau niekaip. Privalumo kairė ranka neduoda jokio. O ir kairiarankių iš pasaulio TOP-32 gal tik vienas ar du.

Ar oficialiose, aukščiausio rango smiginio varžybose galimas treštokas (trash-talk), provokacijos?

Prieš žaidimą gali, po žaidimo gali, bet per patį žaidimą – ne. Ką daro sirgaliai – jų reikalas. Sunkiausia arenoje, kai garsas keičiasi. Jei pastoviai triukšmas – viskas OK, bet jei prieš tau metant aplinka staigiai pasikeičia, t.y. visi nutyla ar pradeda rėkti, tuomet yra reikalų.

Taurė vyno prieš varžybas. Tokių dalykų pasitaiko? Ir apskritai, ar smiginio žaidėjus tikrina dopingo kontrolė?

Mane yra tikrinę. Pasaulio čempionate, tame, kur likau penktas. Nusivedė į kambariuką, o ten reikia padaryti reikaliuką. Keista ir nejauku buvo. Pasakiau, kad per pietus išgėriau vyno taurę, tačiau kontrolierius numojo į tai ranka, esą ne to jie ieško. Liepė parašyti, ar vartoju kokius vaistus, nes labiausiai tikrina ar nevartojai raminamųjų ir panašiai.

Dariau, duok kelis patarimus tiems, kurie skaito ir nori šiame interviu rasti bent šiek tiek naudos.

Geriau sekasi piramidės formos žmonėms, dičkiams. Jie tvirtai atsistoja ir rankos mostas kūno nepajudina. Tad kai varžysitės, varžykitės pilnu pilvu (juokiasi). O šiaip metimo metu stovėkite kuo arčiau linijos, suraskite savo mėgstamą strėlytės laikymo būdą, trajektoriją ir išmetimo jėgą. Išmetę, kaip ir krepšinyje, užlaikykite ranką taikinio kryptimi.

„Kažkur Matyti“ – žinomų žmonių krepšinio komanda, per 13 gyvavimo metų virtusi stipria bendruomene. Adomas Grinius, Edgaras Eidėjus, Haris Zenkovas, Ignas Grinevičius, Karolis Tiškevičius, Gedas Saročka – reguliariai, o Donatas Montvydas, Virginijus Sinkevičius, Jonas Mačiulis, Vaidas, Baumila, broliai Lavrinovičiai, Vaidas Čeponis – karts nuo karto: tai „Kažkur Matytų“ sudėties grietinėlė.

Kažakur Matyti žaidžia krepšinį ant TV bokšto:

Antrus metus „Kažkur Matyti“ kuria laidą „Šok į profo kedus“, kurios metu išbando skirtingas sporto šakas. Smiginis – 23-oji. Be jos žinomi žmonės išbandė disko ir ieties metimus, graikų-romėnų imtynes, kerlingą, padelį, vandensvydį, šaudymą, dziudo, šuolius į vandenį, golfą ir t.t. Visus laidos epizodus galima rasti „Kažkur Matytų“ „YouTube“ kanale.